Γήπεδο: Nick Galis Hall, ΕΡΤ2
  • Χάρης Καρακατσούνης
  • Χρήστος Παναγιώτου
  • Γιώργος Ανδρικόπουλος

Σε ένα παιχνίδι που το έλεγξε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ο Άρης έβγαλε μεγάλο πάθος, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε τη μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τέλος και πήρε τη νίκη, με 58-62, κάνοντας «άλμα» τετράδας!

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, έδειξε να διαχειρίζεται καλύτερα την πίεση του αγώνα αλλά και της έδρας, σε αντίθεση με τον Άρη που φάνηκε να έχει πρόβλημα στην συγκέντρωση του σε άμυνα και επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακό και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις από τον Κόνιαρη στην επίθεση ο οποίος είχε οχτώ πόντους και βοήθησε για το 11-19, ενώ η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε και με 2-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, να πιέσει αμυντικά με χαμηλά σχήματα, κατάφερε να μειώσει σε 18-22, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις, προκειμένου να μπορέσει να στείλει την διαφορά στους εννέα (31-40), με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Κακές επιθετικές επιλογές, λάθη και γενικότερα άσχημο μπάσκετ. Ο Άρης πίεσε ακόμα περισσότερο στην άμυνα, κυρίως τους Γκος και Χάτσερ με αποτέλεσμα να εγκλωβίσει επιθετικά τον ΠΑΟΚ. Επιθετικά οι «κίτρινοι» μπόρεσαν να σκοράρουν πιο εύκολα και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 45-44. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα σερί 12-0 προηγήθηκε με 45-56 στο 33ο λεπτό, ο Άρης αντέδρασε κυρίως χάρη στον Τολιόπουλο και μείωσε σε 58-60, περίπου 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Μποχωρίδης πήρε την τελευταία επίθεση για την ισοφάριση ή την νίκη, αλλά ο Γκος ήταν και πάλι εκεί για να κλέψει και ουσιαστικά μετά τις δύο εύστοχες βολές του στην συνέχεια να… καθαρίσει την νίκη για τον ΠΑΟΚ.

• 16

Ο Γιάννης Καστρίτης δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην εξουδετέρωση του ΜακΓκί, ενώ περιφερειακά αντιμετώπισε προβλήματα σε επίθεση και άμυνα. Επέλεξε χαμηλά σχήματα για να πιέσει και ως ένα σημείο δικαιώθηκε, αλλά στο τέλος και πάλι δεν μετέδωσε ψυχραιμία στην ομάδα του για τις κρίσιμες επιθέσεις.

• 2

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου εμφάνισε τον ΠΑΟΚ καλά διαβασμένο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγωνα στην άμυνα του. Ουσιαστικά, από εκεί πήρε και τη νίκη, αφού στην επίθεση, τα περισσότερα ατού του, δε βρήκαν ρυθμό, πλην του Χάτσερ στην τέταρτη περίοδο. Που αποδείχτηκε και καθοριστικός...

40

Με το σκορ στο 58-60, ο Άρης έχει την επίθεση, είτε για να ισοφαρίσει, είτε για να περάσει μπροστά, αλλά ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε το μοιραίο λάθος... Στη συνέχεια, οι βολές του Γκος, κλείδωσαν τη νίκη του ΠΑΟΚ.

