Άρης
  • Γιώργος Πουρσανίδης
  • Γιώργος Ανδρικόπουλος
  • Αναστάσιος Κάρδαρης

Στον "έβδομο ουρανό" είναι άπαντες στον Χολαργό μετά την νίκη επί του Άρη που ουσιαστικά σηματοδοτεί την πρώτη παρουσία της ομάδας στα πλέι οφ. Οπότε λογικοί οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του αγώνα. Ο Άρης από την άλλη πλευρά μένει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά εκτός πλέι οφ, εξακολουθεί να θέλει μία νίκη για την μαθηματική... παραμονή ενώ έχει να αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό του Μποχωρίδη, απουσία που φάνηκε σήμερα σε σημαντικό βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης επέβαλλε τον ρυθμό του, είχε τον Μποχωρίδη σε καλή μέρα από πλευράς σκοραρίσματος και έτσι προηγήθηκε με 11-19 και με 15-21 στο δέκατο λεπτό. Ο Χολαργός προσπάθησε να πιέσει αλλά ήταν άστοχος με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να… προσπεράσει. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα, προηγήθηκαν με 28-35 αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 32-35 στο τέλος του δεύτερο δεκαλέπτου, δείχνοντας έτοιμοι για την ανατροπή.

Αυτή έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Χολαργός με κορυφαίους Γιάνκοβιτς και Αγκμπελέσε προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με 39-37. Παρότι ο Άρης αντέδρασε και προηγήθηκε με 45-47, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Αντίθετα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ώστε να κάνουν ένα σερί 13-1 και να προηγηθούν με 59-48. Ο Λάκι Τζόουνς προσπάθησε... μόνος του για την ανατροπή, ο Άρης μείωσε σε 59-55, αλλά οι παίκτες του Χολαργού ήταν ψύχραιμοι και πέτυχαν κρίσιμα καλάθη, στέλνοντας και πάλι την διαφορά στους δώδεκα πόντους (73-61) στο 39ο λεπτό με τον κορυφαίο του, Γιάνκοβιτς πριν το τελικό 76-63.

• 33

Ο Άρης Λυκογιάννης προσπάθησε με «ροτέισον» να δώσει ανάσες στους παίκτες του, κυρίως στον ανέτοιμο Αγκμπελέσε, ο οποίος στο δεύτερο μέρος έχοντας δυνάμεις πρόσφερε σημαντικές λύσεις. Προσπάθησε να πιέσει τον Άρη για να μειώσει, κάτι που πέτυχε, με τον γρήγορο ρυθμό να βοηθάει την ομάδα του.

• 22

Ο Γιάννης Καστρίτης θέλησε και πάλι να εκμεταλλευτεί τον ΜακΓκί, αλλά δεν του βγήκε η συγκεκριμένη τακτική. Επέλεξε σύνθετες άμυνες ζώνης, δίνοντας πολλές φορές το… τρίποντο στους γηπεδούχους, κάτι για το οποίο δικαιώθηκε στο πρώτο μέρος. Δεν μπόρεσε να καλύψει την απουσία του Μποχωρίδη στο δεύτερο μέρος.

24'

Ο Λάκι Τζόουνς προσπαθεί να σκοράρει και να μειώσει σε 43-41, αλλά εκεί βρίσκεται ο Ντάνι Αγκμπελέσε ο οποίος παίζει εκπληκτική άμυνα και θα κόψει με εντυπωσιακό τρόπο τον παίκτη του Άρη.

