65 101
  • Σώμος
  • Καλδίρης
  • Ζαχαρής

Συντήρηση δυνάμεων για τον Ολυμπιακό στο «Σοφιά Μπεφόν». Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ άφησαν πίσω την συντριβή από την Γκραν Κανάρια στην Euroleague και πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση πήραν ένα εύκολο διπλό, για την 20η αγωνιστική της Basket League. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκος, Μάντζαρης, Ουέμπερ και Μιλουτίνοφ, στο 18-2 το ρεκόρ των «ερυθρόλευκων» στο ελληνικό πρωτάθλημα. Χρόνο συμμετοχής αλλά και πόντους βρήκαν οι νεαροί Κολοβέρος, Ζευγαράς.

Ανταγωνιστικός μόνο για ένα δεκάλεπτο ο Πανιώνιος (5-15) ο οποίος έχασε την επαφή του με το σκορ στην τρίτη περίοδο, με το παιχνίδι να θεωρείται τυπική διαδικασία στην εξέλιξή του. Το μόνο που κατάφερε, να «ρίξει» την διαφορά κάτω από τους 40 πόντους.

Για τις δύο ομάδες, πλέον, ακολουθούν «τελικοί» διαφορετικής διοργάνωσης και αξίας, ανάλογοι με τους στόχους που έχουν θέσει με το ξεκίνημα της σεζόν. Στον Πανιώνιο, ακολουθεί το κρίσιμο εκτός έδρας ντέρμπι παραμονής στην Ρόδο με αντίπαλο τον Κολοσσό (30/3, 15:15), την ώρα που για τον Ολυμπιακό υπάρχει το μεγάλο παιχνίδι του ΣΕΦ απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας (29/3, 21:30), το οποίο θα καθορίσει εν πολλοίς και την πρόκρισή του στα πλέι οφ της Euroleague.

• 23

O Βασίλης Φραγκιάς επέλεξε να ρισκάρει τα σουτ τριών πόντων του Ολυμπιακού, δίνοντας εντολή στους παίκτες του να «κλείσουν» κοντά στην ρακέτα. Επιστράτευσε σε αρκετές περιπτώσεις άμυνες ζώνης προσαρμογών, χωρίς πάντως να δικαιωθεί για τα πλάνα του.

• 11

Οι πολλές απουσίες τραυματισμών δεν επηρέασαν τον Ολυμπιακό, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να στοχεύει στον φορτωμένο και ευάλωτο φάουλ Μπέρι στο δικό του επιθετικό μισό. Η μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα έδωσε ευκαιρία για rotation, με τους νεαρούς Ζευγαρά και Κολοβέρο να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

33'

Φάση βγαλμένη από το All Star Game για τον Ολυμπιακό. Ο Μπριάντε Ουέμπερ «έτρεξε» στον αιφνιδιασμό, πέταξε την μπάλα στο ταμπλό και ο επερχόμενος Ζακ ΛεΝτέι «κατεδάφισε» την μπασκέτα του Πανιωνίου με επιβλητικό κάρφωμα.

2'’ 2 - 2
4' ’ 5 - 7
6' ’ 8 - 13
8'’ 13 - 18
10'’ 19 - 20
Με επτά πόντους του Νίκολα Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-10 (4'), ενώ ένα τρίποντο του Ουέμπερ τον έστειλε στο +6. H επιτυχία του Πανιωνίου πίσω από τα 6,75 (3/3) δεν άφησε το σκορ να του ξεφύγει και με καλάθι του Ντόρσεϊ στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου διαμορφώθηκε το 19-20 του δεκαλέπτου.
12' ’ 21 - 22
14'’ 23 - 26
16'’ 27 - 36
18'’ 31 - 43
20'’ 37 - 47
Πέντε άστοχα σουτ από την περίμετρο σε συνδυασμό με την δυσκολία εύρεσης σκορ κοντά στην ρακέτα περιόρισαν αισθητά τις λύσεις του Πανιωνίου, την ώρα που ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, βρίσκοντας πόντους από Γκος, Μάντζαρη (25-34 στο 15'). Ένα κάρφωμα του Βεζένκοφ ανέβασε την διαφορά στο +10 (31-41 στο 17'). Ο Πανιώνιος έβγαλε μικρή αντίδραση, αλλά η τιμή της απόστασης παρέμεινε διψήφια (37-47 στο 20΄').
22'’ 37 - 51
24'’ 41 - 53
26'’ 41 - 59
28'’ 41 - 61
30'’ 41 - 67
Τουπάν και Γκος έδωσε στον Ολυμπιακό αέρα 14 πόντων (37-51 στο 21') με τον Ολυμπιακό να πατάει... γκάζι. Συνεχόμενες λανθασμένες επιλογές από τον Πανιώνιο «τιμωρήθηκαν» με πόντους από transition και τρίποντα, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό και να δέχονται μόλις 4 πόντους σε δέκα λεπτά για το 41-67 στο 30'.
32'’ 45 - 75
34'’ 46 - 85
36'’ 52 - 92
38'’ 58 - 97
40'’ 65 - 101
Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν συνοπτική διαδικασία, με τον Πανιώνιο να παραδίνεται πλήρως. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης, «πυροβολούσε» από την περιφέρεια (45-85 στο 33'), με τους νεαρούς Ζευγαρά και Κολοβέρο να παίρνουν το «βάπτισμα» του πυρός και να σημειώνουν τους δικούς τους ποντους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο

Η... ετεροχρονισμένη τήρηση της ενός λεπτού σιγή για τον Θανάση Γιαννακόπουλο. Οι τρεις διαιτητές Σώμος, Καλδίρης και Ζαχαρής ξέχασαν να ακολουθήσουν το τελετουργικό πριν την έναρξη του ματς, με το ασυνήθιστο σκηνικό να «διορθώνεται» και γίνεται δεύτερο τζάμπολ.

3
Ο Αμερικανός γκαρντ «ξεμπούκωσε» απέναντι στον Πανιώνιο, σκόραρε με κάθε πιθανό τρόπο, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, με την στατιστική του να «δείχνει» 20 πόντους και 5 ασίστ.

3
Ντέβιον Μπέρι
Απογοητευτική εμφάνιση από τον ηγέτη του Πανιωνίου ο οποίος δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να δώσει σκορ στην ομάδα του, μένοντας στους 5 πόντους.

2
Μπριάντε Ουέμπερ
Πληθωρικός ως συνήθως ο δυναμικός γκαρντ του Ολυμπιακού που κατέγραψε 31:57 λεπτά συμμετοχής με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης.