• Βαρδάλος
  • Κατραχούρας
  • Πιτσίλκας
Αήττητος, ξεκούραστος και ωραίος

Συνέχεια στην αήττητη πορεία του στην Basket League έδωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που έκανε συντήρηση δυνάμεων κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου (95-68) και περιμένει στο ΟΑΚΑ την Ρεάλ Μαδρίτης για να «τσεκάρει» το εισιτήριο πρόκρισης στα πλέι οφ της Euroleague.

Τελευταία ανανέωση: 25 Μαρτίου 2019, 18:21

Ο... σκουριασμένος για ένα δεκάλεπτο Παναθηναϊκός όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον γεμάτο ενέργεια Κολοσσό Ρόδου (15-16 στο 10') πάτησε γκάζι στην συνέχεια της αναμέτρησης και «καθάρισε» το παιχνίδι. Διαχείριση στο ρόστερ και ανάσες στους βασικούς έδωσε ο Ρικ Πιτίνο, λίγες ημέρες μετά την απαιτητική «διαβολοβδομάδα» της Euroleague. Στο τελικό 95-68 ξεχώρισαν οι Μήτογλου και Παπαγιάννης, ιστορικό ρεκόρ στην Basket League τα 63 ριμπάουντ.

Οι «πράσινοι» συνεχίζουν με το αποτέλεσμα αυτό την αήττητη πορεία τους στην Basket League (20-0) και περιμένουν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας για να τερματίσουν και τυπικά στην πρώτη θέση. Πλέον, ακολουθούν δύο ευρωπαϊκά εντός έδρας ματς στο ΟΑΚΑ, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης (28/3, 21:00) στην οποία εφόσον κερδίσουν θα εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στα πλέι οφ της Euroleague.

Για τον Κολοσσό Ρόδου (3-17) των πολλών απουσιών και προβλημάτων τραυματισμού έχει κυκλωθεί ο «τελικός» παραμονής με τον Πανιώνιο (30/3, 15:15), σε ένα παιχνίδι στο οποίο αναμένεται να δώσει το παρών και το νέο μεταγραφικό του απόκτημα και άλλοτε NBAer, ΝτεΆντρε Λίγκινς. Πρώτος σκόρερ για τους νησιώτες ο Ντεμπς.

Κριτικη Προπονητη

Μετά από μία απαιτητική και δύσκολη εβδομάδα διπλών ο αγώνων, ο Ρικ Πιτίνο έψαξε από νωρίς πολύ... βαθιά στον πάγκο του, επιλέγοντας 11 παίκτες από το πρώτο μάλιστα δεκάλεπτο, με τον νεαρό Καλαϊτζάκη να περνά λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Παγίδες σε όλο το γήπεδο από τον Αμερικανό τεχνικό ο οποίος ξεκούρασε βασικούς και χρησιμοποίησε τον Νικ Καλάθη για 14:22'.

• 22

Ο Στέργιος Κουφός είχε μόλις 10 διαθέσιμους παίκτες, επομένως ένα rotation κάτι παραπάνω από περιορισμένο. Για να τους προστατεύσει από τα φάουλ αλλά και για να κρατήσει μία φρεσκάδα επέλεξε άμυνες ζώνης, με την εικόνα της ομάδας του να είναι ενθαρρυντική στην πρώτη περίοδο. Τα φάουλ και η κόπωση στην συνέχεια, σε συνδυασμίο και με την διαφορά δυναμικότητας οδήγησαν και στην μεγάλη τελική διαφορά.

Η φάση του αγώνα 11'
Από την άμυνα στην επίθεση με «κινηματογραφική ταχύτητα». Ο Τζέιμς Γκιστ έκοψε τον Πίνκστον και βρέθηκε πρώτος στον αιφνιδιασμό ολοκληρώνοντας με ωραίο κάρφωμα την ασίστ μίας επαφής από τον Θανάση Αντετοκούνμπο.

