19η Αγωνιστική
  • Συμεωνίδης
  • Κωνσταντινόπουλος
  • Ζακεστίδης

Η Κύμη είχε καταφέρει να επιβάλλει τον ρυθμό της για ένα δεκάλεπτο και κάτι. Οι παίκτες του Κουτσού έβρισκαν λύσεις από την περιφέρεια και με μπροστάρηδες τους Σαγκς και Χόρτον έφτασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (24-36, 14’). Κάπου εκεί, όμως, η ΑΕΚ φρόντισε να αλλάξει την κατάσταση, αρχίζοντας την ανατροπή μέσα από την άμυνά της.

Οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 24-1 στο τελευταίο εξάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και κατάφεραν να πάρουν και πάκι τα ηνία του αγώνα. Και όχι μόνο αυτό, αλλά η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο φινάλε του πρώτου μέρους για το 48-37.

Η Κύμη προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και να επανέλθει στο σκορ. Οι παίκτες του Μπάνκι, ωστόσο, είχαν βρει ρυθμό και διατηρούσαν τα ηνία του αγώνα με τους Γκρίφιν και Τζέιμς να φωνάζουν παρών στα κρίσιμα σημεία. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, αλλά και... απαντήσεις σε κάθε ξέσπασμα της Κύμης και παρά τις προσπάθειες των Χόρτον, Λιούις κατάφερε να φτάσει σε μία ακόμα νίκη.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Λούκα Μπάνκι παρέμεινε αήττητη στην έδρα της, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 14-5, την ίδια στιγμή που η Κύμη υποχώρησε στο 4-15, με το πέρας 19 αγωνιστικών στην Basket League.

• 32

Ο Λούκα Μπάνκι έδωσε θέση στην 12άδα της ΑΕΚ στον Φίλιππο Τίγκα, ενώ παράλληλα προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του, ανοίγοντας το ροτέισιον. Απέναντι στην Κύμη αγωνίστηκαν οι Μωραϊτης και Γιαννόπουλος έχοντας ενεργό ρόλο και παρά τα προβλήματα στην άμυνα η Ένωση πήρε αυτό που ήθελε και συνέχισε την πορεία της χωρίς απώλειες.

• 0

Ο Ισίδωρος Κουτσός είδε τους παίκτες του να μπαίνουν πολύ δυνατά στο γήπεδο, να μπλοκάρουν τα ατού της ΑΕΚ και να φτάνουν ακόμα και σε διψήφιο προβάδισμα. Ο Έλληνας προπονητής βασίστηκε πολύ στην τριάδα Χόρτον-Λιούις-Σαγκς, η οποία τράβηξε και το μεγαλύτερο... κουπί στην επίθεση, ενώ δεν πήρε πράγματα από τον Ουίλιαμς.

18'

Η ΑΕΚ... πετούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Σαντ Ρος αποφάσισε να εναρμονιστεί με την συνολική εικόνα της ομάδας του, πετυχαίνοντας ένα τρομερό κάρφωμα μετά από δικό του κλέψιμο.

