2ο ματς της 1ης φάσης των πλίε-οφ, Basket League
88 72
  • Μάνος
  • Μπήτης
  • Αναστόπουλος

Ένας σπουδαίος Χολαργός στο Game 2 της σειράς με την ΑΕΚ. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ψυχωμένη, πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και δεν έχασε σε καμία στιγμή τα ηνία της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, έφεραν τη διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους και (75-53) και πήραν μια ιστορική νίκη, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της ιστορίας τους στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, η ΑΕΚ παρουσίασε πολύ άσχημη εικόνα σε όλο το παιχνίδι, είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα η διαφορά έμενε σε διψήφια επίπεδα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βγάζοντας πολύ άσχημη εικόνα.

Πλέον, η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του ΟΑΚΑ (25/05, 17:00) με την Ένωση να έχει το πλεονέκτημα έδρας μεν, αλλά ο Χολαργός έδειξε εξαιρετική εικόνα και χωρίς τον καλύτερο παίκτη του (Γιάνκοβιτς) στη σεζόν.

• 1

Ο Άρης Λυκογιάννης δεν είχε στη διάθεσή του τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, λόγω του τραυματισμού του, όμως στο πρώτο ημίχρονο είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, χάρη στον Τάλτον και τον Χόκινς. Η άμυνα των παικτών του Χολαργού ήταν εξαιρετική, κράτησε σε χαμηλά επίπεδα την Ένωση και έτσι ήρθε μια σπουδαία και ιστορική νίκη. Συν τοις άλλοις, ο έμπειρος κόουτς κάλυψε με τον καλύτερο τρόπο την απουσία του καλύτερου παίκτη του (Γιάνκοβιτς) τη φετινή σεζόν.

• 32

Ο Λούκα Μπάνκι είδε τους σημαντικούς παίκτες του, πλην των Λαρεντζάκη και Χάντερ, να μην βρίσκονται σε καλή βραδιά. Ο Ιταλός προσπάθησε να πιέσει μέσα από την άμυνα, ώστε να μαζέψει τη διαφορά που είχε δημιουργήσει ο Χολαργός, όμως οι γηπεδούχοι είχαν και ψυχολογία και λύσεις και έφτασαν στη νίκη, δημιουργώντας τεράστιο προβληματισμό στην Ένωση.

15'

O Ντούσαν Σάκοτα προσπάθησε να ολοκληρώσει μία υπέροχη προσπάθεια, όμως ο Ντάνι Αγκμπελέζε ήρθε από το... πουθενά και μοίρασε μία τρομερή τάπα, που ξεσήκωσε συμπαίκτες και φιλάθλους!

2’ 4 - 2
4’ 9 - 4
6’ 13 - 6
8’ 15 - 11
10’ 24 - 13
Ο Χολαργός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την νωθρότητα που έδειξε η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την «Ένωση» μακριά από το καλάθι και προηγήθηκαν με 13-4 στο 5ο λεπτό, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο εντυπωσιακό +11 (24-13).
12’ 31 - 16
14’ 33 - 22
16’ 35 - 26
18’ 41 - 29
20’ 45 - 32
Το μομέντουμ ανήκε καθαρά στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη και η ΑΕΚ ήταν σε... άλλο γήπεδο. Ο Κώττας μοίραζε τάπες και ένα γρήγορο 7-0 έφερε διαφορά 18 πόντων στους γηπεδούχους (31-13, 12'). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά λάθη και κακές «κιτρινόμαυρες» επιλογές κράτησαν τον... ορεξάτο Χολαργό μπροστά στο σκορ και με «μαξιλαράκι» 13 πόντων (45-32).
22’ 48 - 36
24’ 53 - 38
26’ 60 - 46
28’ 65 - 51
30’ 72 - 53
Η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να κυνηγήσει στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ο... καυτός Τάλτον κράτησε τον Χολαργό μπροστά με συνεχόμενους πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν διψήφιες διαφορές (53-38, 24') και με... σόου από το τρίποντο έκλεισαν την περίοδο στο εντυπωσιακό +19 (72-53).
32’ 79 - 56
34’ 79 - 58
36’ 81 - 61
38’ 81 - 67
40’ 88 - 72
Το νερό είχε μπει στο... αυλάκι για τον Χολαργό, που κράτησε σταθερά τα εξαιρετικά level της απόδοσής του. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει και ηττήθηκε δίκαια με το... άνετο 88-72.

• 1

Το πάθος και η θέληση. Εκτός από τα καθαρά... μπασκετικά κομμάτια, η εμφάνιση του Χολαργού έπεισε κάθε φίλαθλο πως άξιζε πέρα ως πέρα τη νίκη: Μάχη σε κάθε άμυνα, βουτιά για όλες τις μπάλες και συνολικά... ψυχή, απέναντι σε μία ΑΕΚ που έμοιαζε σαφώς πιο χαλαρή.

• 2

Το πρώτο ημίχρονο του Χολαργού. Αν και η παρουσία της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη ήταν σταθερά εξαιρετική, η εμφάνιση του πρώτου μέρους έβαλε τις βάσεις για την συνέχεια. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη νωθρότητα της ΑΕΚ και προηγήθηκαν από νωρίς με διψήφιες διαφορές, γεγονός που τους βοήθησε σημαντικά στο υπόλοιπο του ματς.

• 3

Η απουσία του Βλάντο Γιάνκοβιτς. Μπορεί να φαίνεται παράδοξο, ωστόσο η απουσία του ηγέτη έκανε την ομάδα του Χολαργού να παίξει πιο... ομαδικά και να αναδείξει διαφορετικούς πρωταγωνιστές σε κάθιε περίσταση. Έτσι, οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι και αυτό φάνηκε στο παρκέ.

Η αντίδραση του Λούκα Μπάνκι τα λέει όλα: Ο Ιταλός δεν πίστευε αυτά που έβλεπε από τους παίκτες του και το έδειξε σε αρκετές περιπτώσεις.

4
Γκάρι Τάλτον
Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν φανταστικός και... σκότωνε συνεχώς την ΑΕΚ, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στη μεγάλη νίκη του Χολαργού, την πρώτη της ιστορίας του σε πλέι-οφ.

33
Τρέβορ Εμπάκουε
Ο έμπειρος σέντερ δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ΑΕΚ σε επίθεση και άμυνα. Γενικά πάντως θα μπορούσαν να βρεθούν σε αυτή την θέση και άλλοι παίκτες των «κιτρινόμαυρων»...

1
Ντάνι Αγκμπελέζε
Εξαιρετική εμφάνιση από τον σέντερ του Χολαργού, που έδωσε πολλά σε επίθεση, άμυνα και ριμπάουντ. «Μάτσαρε» καλά με τον Χάντερ και συνολικά ήταν σημείο αναφοράς για τον Άρη Λυκογιάννη.

Καλή η διαιτησία στο κλειστό του Χολαργού. Υπήρξαν μερικά λάθη, αλλά τα παράπονα ήταν... ελάχιστα και συνολικά η τριάδα δεν επηρέασε σε καμία περίπτωση την έκβαση και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.