2’ 3 - 5
4’ 7 - 8
6’ 9 - 10
8’ 11 - 16
10’ 15 - 21
Ο Άρης προηγήθηκε με 0-5 και με 9-14, δείχνοντας πιο… σοβαρός σε σχέση με τον Χολαργό ο οποίος ήταν άστοχος και οι παίκτες του νευρικοί στην τελική προσπάθεια. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 11-19 στο 8΄και 15΄΄, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (15-21), με τον Φιτζπάτρικ να σκοράρει στην εκπνοή.
12’ 17 - 23
14’ 21 - 25
16’ 25 - 30
18’ 28 - 35
20’ 32 - 35
Ο Χολαργός προσπάθησε μέσω της άμυνας του να μειώσει και τα κατάφερε όταν και με ένα επιμέρους 8-2, πλησίασε στους δύο (23-25). Ο Άρης έκανε αρκετά λάθη (12 στο πρώτο μέρος), όμως χάρη στην ευστοχία του κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου με 28-35 στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως μείωσαν σε 32-35.
22’ 39 - 37
24’ 43 - 39
26’ 45 - 42
28’ 45 - 47
30’ 50 - 47
Ο Χολαργός ανέβασε την απόδοση του και τα νούμερα του στα ποσοστά και τα ριμπάουντ και αυτό τον βοήθησε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ με 39-37 στο 22ο λεπτό. Ο Άρης αντέδρασε με ένα 5-0 για το 45-47, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση, προηγούμενοι με 50-47 στο 30ο λεπτό.
32’ 54 - 47
34’ 59 - 50
36’ 59 - 55
38’ 63 - 58
40’ 76 - 63
Ο Χολαργός ξεκίνησε με ένα σερί 7-0, έστειλε την διαφορά στους δέκα πόντους (57-47) και πήραν προβάδισμα για την νίκη. Ο Λάκι Τζόουνς προσπάθησε να κρατήσει τον Άρη στην διεκδίκηση της νίκης, μείωσε σε 59-55 αλλά καπου εκεί Τάλτον και Γιάνκοβιτς πήραν… φωτιά και η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (76-51), πριν το τελικό 76-63.

• 1

Ο Άρης έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 12 λάθη, νούμερο πολύ υψηλό αλλά διατήρησε το προβάδισμα παρά την πίεση του Χολαργό χάρη στα ποσοστά ευστοχίας του όπου είχε 75% (6/8) στις βολές, 54% (7/13) στα δίποντα και 50% (5/10) στα τρίποντα. Επίσης κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 18 (14-4) έναντι 10 (8-2) των γηπεδούχων.

• 2

Το ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα στον Χολαργό για την νίκη. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 7-0, δίνοντας συνέχεια στο 5-0 της τρίτης περιόδου και ουσιαστικά έκαναν ένα 12-0 για να στείλουν την διαφορά στους δέκα πόντους (57-47). Διάστημα στο οποίο έπαιξαν πιεστική άμυνα, αναγκάζοντας τον Άρη σε πολλά λάθη. Με το +10 από το 31ο λεπτό, είχαν ένα μεγάλο πλεονέκτημα για την νίκη.

• 3

Η απουσία του Λευτέρη Μποχωρίδη στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε καθοριστικό ρόλο για τον Άρη, μιας και δεν μπόρεσε κανείς από τους Τολιόπουλου, Νταλό, Μπελ και Βεργίνη να την καλύψει. Ο Έλληνας άσος του Άρη είχε στο στο πρώτο μέρος 12 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο λάθη.

Ο αγώνας με τον Άρη έχει τελειώσει και άπαντες στον Χολαργό γίνονται ένα... κουβάρι μιας και παρότι νεοφώτιστοι εξασφάλισαν όχι μόνο την παραμονή αλλά και την συμμετοχή τους στα πλέι οφ της φετινής περιόδου.

33
Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς
Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι όντας ο κορυφαίος του αγώνα. Ο άσος του Χολαργού είχε 16 πόντους με 2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα 6/10 βολές, επτά ριμπάουντ, πέντε ασίστ, πέντε κλεψίματα και τέσσερα λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

2
Βασίλης Τολιόπουλος
Ο Βασίλης Τολιόπουλος δεν μπόρεσε να καλύψει το κενό του Μποχωρίδη, όπως και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του. Ο Έλληνας γκαρντ του Άρη κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα με δύο πόντους (0/2 τρίποντα, 1/2 δίποντα), είχε δύο ασίστ και μία ασίστ ενώ έκανε και τρία λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής.

1
Ντάνι Αγκμπελέσε
Ο Ντάνι Αγκμπελέσε μπορεί να μην ήταν έτοιμος, αλλά όταν βρήκε δυνάμεις πρόσφερε στην αντεπίθεση του Χολαργού. Είχε συνολικά δώδεκα πόντους με 4/6 δίποντα και 4/7 βολές ενώ μάζεψε και έξι ριμπάουντ. Επίσης είχε και δύο κοψίματα, γενικά βοήθησε και στο ψυχολογικό κομμάτι.

Οι Πουρσανίδης, Ανδρικόπουλος και Κάρδαρης θα μπορούσαν να έχουν και μία καλύτερη μέρα. Ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, σωστοί στο πειθαρχικό κομμάτι, όμως είχαν διαστήματα που έδειξαν να χάνουν τον έλεγχο, κυρίως όταν υπήρχε ένταση και εκνευρισμός στους παίκτες. Δεν έκαναν πάντως το μεγάλο... λάθος, δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα.