Γήπεδο: Κ.Γ. «Μελίνα Μερκούρη» - BLSHOW ΕΡΤ2
  • Τόμι Σχινάς
  • Γιώργος Ανδρικόπουλος
  • Στέφανος Μαγκλογιάννης
Ο Άρης ποτέ δεν πεθαίνει...

Το Ρέθυμνο βρέθηκε στο +15 στον "αγώνα της χρονιάς", αλλά ο Άρης έδειξε ότι δεν... πεθαίνει εύκολα, έκανε μία επική ανατροπή για να πάρει την νίκη με 76-74 και να... βυθίζει ακόμα περισσότερο τους Κρητικούς στην βαθμολογία.

Τελευταία ανανέωση: 12 Ιανουαρίου 2019, 19:25

Ο Άρης δείχνει… μεταμορφωμένος στο 2019 και αυτό επιβεβαιώθηκε και στο Ρέθυμνο, κόντρα στην τοπική ομάδα μιας και παρότι βρέθηκε στο -15, κατάφερε να κάνει μία απίστευτη ανατροπή και να πάρει την νίκη με 74-76.

Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στο δεύτερο μέρος όταν και είχαν επιμέρους σκορ 38-16 για να προηγηθούν με 63-70, ενώ πλέον η κατάσταση είναι δύσκολη για τους Κρητικούς οι οποίοι παρέμειναν στα… χαμηλά της βαθμολογίας.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, με τα ίδια στοιχεία που κέρδισε τον Ήφαιστο. Πιεστική άμυνα και προσπάθεια να εκμεταλλευτεί τον ΜακΓκί. Έτσι οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 8-14 πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν και κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο… Χ (18-18). Οι παίκτες του Καστρίτη και πάλι προηγήθηκαν (20-24), αλλά ακολούθησε ένα πεντάλεπτο με το Ρέθυμνο να κυριαρχεί και να κάνει ένα 18-3 για να προηγηθεί με έντεκα πόντους (38-27), πριν το 42-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15 πόντους (47-32), αλλά ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με κορυφαίους Φλιώνη και Τζόουνς, οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 59-59 στο 32ο λεπτό και όλα πλέον ξεκινούσαν από την αρχή. Το Ρέθυμνο ήταν εκτός ρυθμού, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης ο οποίος κατάφερε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, να πάρει κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ και να προηγηθεί με 63-70 στο 36ο λεπτό. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να… κλέψει την νίκη, μείωσε σε 71-74, αλλά οι παίκτες του Άρη ήταν ψύχραιμοι για την νίκη με 74-76.

Κριτικη Προπονητη

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο τον Χριστοδούλου που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, ενώ με τον γρήγορο ρυθμό έβαλε… δύσκολα στον Άρη. Στο δεύτερο μέρος όμως δεν είχε λύσεις όταν η ομάδα του εγκλωβίστηκε, άφησε αρκετή ώρα τον Μπαρτ Τζ. εκτός αγώνα και αυτό επηρέασε τον Αμερικανό. Γενικά στο κρίσιμο κομμάτι δεν είχε τις λύσεις που έπρεπε, ενώ δεν μπόρεσε να ηρεμήσει την ομάδα του.

Άρης

Ο Γιάννης Καστρίτης επέλεξε και πάλι την πιεστική άμυνα, στο όριο του φάουλ και αυτό το… πλήρωσε στο πρώτο μέρος. Αλλά στην επανάληψη βρήκε το κατάλληλο σχήμα, έδωσε ρόλο ηγέτη σε Μποχωρίδη και Τζόουνς τους οποίος κράτησε για μεγάλο χρονικό διάστημα μαζί. Επέμενε στην «καλή» πεντάδα, μετέδωσε ηρεμία στην ομάδα του στο δεύτερο μέρος και δικαιώθηκε. Έκανε σωστές αλλαγές όταν οι παίκτες του αντιμετώπισαν προβλήματα με φάουλ.

