80 92
  • Καρακατσούνης
  • Σώμος
  • Καλδίρης

Η δεύτερη... πράξη των τελικών του πρωταθλήματος κατέληξε στα χέρια του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στην Πάτρα, επέβαλαν τους δικούς τους κανόνες στην αναμέτρηση και δίχως να χάσουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα έφτασαν στη νίκη, κάνοντας το 2-0 στη σειρά με τον Προμηθέα.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο βρίσκεται πλέον μια... ανάσα από την κατάκτηση του 38ου πρωταθλήματος στην ιστορία της, με το παιχνίδι της ερχόμενης Παρασκευής (14/06, 21:00) στο -κατάμεστο- κλειστό του ΟΑΚΑ να είναι η ευκαιρία των «πράσινων» να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τίτλου μπροστά στον κόσμο τους.

Το «τριφύλλι» πήρε πολλά από τον Νικ Καλάθη που με 17 πόντους και 14 ασίστ έκανε τα... πάντα στο παρκέ για την ομάδα του, έχοντας συμπαραστάτες τους Τόμας (16 πόντοι), Παπαπέτρου (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Γκιστ (10 πόντοι). Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Μπράουν (21 πόντοι με 4/7 τρίποντα) και Έλις (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ), όμως δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

• 32

Ο Μάκης Γιατράς προσπάθησε να πάρει πράγματα από τους ψηλούς του, όμως την ίδια στιγμή πολλά από τα καλάθια του Προμηθέα προήλθαν από ατομικές προσπάθειες, ενώ και στην περιφέρεια οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις που ήθελαν.

• 6

Ο Ρικ Πιτίνο είχε «ορεξάτο» από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον Νικ Καλάθη, ο οποίος όχι μόνο σκόραρε, αλλά και μοίραζε με την ίδια ευκολία για τους συμπαίκτες του. Παράλληλα πολλές λύσεις βρήκε και από τους Τόμας-Γκιστ-Παπαγιάννη, με τους «πράσινους» να ελέγχουν πλήρως το ματς.

30'

Κιθ Λάνγκφορντ at the buzzer! Ο Αμερικανός πήρε την μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου, απέφυγε τους αντιπάλους του και... εκτέλεσε για τρεις! Απλά... Κιθ Λάνγκφορντ!

2’ 5 - 7
4’ 9 - 9
6’ 16 - 12
8’ 17 - 20
10’ 22 - 22
Ο Νικ Καλάθης μπήκε... ζεστός στο ματς και έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (3-7, 2'). Ο Προμηθέας αντέδρασε αμέσως και με τους Έλις και Λίποβι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (9-9, 4'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό με τον Μπράουν (16-12, Τα τρίποντα των Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο ανέτρεψαν το σκηνικό (20-22, 9'). Ο Παρκς σκόραρε για το 22-22 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.
12’ 23 - 28
14’ 23 - 34
16’ 27 - 39
18’ 35 - 43
20’ 39 - 49
Η πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού, στα πρώτα λεπτά της περιόδου, έφερε αποτέλεσμα, με τους Γκιστ και Καλάθη να στέλνουν την ομάδα του Πιτίνο στο +7 (23-30, 13'). Η παρουσία του Παπαπέτρου έκανε ακόμα πιο σκληρούς τους «πράσινους», οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (23-39, 15'). Ο Προμηθέας έδειξε «σφυγμό» και μείωσε με Γκίκα και Μέιερ (33-39, 17'). Ο ΝτεΣόν Τόμας ανέλαβε δράση και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 10 πόντων (39-49).
22’ 41 - 53
24’ 46 - 57
26’ 50 - 57
28’ 55 - 63
30’ 57 - 69
Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να ανεβάσει τη διαφορά και το κατάφερε με Καλάθη και Παπαγιάννη 41-53, 22'). Ο Προμηθέας πίεσε, μέσα από την άμυνά του και χάρη σε Λίποβι και Τσαϊρέλη μείωσε (50-57, 25'). Ο Τόμας συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του στο σκοράρισμα, με την διαφορά να ανεβαίνει εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (55-66, 29'). Τον τελευταίο... λόγο στο δεκάλεπτο τον είχε ο Κιθ Λάνγκφορντ, που με τρίποντη... βόμβα έγραψε το 57-69 υπέρ των «πράσινων».
32’ 63 - 71
34’ 70 - 76
36’ 73 - 80
38’ 76 - 86
40’ 80 - 92
Ο Προμηθέας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά «χτυπώντας» κοντά στο καλάθι με Γκίκα και Κατσίβελη (65-73, 32'). Ο Μπράουν μάζεψε τη διαφορά με δικές του προσπάθειες, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς (70-76, 34'). Οι παίκτες του Πιτίνο δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και με τον Παπαπέτρου ανέβασαν τη διαφορά (73-82, 36'). Ο Βουγιούκας σκόραρε για τον Παναθηναϊκό και παγίωσε τη διαφορά σε διψωήφια επίπεδα (76-89, 38'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε η κατάσταση, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη.

