ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ
  • Συμεωνίδης
  • Παφίλης
  • Παπαθανασίου

Κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου η ΑΕΚ αναζητούσε ένα ξέσπασμα μετά τις δύο διαδοχικές ήττες της περασμένης εβδομάδας από Ολυμπιακό και Μπάμπεργκ. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μπήκε δυνατά στο παρκέ του ΟΑΚΑ και παίρνοντας τα ηνία από τα πρώτα λεπτά δεν κοίταξε πίσω, φτάνοντας έτσι στην πρώτη νίκη της για το 2019 σε όλες τις διοργανώσεις,

Η Ένωση έδειξε τρομερή επιθετική πολυφωνία, καθώς πήρε πόντους από κάθε παίκτη που πάτησε παρκέ, συμπεριλαμβανομένου και του Τζόρνταν Θίοντορ, που έκανε ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα και άφησε θετικά δείγματα στο διάστημα που αγωνίστηκε. Από την άλλη ο Κολοσσός περίμενε τα πάντα, επιθετικά, από τον Μπρόουνινγκ, που τράβηξε το μεγαλύτερο... κουπί, ωστόσο δεν είχε τις βοήθειες που θα περίμενε.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 9-4 , παραμένοντας εντός της πρώτης τετράδας της βαθμολογίας, την ίδια στιγμή που οι Ροδίτες υποχώρησαν στο 2-10. Έτσι, η Ένωση ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει την Ντιζόν, την ερχόμενη Τετάρτη (16/01) με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, την ίδια στιγμή που οι Ροδίτες εστιάζουν πλέον την προσοχή τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Προμηθέα.

• 32

Ο Λούκα Μπάνκι είδε το ματς με τον Κολοσσό ως... ευκαιρία: Ο Τζόρνταν Θιόντορ μπήκε ενεργά στο «κιτρινόμαυρο» rotation, ο Γιώργος Τσαλμπούρης βρήκε ξανά χρόνο συμμετοχής και η ΑΕΚ παρουσίασε συνολικά ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο.

• 27

Ο Κολοσσός πάλεψε στο ΟΑΚΑ, όμως η διαφορά ποιότητας ήταν ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο για την ομάδα της Ρόδου. Ακόμα μία καλή εμφάνιση από τον Μπράουνινγκ, ξεκάθαρη και... σωστή η στόχευση στη ρακέτα με τον Μαυροειδή.

22'

Ο πρώτος πόντος του Τζόρνταν Θίοντορ... ξεχώρισε στο ΟΑΚΑ και έφερε χαμόγελα, τόσο σε συμπαίκτες, όσο και στους φιλάθλους που βρέθηκαν σήμερα κοντά στην ΑΕΚ.

6’ 18 - 7
8’ 18 - 14
10’ 27 - 18
H AEK θέλησε να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό της και κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά του ματς. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 13-0, όμως ο Κολοσσός μείωσε γρήγορα σε 18-14. Η «Ένωση»... ξύπνησε και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18).
12’ 32 - 20
14’ 39 - 22
16’ 46 - 27
18’ 49 - 31
20’ 51 - 38
H εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Κολοσσό να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +13 (51-38), χωρίς να έχουν εκτελέσει ούτε μία βολή!
22’ 57 - 45
24’ 57 - 48
26’ 64 - 51
28’ 68 - 54
30’ 70 - 56
Τίποτα δεν άλλαξε την ροή του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ ήταν ο απόλυτος οδηγός του ματς και ο Κολοσσός προσπαθούσε να μείνει κοντά και να... ροκανίσει την διαφορά, ωστόσο το +14 (70-56) της «Ένωσης στο 30ο λεπτό δίνει με τον... καλύτερο τρόπο την εικόνα στο ΟΑΚΑ.
32’ 76 - 60
34’ 83 - 65
36’ 85 - 68
38’ 92 - 75
40’ 94 - 79
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ΑΕΚ, η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά της και έφτασε σε μία άνετη νίκη.

• 1

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ΑΕΚ. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι προηγήθηκε με 13-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά από τον Κολοσσό, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη.

• 2

Τα λάθη του Κολοσσού. Η διαφορά ποιότητας ήταν δεδομένη και το φαβορί δεν... γινόταν να σπάσει, ωστόσο η ομάδα της Ρόδου «πούλησε» αρκετές φορές την μπάλα και κυρίως στα σημεία που προσπάθησε να πλησιάσει την ΑΕΚ.

• 3

Το ντεμπούτο του Τζόρνταν Θίοντορ. Ο Αμερικανός γκαρντ συγκέντρωσε τα περισσότερα βλέμματα στο ΟΑΚΑ και όλοι περίμεναν να τον δουν σε δράση. Ο πρώην γκαρντ της Αρμάνι έδειξε καλά δείγματα γραφής και πήρε μία γεύση για την δύσκολη συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ΑΕΚ βράβευσε τον Δημήτρη Μαυροειδή δια... χειρός Μάκη Αγγελόπουλου, σε μία πραγματικά όμορφη σκηνή στο ΟΑΚΑ.

7
Γιώργος Τσαλμπούρης
Ο Γιώργος Τσαλμπούρης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και ξεχώρισε στην εύκολη νίκη της ΑΕΚ, αφήνοντας καλά... σημάδια σε άμυνα και επίθεση. Αναμφίβολα ένα από τα ελπιδοφόρα μηνύματα για τον Λούκα Μπάνκι.

3
Ντεμόντ Κάρτερ
Ο Αμερικανός γκαρντ δεν παρουσίασε καλή εικόνα και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, στερώντας μία σημαντική λύση από τον Κώστα Φλεβαράκη.

25
Τζόρνταν Θίοντορ
Στο ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ, ο Θιόντορ έδειξε καλά δείγματα γραφής. Μετά την... σκουριά των πρώτων λεπτών, ο Αμερικανός βρήκε ρυθμό και παρουσίασε καλό πρόσωπο, αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία στο ΟΑΚΑ, δεν επηρέασε ούτε στο ελάχιστο την ροή και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Κάποια παράπονα εκφράστηκαν από τον πάγκο της ΑΕΚ, αλλά γενικά ήρεμο απόγευμα στο Μαρούσι. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως η ΑΕΚ δεν εκτέλεσε ούτε μία βολή στο πρώτο μέρος.

Οπαδοί Ηρακλή: «Χτυπάμε καμπανάκι και ζητάμε συνάντηση με τον κ. Δρακόπουλο»