• Ηλίας Κορομηλάς
  • Βάσω Τσαρούχα
  • Γιάννης Μαλαμάς
Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ αφηνίασε μετά το επεισοδιακό Α μέρος και με ένα ακόμα φεστιβάλ τριπόντων (16/31!) καθάρισε το Περιστέρι με 87-73 ενώ έχανε με 12π. Όργια Γκος-Χάτσερ, καθοριστικοί Κόνιαρης-Μαργαρίτης.

Τελευταία ανανέωση: 12 Ιανουαρίου 2019, 23:38

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, με μεγάλη νευρικότητα, ο ΠΑΟΚ έκανε καταπληκτικά στο δεύτερο μέρος του αγώνα με το Περιστέρι και οδήγησε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στην πρώτη της ήττα, πλην Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι έβαλαν το απίστευτο 10/17 στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με τρομερή άμυνα, τους οδήγησε σε μία ακόμα εντός έδρας νίκη.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά, αλλά το Περιστέρι έδειχνε να βρίσκει καλύτερο ρυθμό (8-14) και με το απίστευτο τρίποντο του Γκρέι από το κέντρο, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (16-21). Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να εκνευρίζονται αρκετά από τις αποφάσεις Κορομηλά και Τσαρούχα, οι συνεχόμενες τεχνικές ποινές και οι βολές, έστειλαν το Περιστέρι στο 21-33, ο ΠΑΟΚ με Γκάρετ και Χάτσερ μείωσε, αλλά με τον Χάροου οι φιλοξενούμενοι, κρατούσαν το προβάδισμα (35-42).

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τον Κόνιαρη να πηγαίνει πάνω στον Χάροου να του χαλάει το ρυθμό και μαζί με αυτό, να χαλάει και τις περισσότερες επιθετικές επιλογές του Περιστερίου. Αυτό το στοιχείο σε συνδυασμό, με την τρομερή ημέρα, τόσο του Φιλ Γκος όσο και του Γουίλιαμ Χάτσερ, που εκμεταλλεύονταν όλες τις αλλαγές στα σκριν του Περιστερίου, έβαλαν τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού και ουσιαστικά, του διασφάλισαν τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ κλείνει με χαμόγελα τον πρώτο γύρο, στο 8-5, συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις τον τελευταίο καιρό, ενώ το Περιστέρι, γνώρισε την πρώτη του ήττα, πλην Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού και στο δεύτερο μέρος, δεν είχε απαντήσεις στην ενέργεια του ΠΑΟΚ.

Κριτικη Προπονητη

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους δύο κινητήριους «μοχλούς» του, τον Γκος και τον Χάτσερ σε μεγάλη μέρα, εκμεταλλευόμενος τις συνεχείς αλλαγές στα σκριν του Περιστερίου. Η δουλειά του Κόνιαρη πάνω στον Χάροου στο δεύτερο ημίχρονο, αποδείχτηκε καταλυτική για την εξέλιξη του δεύτερου μέρους, ενώ τον βοήθησε αρκετά και η δυναμικότητα του Γκάρετ στις δύο πλευρές του παρκέ.

Περιστέρι

Ο Αργύρης Πεδουλάκης επέμενε σε αλλαγές σε όλα τα σκριν και στα 40 λεπτά του αγώνα, με το Περιστέρι να το πληρώνει από τον Γκος και τον Χάτσερ. Επίσης, στην τρίτη περίοδο, ο Ντάνιελ πήγε στον πάγκο και δεν επέστρεψε ποτέ, παρότι δημιουργούσε φθορά στον ΠΑΟΚ. Μέτρια βραδιά για τον έμπειρο τεχνικό.

Η φάση του αγώνα 36
Ο Αντώνης Κόνιαρης εκτελεί από τα 6,75, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και γράψει το 71-60, "κλειδώνοντας" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τον Δικέφαλο.