Η φάση του αγώνα 39'
Το τρίτο δεκάλεπτο οδεύει προς την λήξη του και απομένουν μόλις τρία δέκατα για το Ρέθυμνο να κάνει την επίθεση του, χρόνος που αρκεί ουσιαστικά για μία επαφή. Ο Ανδρέας Χριστοδούλου κατάφερε όμως να σκοράρει στο χρονικό διάστημα που είχε στην κατοχή του και να κάνει το 57-51, μία φάση που δεν βλέπεις συχνά στα ελληνικά γήπεδα.

Η εξελιξη του αγωνα

Ρέθυμνο
Άρης
2’ 2 - 4
4’ 7 - 9
6’ 8 - 12
8’ 14 - 16
10’ 18 - 18
Ο Άρης μπήκε στον αγώνα με προφανή στόχο να πιέσει αμυντικά και το πέτυχε μιας και προηγήθηκε με 7-12 στο πέμπτο λεπτό και με 8-14 στο έκτο. Το Ρέθυμνο αντέδρασε κυρίως χάρη στον Χριστοδούλου ο οποίος σκόραρε και έτσι… απελευθέρωσε την ομάδα του η οποία ισοφάρισε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 18-18.
Ρέθυμνο
Άρης
12’ 20 - 24
14’ 24 - 24
16’ 31 - 27
18’ 36 - 27
20’ 42 - 32
Ο Άρης ξεκίνησε και πάλι καλύτερα, με συνδυασμούς στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία, προκειμένου να προηγηθεί με 20-24. Κάπου εκεί το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεση του, πίεσε αμυντικά τους «κίτρινους», οι οποίοι εγκλωβίστηκαν και δυσκολεύονταν να σκοράρουν. Το Ρέθυμνο έκανε ένα επιμέρους 18-3 και προηγήθηκε με 38-27 στο 18΄και 30΄΄, πριν το 42-32 του ημιχρόνου.
Ρέθυμνο
Άρης
22’ 47 - 32
24’ 50 - 40
26’ 50 - 43
28’ 55 - 46
30’ 57 - 51
Το Ρεθυμνο συνέχισε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως τελείωσε στο πρώτο μέρος και βρέθηκε στο +15 (47-32) στο 22ο λεπτό. Ο Άρης αντέδρασε με τον Μπελ να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα ενώ οι «κίτρινοι» άρχισαν να παίρνουν και επιθετικά ριμπάουντ. Με ένα σερί 8-0 ο Άρης μείωσε σε 47-40 ενώ λίγο αργότερα η διαφορά μειώθηκε στους έξι πόντους (52-46 στο 27΄και 30΄΄). Οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (55-51), πριν ο Χριστοδουλου με καλάθι στα τρία δέκατα, κάνει το 57-51.
Ρέθυμνο
Άρης
32’ 59 - 58
34’ 61 - 63
36’ 63 - 70
38’ 69 - 74
40’ 74 - 76
Ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά και ψυχολογία για να συνεχίσει την ανατροπή. Ο Λάκι Τζόουνς ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά, σκοράροντας αλλά και κλέβοντας μπάλες, με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 63-70 στο 36ο λεπτό, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 14-4. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, μείωσαν σε 71-74 αλλά ο Άρης δεν θα άφηνε την νίκη να του φύγει, επικρατώντας με 74-76.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Στο πρώτο ημίχρονο το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο σε όλες τις κατηγορίες και αυτό φάνηκε στο +10. Οι Κρητικοί είχαν 3/8 τρίποντα, 15//19 βολές και 9/18 δίποντα, 20 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη και 4 κλεψίματα. Ο Άρης στο ίδιο σημείο είχε 3/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 9/22 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη και 3 κλεψίματα.
2
Ο Άρης στο δεύτερο μέρος με εξαίρεση τα τρίποντα, ανέβηκε αισθητά σε όλες τις κατηγορίες, στοιχείο που του έδωσε την νίκη. Οι «κίτρινοι» είχαν 4/13 τρίποντα, 10/21 βολές, 11/22 δίποντα πήραν 24 ριμπάουντ, είχαν έξι ασίστ, τέσσερα λάθη και έξι κλεψίματα. Είχαν δηλαδή βελτίωση σε σχεδόν 95% των στατιστικών κατηγοριών κυρίως στα ριμπάουντ όπου πήραν έξι παραπάνω σε σχέση με το πρώτο μέρος, όπου κατάφεραν στο τέλος να έχουν 12 πόντους… δεύτερης ευκαιρίας που προήλθαν κυρίως από τα επιθετικά ριμπάουντ. Σημαντικό επίσης και τα διπλάσια κλεψίματα, ορισμένα έγιναν στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο.
3
Η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν σημαντική και επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα, κυρίως στο δεύτερο μέρος. Ο Άρης πήρε συνολικά 38 ριμπάουντ, 24 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο ενώ συνολικά είχε 15 επιθετικά, από τα οποία ανανέωσε επιθέσεις. Ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε έξι αμυντικά και οχτώ επιθετικά, την ώρα που το Ρέθυμνο είχε συνολικά στο ίδιο χρονικό σημείο οχτώ ριμπάουντ.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Ο υποβιβασμός είναι πιο ορατός παρά ποτέ για την ομάδα του Ρεθύμνου μετά την σημερινή ήττα και το κλίμα αποτυπώνεται στην φωτογραφία του πάγκο της Κρητικής ομάδας. Προβληματισμός και πικρία για την ήττα αλλά και την επόμενη μέρα της ομάδας η οποίας είναι εξαιρετικά δύσκολη για όλους στο Ρέθυμνο.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Λευτέρης</span> Μποχωρίδης
4
Λευτέρης Μποχωρίδης
Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε ηγετική εμφάνιση μιας και πρόσφερε λύσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ο άσος του Άρη είχε 17 πόντους με 6/13 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 5/7 βολές, μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, είχε δύο λάθη και έκανε ένα κλέψιμο. Συνολικά στο σύστημα αξιολόγησης είχε 16 που ήταν η καλύτερη επίδοση στην ομάδα του Άρη.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Χριστόφορος</span> Ραζής
6
Χριστόφορος Ραζής
Ο Χριστόφορος Ραζής αποτελεί έναν παίκτη που δίνει αρκετές βοήθειες αλλά σήμερα ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό, στο σημείο που κρίθηκε να δώσει ανάσες στον Μπαρτ Τζ. Ο γκαρντ του Ρεθύμνου είχε 0/3 δίποντα, 0/2 δίποντα και ένα λάθος στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε, έχοντας -11 στο σύστημα αξιολόγησης ενώ δεν μπόρεσε και στην άμυνα να περιορίσει τον αντίπαλο του.

