ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Παπαπέτρου
  • Μπήτης
  • Ανδρικόπουλος

Ντέρμπι με τα... όλα του ήταν το Game 1 της σειράς των ημιτελικών ανάμεσα σε ΑΕΚ και Προμηθέα. Το παιχνίδι ήταν θρίλερ μέχρι τέλους, με τον Προμηθέα να παίρνει προβάδισμα της τάξεως των τεσσάρων πόντων (78-82), όμως η Ένωση κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με μπροστάρη τον Τζόρνταν Θίοντορ, ο οποίος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε στο 1-0 την ομάδ του απέναντι στους Πατρινούς.

Η ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις, έστω κι αν ο Προμηθέας «άγγιξε» το μπρέικ στη σειρά και πλέον πάει στην Πάτρα, για το Game 2 με πολύ καλή ψυχολογία. Από την άλλη πλευρά, ο Προμηθέας είχε την ευκαιρία να πάρει σπουδαία νίκη, όμως έδειξε άκρως ανταγωνιστικός και το δεύτερο παιχνίδι στο «Δ.Τόφαλος» είναι ευκαιρία για τους Προμηθείς να φέρουν τη σειρά στα ίσια.

• 32

Ο Λούκα Μπάνκι είδε τους παίκτες του να μπαίνουν... υπνωτισμένοι στο παρκέ, όμως από το τρίτο λεπτό και έπειτα η ΑΕΚ αντέδρασε. Η Ένωση βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να ισορροπήσει στο δευτερο μέρος το πρόβλημα στα ριμπάουντ, ανοίγοντας έτσι το σκορ στη σειρά των ημιτελικών.

• 32

Ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ με σκοπό να παίξει γρήγορα. Οι Πατρινοί κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ, ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις. Παρ’ όλα αυτά, τα βρήκαν σκούρα στην περιφερειακή άμυνα της Ένωσης, η οποία έβαλε πίεση στα γκαρντ των Πατρινών και οδήγησε σε αρκετά λάθη. Παρ’ όλα αυτά οι Προμηθείς θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, αλλά λύγισαν στις λεπτομέρειες.

5'

Τρομερή φάση: Ο Χάντερ πάλεψε στην άμυνα, έκλεψε μετά από μία μικρή... περιπέτεια και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με ένα εντυπωσιακό και δυνατό κάρφωμα!

2’ 2 - 5
4’ 6 - 10
6’ 15 - 13
8’ 19 - 19
10’ 24 - 20
Ο Προμηθέας ξεκίνησε εξαιρετικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2 στο 3ο λεπτό. Οι φωνές του Μπάνκι στο γρήγορο τάιμ-άουτ... έπιασαν τόπο και η ΑΕΚ ξύπνησε, γεγονός που της επέτρεψε να ανατρέψει γρήγορα την κατάσταση (14-13, 8΄) και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (24-20).
12’ 32 - 27
14’ 36 - 27
16’ 41 - 32
18’ 43 - 41
20’ 52 - 47
Σε απόλυτη ισορροπία κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό φαίνεται από το επιμέρους σκορ μεταξύ 10ου και 20ου λεπτού (28-27). Η ΑΕΚ είχε τα ηνία, ο Προμηθέας ήταν σταθερά κοντά και η «Ένωση» έκλεισε το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (52-47), μετά από ένα δύσκολο τρίποντο του Θίοντορ.
22’ 54 - 54
24’ 56 - 57
26’ 59 - 59
28’ 65 - 61
30’ 69 - 61
Ένα γρήγορο 10-4 από την πλευρά του Προμηθέα έφερε... τούμπα του ματς (56-57, 25') και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ΟΑΚΑ. Η «Ένωση» πάντως απάντησε, ανέβασε στροφές και επέβαλλε τον ρυθμό της, αποκτώντας προβάδισμα 8 πόντων (69-61) στο 30'.
32’ 73 - 67
34’ 73 - 72
36’ 73 - 77
38’ 77 - 77
40’ 83 - 82
Ο Χάντερ έδωσε προβάδισμα εννιά πόντων στην ΑΕΚ (73-64), όμως ο Προμηθέας δεν ήθελε να παρατήσει το ματς. Με εξαιρετική άμυνα, που άφησε τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για περίπου τρία λεπτά αλλά και με ένα τρομερό σερί 13-0, οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά (73-77, 36') και δημιούργησαν συνθήκες... θρίλερ στο ΟΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις «βόμβες» του Κατσίβελη και ισοφάρισαν (77-77), δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Κασελάκης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο (78-82), όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε (82-82). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Χολ αστόχησε, ο Θίοντορ έτρεξε στο παρκέ και κέρδισε φάουλ από τον Γκίκα. Ο Αμερικανός ευστόχησε στη πρώτη και υπέπεσε σε παράβαση επειδή αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, το σκορ έγινε 83-82 και ο Προμηθέας δεν πρόλαβε να κάνει κάτι, κρατώντας ουσιαστικά όρθια την ΑΕΚ!

• 1

Τα λάθη του Προμηθέα. Οι Πατρινοί ήταν καλοί στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πήραν προβάδισμα λίγο πριν το τέλος, όμως έκαναν κρίσιμα λάθη που τελικά τους στέρησε τη νίκη και το break στη σειρά των ημιτελικών.

• 2

Το δίδυμο Λαρεντζάκη και Σαντ Ρος. Εξαιρετική εμφάνιση από τους δύο άσους της ΑΕΚ, που αγωνίστηκαν για αρκετή ώρα μαζί, προσφέροντας τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως σκόραραν τους 37 από τους 83 πόντους της «Ένωσης».

• 3

Οι αποφάσεις των Χολ και Γκίκα στο τέλος. Ο Αμερικανός έχασε το σουτ της νίκης και ο αρχηγός του Προμηθέα έκανε φάουλ στον Θίοντορ, στις δύο φάσεις που ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ.

Υπέροχη εικόνα, χωρίς περισσότερα σχόλια: Ο Λαρεντζάκης αγκαλιάζει τον Σαλούστρο, σε μία από τις όμορφες στιγμές του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ.

26
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Κουβανό, που εξελίχθηκε σε παίκτη-κλειδί στο Game 1 των ημιτελικών. Καλός και άκρως ουσιαστικός, ο Σαντ Ρος πάλεψε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοηθώντας σημαντικά την ΑΕΚ.

21
Τόνι Μέιερ
Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Αμερικανός, που δεν μπόρεσε να βοηθήσει σε καμία περίπτωση τον Προμηθέα. Είναι δεδομένο πως ο Μάκης Γιατράς περιμένει περισσότερα από τον Μέιερ, έστω και αν αυτός αγωνίστηκε για λίγο.

25
Τζόρνταν Θίοντορ
Ο Αμερικανός δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, όμως στο δεύτερο μέρος ανέβηκε πολύ και... καθάρισε με πόντους στο τέλος. Καλό ματς από τον Θίοντορ, θα ήταν MVP αν ήταν λίγο πιο ουσιαστικός στο πρώτο μέρος.

Έγιναν λάθη από τους διαιτητές, αλλά αυτά ήταν μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η διαιτησία ήταν καλή πάντως και δεν επηρέασε την ροή και την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Δίπλαρος ενόψει ΑΕΚ: «Να τελειώσουμε όμορφα τη σεζόν, περιμένουμε τον κόσμο δίπλα μας»