Η εξελιξη του αγωνα

Περιστέρι
2’ 3 - 0
4’ 6 - 6
6’ 8 - 11
8’ 14 - 16
10’ 16 - 21
Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά και σκοράροντας μόνο με τρίποντα ήταν στο 6-6. Το Περιστέρι με Ντάνιελ και Χάροου πήγε στο 8-14, αλλά η είσοδος του Γκος, έδωσε σκορ για τον ΠΑΟΚ (16-18). Οι φιλοξενούμενοι πάντως, με ένα τρομερό τρίποντο του Γκρέι από το κέντρο, έκανε το 16-21, δίνοντας ξανά μια διαφορά πέντε πόντων για την ομάδα του.
Περιστέρι
12’ 21 - 27
14’ 21 - 33
16’ 28 - 34
18’ 33 - 36
20’ 35 - 42
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και το Περιστέρι εκμεταλλευόμενο τις τεχνικές ποινές του ΠΑΟΚ, κατάφερε να πάρει μέχρι και το +12 (21-33). Η αντίδραση από τους γηπεδούχους, ήρθε με Γκάρετ και Χάτσερ (33-34), αλλά η επιστροφή του Χάροου, έδωσε ξανά σκορ εντός παιδιάς για τους φιλοξενούμενους, που πήγαν στην ανάπαυλα, στο 35-42.
Περιστέρι
22’ 43 - 44
24’ 47 - 48
26’ 49 - 53
28’ 57 - 53
30’ 66 - 57
Με τρίποντα από Γκος και Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 41-42, αλλά με τον Ντάνιελ αρχικά και τον Μπέντιλ στη συνέχεια έμενε μπροστά στο σκορ 47-53. Με τον Κόνιαρη να «κλειδώνει» τον Χάροου και τους Γκος, Χάτσερ να εκμεταλλεύονται κάθε αλλαγή στα σκορ, βάζοντας 6/7 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πήγε στο 66-57.
Περιστέρι
32’ 74 - 60
34’ 74 - 62
36’ 79 - 65
38’ 84 - 71
40’ 87 - 73
Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε τρομερή ψυχολογία, έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, τιμωρώντας όλες τις αλλαγές του Περιστερίου στα σκριν και με τρίποντα από Κόνιαρη-Γκος, πήγε στο 74-60. Με τον Γκος και τον Χάτσερ στον πάγκο για απαραίτητες ανάσες, το Περιστέρι προσπάθησε να επιστρέψει (74-65) αλλά ένα καλάθι του Γκάρετ κι ένα ακόμα τρίποντο από τον Κόνιαρη «σκότωσαν» τις ελπίδες του (79-65). Τα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν διαδικαστικά, με το τελικό σκορ να πηγαίνει στο 87-73.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Η άμυνα του Περιστερίου, ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους και το μεγάλο ατού των γηπεδούχων. Ο Αργύρης Πεδουλάκης επέμενε και στα 40 λεπτά του αγώνα, σε αλλαγές σε όλα τα σκριν κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο ΠΑΟΚ, κυρίως με Γκος και Χάτσερ, με 16 τρίποντα και με 52 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.
2
Η δουλειά που έκανε ο Αντώνης Κόνιαρης πάνω στον Ράιαν Χάροου, στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αμερικανός του Περιστερίου, έχει μεγάλη επιρροή στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη, κάτι που φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά και στο δεύτερο, που η ομάδα του περιορίστηκε στους 31 πόντους. Πολύ σημαντική η συνεισφορά του στη νίκη του ΠΑΟΚ.
3
Μπορεί ο ΠΑΟΚ να έχει αποδείξει ότι το τρίποντο είναι μεγάλο «όπλο» του φέτος, αλλά σε βραδιές, όπως η σημερινή που βάζει 16 (σε 31 προσπάθειες), φαίνεται ένα παραπάνω. Ο Γκος, ο Χάτσερ, ο Τζόουνς, ο Κόνιαρης έκαναν εξαιρετική δουλειά έξω από τα 6,75 και φυσικά, βοήθησαν πολύ στη νίκη του ΠΑΟΚ.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Βαγγέλης Μαργαρίτης, έδειξε για άλλη μία φορά περίσσιο πάθος στο παρκέ, αποθεώθηκε από τον κόσμο και έγινε... ένα με αυτόν στο τέλος του ματς.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Φιλ</span> Γκος
32
Φιλ Γκος
Ο Φιλ Γκος πρόσθεσε άλλη μία σπουδαία εμφάνιση στο φετινό ενεργητικό του. Τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ασίστ και το μοναδικό του... ψήγμα ήταν οι 4/8 βολές. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι συνήθως βρισκόταν αντιμέτωπος με ψηλότερους και πιο αργούς αντιπάλους, κάνοντας... πάρτι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Τζάστιν</span> Γκρέι
32
Τζάστιν Γκρέι
Ο Τζάστιν Γκρέι μπορεί να έμεινε σχεδόν 32 λεπτά στο παρκέ, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να βρει ρυθμό στο παιχνίδι. Σημείωσε 6 πόντους, έχοντας 2/6 τρίποντα και 0/2 διποντα, αφήνοντας ουσιαστικά τον Χάροου να τραβάει όλο το κουπί στην περιφέρεια του Περιστερίου. Στην καλή του μέρα, έχει σημαντική επιρροή στην ομάδα του, σήμερα δεν ήταν σε τέτοια.

Ο αφανής ήρωας

<span>Αντώνης</span> Κόνιαρης
6
Αντώνης Κόνιαρης
Ο Αντώνης Κόνιαρης έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα πάνω στον Χάροου στο δεύτερο ημίχρονο. Παρότι ο Αμερικανός είχε 18 πόντους και 9 ασίστ, στο δεύτερο μέρος ήταν απενεργοποιημένος χάρη στον Κόνιαρη, ο οποίος επίσης, είχε 9 πόντους με 3/5 τρίποντα αλλά και 5 ασίστ. Δεν είναι τυχαίο ότι από τη στιγμή που επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο, δεν ξαναπήγε στον πάγκο.

Το... instant replay του SDNA

Κορομηλάς, Τσαρούχα και Μαλαμάς, ακούστηκαν... πολύ κατά τη διάρκεια του αγώνα, ειδικά η δεύτερη με τις αποφάσεις της, κατά του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, εξισορροπήθηκε κάπως η κατάσταση...