4’ 3 - 8
6’ 9 - 12
8’ 12 - 17
10’ 17 - 24
Εντυπωσιακή ήταν η Κύμη στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Εύβοιας εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή ΑΕΚ που βρήκε απέναντί της και με τους Χόρτον και Σαγκς να πρωταγωνιστούν, πήρε προβάδισμα δέκα πόντων στο 9ο λεπτό (12-22). Κάποιες βολές από Σάκοτα και Τζέιμς μείωσαν την διαφορά για την «Ένωση», η οποία έχανε με 17-24 στο 10ο λεπτό.
12’ 21 - 29
14’ 26 - 36
16’ 40 - 36
18’ 46 - 36
20’ 48 - 37
Οι φιλοξενούμενοι δεν... αγχώθηκαν από την μικρή επιστροφή της ΑΕΚ και κράτησαν σταθερά προβάδισμα σε διψήφιο επίπεδο (24-36, 14'), με τον Σαγκς να πληγώνει συνεχώς τους γηπεδούχους. Σε εκείνο το σημείο ξύπνησε η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, που ανέβασε «στροφές», έβγαλε... νεύρο και κυριάρχησε απόλυτα, τρέχοντας ένα τρομερό σερί 22-0 που έφερε την ΑΕΚ στο +10 (46-36). Τελικά, οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας... μαξιλαράκι ασφαλείας 11 πόντων (48-37).
22’ 50 - 41
24’ 54 - 49
26’ 59 - 51
28’ 63 - 54
30’ 69 - 61
Η Κύμη άφησε πίσω της το κακό διάστημα της δεύτερης περιόδου και ισορρόπησε το ματς, κάτι που φάνηκε και στο σκορ. Η ομάδα της Εύβοιας μείωσε στους έξι (57-51, 25') και επανήλθε στην αναμέτηρηση, όμως ένα νέο... φορτσάρισμα της ΑΕΚ την έστειλε ξανά σε επίπεδο διψήφιων διαφορών (66-54, 28'), με τους «κιτρινόμαυρους» να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +8 (69-61).
32’ 75 - 63
34’ 80 - 72
36’ 86 - 76
38’ 89 - 81
40’ 96 - 92
Ένα γρήγορο 6-0 της ΑΕΚ έφερε τους γηπεδούχους στο +14 (75-61) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, δίνοντας και τον... τόνο για την συνέχεια. Η Κύμη προσπάθησε να παραμείνει κοντά, και στα τελευταία λεπτά βρήκε χαλαρούς τους γηπεδούχους, κάτι που της επέτρεψε να πλησιάσει στους 4 (89-85). Οι γηπεδούχοι βρήκαν πάντως τις κατάλληλες λύσεις και έφτασαν στη νίκη, έστω και με μεγαλύτερο άγχος από το αναμενόμενο.

• 1

Το τρομερό σερί της ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο. Η «Ένωση» έχανε σταθερά από την Κύμη, όμως στα μέσα της δεύτερης περιόδου «ξύπνησε» και κυριάρχησε απόλυτα, με ένα αναπάντητο σερί 22 συνεχόμενων πόντων. Το νερό μπήκε στο αυλάκι και όλα έγιναν πιο απλά για τους γηπεδούχους μέχρι το τέλος του ματς.

• 2

Τα λάθη της Κύμης. Η ομάδα της Εύβοιας ήταν καλή και ιδιαίτερα ανταγωνιστική, όμως έκανε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της και βρήκε σκορ από εκεί.

• 3

Το δίδυμο των Βινς Χάντερ και Γιόνας Ματσιούλις. Ο Αμερικανός σέντερ και ο Λιθουανός φόργουορντ βγήκαν μπροστά σε ένα... παράξενο απόγευμα για την ΑΕΚ και ήταν οι κύριοι λόγοι για την τελική επικράτηση της «Ένωσης» στο ΟΑΚΑ.

Μερικά πράγματα είναι σαφώς μεγαλύτερα από το μπάσκετ: Πρόσφυγες από το Οικουμενικό Πρόγραμμα της Εκκλησίας της Ελλάδος βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και παρακολούθησαν την αναμέτρηση, προσφέροντας μάλιστα και την καλύτερη εικόνα από το ματς!

8
Γιόνας Ματσιούλις
Πληθωρική εμφάνιση από τον Λιθουανό, που έκανε δουλειές στο παρκέ, έβγαλε... νεύρο και ουσιαστικά ήταν ο καλύτερος παίκτης σε μία νίκη που τελικά αποδείχθηκε... δύσκολη για την ΑΕΚ.

16
Πάρης Μαραγκός
Ο νεαρός ψηλός δεν έκανε αισθητή την παρουσία του και δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις στην Κύμη, που στηρίχθηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στην τριάδα των Χόρτον, Σαγκς και Λίουις.

32
Βινς Χάντερ
Ο Αμερικανός σέντερ πρόσθεσε ακόμα μία καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του και παρά το γεγονός πως έχασε αρκετές μάχες από τον Χόρτον, βοήθησε σημαντικά την ΑΕΚ να φτάσει σε μία ακόμα νίκη στη Basket League.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία στο ΟΑΚΑ, με τα λάθη να είναι ελάχιστα. Δεν επηρέασαν ούτε καθόρισαν την ροή και την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

ΠΣΑΚ: «Το μπάσκετ έχει ημερομηνία λήξης, για πολλούς αθλητές υπάρχει πρόβλημα επιβίωσης»