Η εξελιξη του αγωνα

2'’ 4 - 4
4'’ 8 - 4
6'’ 8 - 11
8'’ 12 - 13
10'’ 15 - 16
1η Περίοδος
«Μουδιασμένο» ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό, με τον Κολοσσό Ρόδου να βρίσκει πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα (8-6 με τον Μαυροειδή). Μάλιστα, ένα υπό πίεση τρίποντο από τον Λι τον έστειλε στο +3 (8-11 στο 6'), με τους «πράσινους» να βρίσκουν πόντους στο transition αλλά να μένουν πίσω στην πρώτη περίοδο εξαιτίας ενός buzzer beater τριπόντου από τον Πίνκστον (15-16 στο 10').
12'’ 23 - 18
14'’ 27 - 20
16'’ 33 - 20
18'’ 39 - 23
20'’ 44 - 25
2η Περίοδος
Καλή άμυνα, συνεργασίες αλλά και τρία καρφώματα σε λιγότερο από 120" έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +5 (23-18 11'), με το transition να γίνεται σταθερή πηγή σκοραρίσματος. Ένα γκολ-φάουλ του Τόμας δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (31-20 στο 15') με το «τριφύλλι» να βρίσκει ρυθμο (37-20) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +19 (44-25).
22'’ 48 - 25
24'’ 56 - 29
26'’ 58 - 39
28'’ 67 - 43
30'’ 72 - 46
3η Περίοδος
Ο ορεξάτος Ιωάννης Παπαπέτρου μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος (50-25 στο 21'), με τον Έλληνα φόργουορντ να καρφώνει για το +27 (56-29). Τσούπκοβιτς, Μπράουνινγκ και Λι έβγαλαν αντίδραση για τον Κολοσσό (58-39 στο 25'). Έξι σερί πόντοι από τον Κιθ Λάνγκφορντ έστειλε την απόσταση κοντά στο +30, με τον Μπράουνινγκ πίσω από τα 6,75 να διαμορφώνει το 72-46 (30').
32'’ 75 - 49
34'’ 77 - 53
36'’ 83 - 56
38'’ 85 - 62
40'’ 95 - 68
4η Περίοδος
Μετά από 13 άστοχες απόπειρες και 31 λεπτά παιχνιδιού ο Λάνγκφορντ πέτυχε το πρώτο «πράσινο» τρίποντο (75-49), με τον Καλαϊτζάκη να τον μιμείται σε δύο περιπτώσεις πίσω από την γραμμή των 6,75 (83-52). Στο υπόλοιπο του αγώνα το μόνο ενδιαφέρον είχε να κάνει με το αν ο Παναθηναϊκός θα «πιάσει» κατοστάρα, κάτι που τελικά δεν κατάφερε με το τελικό 95-68.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
2
Η «πράσινη» υπεροπλία στις θέσεις των ψηλών μεταφράστηκε στην απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ. Η άμυνα ζώνης, άλλωστε, δεν ευνοεί την συγκεκριμένη κατηγορία με τον Παναθηναϊκό να υπερτερεί με υπερδιπλάσια ριμπάουντ (63-30), κάνοντας μάλιστα το απόλυτο ρεκόρ στο ελληνικό πρωτάθλημα.
3
Μπορεί η «ασθένεια» από το τρίποντο να έκανε ξανά την εμφάνισή της (3/18) αλλά οι Κυπελλούχοι Ελλάδος βρήκαν τρόπους σκοραρίσματος, τόσο με πόντους στο ζωγραφιστό (62) όσο και από αιφνιδιασμό (29).

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Το... διαφορετικό fair play του Θανάση Αντετοκούμπο. Ο Έλληνας φόργουορντ σε μία προσπάθεια για άμυνα χτύπησε άθελά του έναν μικρό φίλο της ομάδας, σπεύδοντας άμεσα να του ζητήσει συγνώμη, σε ένα όμορφο στιγμιότυπο.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Γιώργος</span> Παπαγιάννης
6
Γιώργος Παπαγιάννης
Κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ ο πανύψηλος σέντερ, ολοκλήρωσε τον αγώνα με double double (16π., 16ριμπ.), έχοντας ακόμη 1 ασίστ και 2 τάπες.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Κουίνσι</span> Ντιγκς
11
Κουίνσι Ντιγκς
Μόνο για το εντυπωσιακό μαλλί αφάνα θα θυμάται ο κόσμος του ΟΑΚΑ τον Κουίνσι Ντιγκς καθώς ο φόργουορντ του Κολοσσού Ρόδου έμεινε στα ρηχά και τους 0 πόντους σε 12:05'.