4’ 2 - 6
6’ 5 - 12
8’ 7 - 16
10’ 11 - 19
Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στο κομμάτι της άμυνας κλείνοντας καλά τους διαδρόμους και με τον Κόνιαρη να πρωταγωνιστεί στην επίθεση (8π.), προηγήθηκε με 2-11. Η διαφορά κρατήθηκε σε αυτό το επίπεδο, με τον Τολιόπουλο να δίνει ενέργεια αλλά να είναι άστοχος, ενώ οι γηπεδούχοι, δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση. Με τρίποντο του Χάτσερ, η πρώτη περίοδος έληξε στο 11-19.
12’ 18 - 24
14’ 22 - 31
16’ 24 - 32
18’ 27 - 36
20’ 31 - 40
Με Νταλό και Κάιζερ ο Άρης βρήκε ρυθμό για λίγο και μείωσε σε 18-22. Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβε πρωτοβουλίες ο Μαργαρίτης για τον ΠΑΟΚ, τόσο σε εκτέλεση όσο και σε δημιουργία για να στείλει την ομάδα του στο +10 (22-32). Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Άρης ανανέωνε επιθέσεις, αλλά συνέχισε να δυσκολεύεται στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ είτε με τον Χρυσικόπουλο, είτε με τον Τέπιτς, κρατούσε την απόσταση του (31-40).
22’ 33 - 42
24’ 35 - 42
26’ 38 - 44
28’ 44 - 44
30’ 45 - 46
Ο Άρης δυνάμωσε πάρα πολύ την άμυνα του και κατάφερε να βγάλει τον ΠΑΟΚ από το ρυθμό του. Στο μεγαλύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου δε μπορούσε να το εκμεταλλευτεί, αλλά προς το τέλος της με δύο τρίποντα από Χάρις και Τολιόπουλου αρχικά ισοφάρισε (44-44) και με μία βολή του τελευταίου, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 45-44. Με καλάθι του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ ξαναπέρασε μπροστά (45-46).
32’ 45 - 54
34’ 46 - 56
36’ 49 - 58
38’ 55 - 58
40’ 58 - 62
Στην τέταρτη περίοδο, βγήκε μπροστά για τον ΠΑΟΚ, ο Χάτσερ ο οποίος με 7 πόντους στο 0-10 σερί, έστειλε την ομάδα του +12 (46-58). Ο Άρης όμως δεν τα παράτησε και με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου κι ένα ακόμα του Μποχωρίδη, μείωσε σε 55-58. Στις βολές, ο Γκος έβαλε 1/2, ο Νταλό 2/2, ο Χάτσερ 1/2 και με το σκορ στο 58-60, ο Μποχωρίδης έκανε το μοιραίο λάθος. Με δύο βολές του Γκος, ο ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη, με 58-62.

• 1

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και το ίδιο φάνηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Αλλά ο Άρης αντέδρασε, έπαιξε πιεστική άμυνα κρατώντας τον αντίπαλο του στους έξι πόντους και κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 14-4, να προηγηθεί για πρώτη φορά με 45-44 και να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης.

• 2

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου δεν ήταν το αναμενόμενο, μιας και ο Άρης είχε το… μομέντουμ στο τέλος της τρίτης. Ο ΠΑΟΚ όμως μπήκε αποφασισμένος με τον Χάτσερ να ηγείται επιθετικά και να δίνει πολύτιμες λύσεις. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 45-56, μεταφέροντας τεράστια πίεση στον αντίπαλο της. Η διαφορά των 11 πόντων έπαιξε καθοριστικό ρόλο στα τελευταία λεπτά και ήταν το σημείο όπου φάνηκε η ποιότητα των παικτών του ΠΑΟΚ, όπως το Χάτσερ.

• 3

Ο Άρης κυρίως με τον Τολιόπουλο που έδωσε πόντους από τα 6.75, κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να φτάσει σε σημείο να διεκδικεί την νίκη. Με 21 δευτερόλεπτα να απομένουν και το σκορ στο 58-60, ο Μποχωρίδης ανέλαβε την τελευταία επίθεση. Αλλά η άμυνα του Γκος ήταν εξαιρετική και έκανε το… κλέψιμο που ουσιαστικά έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Έστω και δύσκολα, ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και αντίδραση σε μια "καυτή" έδρα στο παραδοσιακό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και στο τέλος, όλη η ομάδα μαζί, πανηγύρισε τη νίκη.

25
Ουίλιαμ Χάτσερ
Ο Ουίλιαμ Χάτσερ έκανε την διαφορά στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και όπως αποδείχθηκε σε ολόκληρο τον αγώνα. Ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ είχε 11 πόντους με 2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/2 βολές, ενώ πρόσθεσε και τέσσερις ασίστ.

4
Λευτέρης Μποχωρίδης
Ο Λευτέρης Μποχωρίδης θα μπορούσε να γίνει ο… ήρωας του Άρη. Αλλά στην μέτρια βραδιά του, χρεώνεται και το λάθος στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ενώ είχε 12 πόντους με 3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/7 βολές, έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ και έξι λάθη.

11
Βαγγέλης Μαργαρίτης
Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έκανε… αθόρυβη αλλά πολύτιμη δουλειά σε όλο τον αγώνα. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ είχε οχτώ πόντους, ορισμένους σε κρίσιμα σημεία, ενώ πήρε επτά ριμπάουντ, έδωσε τέσσερις ασίστ και είχε δύο λάθη.

Δεν ήταν τυχαία τα λόγια του Ηλία Παπαθεοδώρου στη συνέντευξη Τύπου. Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Ανδρικόπουλος, είχαν να διαχειριστούν ένα δύσκολο παιχνίδι, με πολλές επαφές, αλλά στο δεύτερο μέρος, άλλαξαν τον τρόπο που σφύριζαν, φέρνοντας παράπονα για τους φιλοξενούμενους.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Δίπλαρος ενόψει ΑΕΚ: «Να τελειώσουμε όμορφα τη σεζόν, περιμένουμε τον κόσμο δίπλα μας»