Ο αφανής ήρωας

<span>Λάκι</span> Τζόουνς
0
Λάκι Τζόουνς
Ο Λάκι Τζόουνς έκανε αισθητή την παρουσία του στον αγώνα κυρίως στο δεύτερο μέρος είτε με την επίθεση του είτε με την άμυνα του. Ο Αμερικανός είχε οχτώ πόντους με 3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2/3 βολές ενώ πρόσφερε επίσης τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ, τρία κλεψίματα, δύο λάθη με 12 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, δείχνοντας ότι βρίσκει τον καλό του εαυτό.

Το... instant replay του SDNA

Οι Χριστόδουλος Σχινάς, Γιώργος Ανδρικόπουλος και Στέφανος Μαγκλογιάννης είχαν από την αρχή δύσκολο έργο μιας και ο αγώνας ήταν εξαιρετικά κρίσιμος για τις δύο ομάδες. Στο πρώτο μέρος σφύριζαν αρκετά συχνά τις επαφές, ενώ στο δεύτερο άφησαν περισσότερο το παιχνίδι να… τρέξει και να μην παρεμβαίνουν τόσο εύκολα. Δεν άφησαν τα νεύρα των παικτών να ξεφύγουν. Σε γενικές γραμμές τα πήγαν καλά, αν σκεφτεί κανείς την εξέλιξη του αγώνα.

Best comments on the web

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Full Time: 74 - 76 #arisbc #arisbc19 #emperor #betshop_basketleague #esake #matchday #retari