• 1

Το δεύτερο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού. Από το 23-23 του Προμηθέα οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 17-0, με σημείο αναφοράς την πιεστική άμυνά τους και έφεραν τη διαφορά στους 16 πόντους, βάζοντας -μέσα από την εικόνα του στο διάστημα αυτό- τις βάσεις για το μπρέικ στην Πάτρα.

• 2

Η δημιουργία των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός μοίρασε τη μπάλα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε υπομονή στο παιχνίδι του και στην επίθεση έβρισκε τις κατάλληλες προϋποθέσεις ώστε να πάρει πόντους είτε από την περιφέρεια, είτε κοντά στο καλάθι. Στο πρώτο ημίχρονο, άλλωστε, οι διπλάσιες ασίστ των δύο ομάδων (7-14) μαρτυρούσαν τη διαφορά στην εικόνα των δύο ομάδων στο κλειστό «Δ.Τόφαλος».

• 3

Η αστοχία του Προμηθέα από την περιφέρεια. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά τα... έσπασαν από την περιφέρεια, δεν βρήκαν πολλές λύσεις έξω από τα 6,75, κάτι το οποίο φάνηκε και από τους αριθμούς, καθώς οι Πατρινοί μέτρησαν 9/27 τρίποντα.

Ατμόσφαιρα τρομερή, κόσμος και των δύο ομάδων στο γήπεδο και ένα παιχνίδι τελικών, πραγματική γιορτή. Το μπάσκετ όπως θα έπρεπε να είναι!

33
Νικ Καλάθης
Ηγετική εμφάνιση από τον άσο του Παναθηναϊκού έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα του σε επίθεση και οργάνωση, μετρώντας 17 πόντους, 14 ασίστ και 5 ριμπάουντ. «Γεμάτη» εμφάνιση από τον Καλάθη που πήρε από το... χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στο 2-0.

15
Χρήστος Σαλούστρος
Δεν έκανε αισθητή την παρουσία του σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο έμπειρος φόργουορντ έμοιαζε εκτός... ρυθμού από τις πρώτες στιγμές του, η άμυνα του Παναθηναϊκού τον περιόρισε και τον έβγαλε... εκτός ρυθμού.

0
ΝτεΣόν Τόμας
Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος επιθετικά και έδωσε πολλά στο επιθετικό κομμάτι. Όταν η μπάλα ήταν... βαριά εκείνος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τους 16 πόντους που πέτυχε βοήθησε στο 2-0 της ομάδας του.

Το παιχνίδι είχε ένταση, οι διαιτητές έκαναν λάθη κατά τη διάρκεια του 40λεπτου, όμως σε καμία περίπτωση δεν έκριναν την έκβαση του αγώνα. Προσπάθησαν να κρατήσουν ισορροπίες και δεν έπαιξαν ρόλο στο τελικό σκορ.