6η αγωνιστική
  • Πέτρος Παπαπέτρου
  • Γιώργος Ανδρικόπουλος
  • Αντώνης Αναστόπουλος

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα στο κλειστό της Κανήθου η αποστολή της ΑΕΚ έμοιαζε πολύ δύσκολη κόντρα στην Κύμη που είχε ανάγκη για το δίποντο της νίκης. Στην πράξη, όμως, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι φρόντισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να φτάσουν σε μία ακόμα νίκη, την δεύτερη εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Η Ένωση κυριάρχησε στο παρκέ, ανέβασε... στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάει τη διαφορά μέχρι και τους 21 πόντους (42-63) και έτσι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε στο 4-2, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί των τελευταίων αγώνων, την ίδια στιγμή που η Κύμη υποχώρησε στο 1-5, με το πέρας των πρώτων 6 αγωνιστικών του πρωταθλήματος. Κι όλα αυτά με την Ένωση να έχει σε πολύ καλή κατάσταση τον Γιόνας Ματσιούλις, με τον Λιθουανό άσο να μετρά 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ εξίσου ορεξάτος ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που μέτρησε 13 πόντους και 5 ασίστ.

Από πλευράς Κύμης, η εμφάνιση του Σαγκς (15 πόντοι), αλλά και του Κρις Χόρτον (11 πόντοι, 13 ριμπάουντ), δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει την μοίρα του αγώνα, με την Κύμη να αγνοεί την χαρά της νίκης στην έδρα της στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

• 0

Ο Γιάννης Καστρίτης προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να πιέσει την ΑΕΚ με μια άκρως αθλητική πεντάδα. Αυτό του βγήκε μέχρι το 7ο λεπτό, όμως από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά, ενώ σε πολλές περιπτώσεις αντιμετώπισαν πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι.

• 30

Ο Λούκα Μπάνκι ξεκίνησε στην αναμέτρηση τους Τσαλμπούρη-Μωραϊτη, μοίρασε τον χρόνο στους παίκτες του, ενώ χρησιμοποίησε και τον Νίκο Ρογκαβόπουλο. Όταν παρέταξε τους πιο έμπειρους παίκτες του (Ματσιούλις, Σάκοτα μεταξύ αυτών) τα πράγματα έγιναν πιο... απλά για την ΑΕΚ.

4’ 9 - 5
6’ 12 - 7
8’ 15 - 12
10’ 15 - 20
Η Κύμη πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, με τον Σαγκς μπροστάρη και δημιούργησαν διαφορά (12-7, 5'). Η ΑΕΚ κατάφερε να «κλείσει» τους διαδρόμους, με την παρουσία των Χάντερ και Ματσιούλις στο παρκέ και ισοφάρισε με τον Σάκοτα (15-15, 8'). Η καλή άμυνα της ΑΕΚ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τους «κιτρινόμαυρους» να ανατρέπουν πλήρως το σκηνικό και να κλείνουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 5 πόντων.
12’ 15 - 20
14’ 18 - 27
16’ 21 - 31
18’ 23 - 35
20’ 25 - 39
Η άμυνα της Ένωσης παρέμεινε εξίσου αποτελεσματική και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Καστρίτη δεν έβρισκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί για την ΑΕΚ, δια χειρός Λαρεντζάκη (18-27, 13'). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και με τον Λαρεντζάκη να φωνάζει παρών η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (21-31, 16'). Η διψήφια διαφορά παγιώθηκε ως το τέλος του πρώτου μέρους, με την ΑΕΚ στο +14 (25-39), ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα.
22’ 31 - 44
24’ 31 - 44
26’ 34 - 51
28’ 41 - 56
30’ 42 - 63
Ο ρυθμός των παικτών της ΑΕΚ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Η Ένωση πήγε στα μέτρα της την αναμέτρηση και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Σαντ Ρος (27-44, 12'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ και με τους Ρόμπερσον-Γιαννόπουλο να σκοράρουν η διαφορά αυξήθηκε (34-51, 16'). Ο Λαρεντζάκης ήταν ζεστός και έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (41-61, 29'). Ο Ρόμπερσον έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΚ, γράφοντας το 42-63 στο τέλος του δεκαλέπτου.
32’ 48 - 63
34’ 51 - 66
36’ 55 - 71
38’ 56 - 76
40’ 67 - 78
Ένα επί μέρους 6-0 της Κύμης μάζεψε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (48-63, 32'). Η ΑΕΚ, όμως δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ και με τους Σάκοτα-Ματσιούλις να δίνουν λύσεις η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (55-74, 37΄). Η κατάσταση δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη και να συνεχίζει χωρίς απώλειες την πορεία της.

• 1

Η πολύ καλή άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο έφερε την Ένωση σε θέση οδηγού, βοηθώντας την να πάρει διψήφιες διαφορές στην αναμέτρηση. Η Ένωση κράτησε πολύ χαμηλά την Κύμη, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, οδηγώντας την Κύμη σε αρκετές κακές επιλογές στην επίθεσή της.

• 2

Η εικόνα της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ένωση ήταν άκρως αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση, ανέβασε ακόμα περισσότερο τον ρυθμό και αυτό την βοήθησε ώστε να «χτίσει» διαφορά που ξεπέρασε τους 20 πόντους και στην ουσία να «κλειδώσει» τη νίκη της στο κλειστό της Κανήθου με εμφατικό τρόπο.

• 3

Τα πολλά λάθη των παικτών της Κύμης έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ένωσης και υπέπεσε σε 19 λάθη, δίχως να μπορέσει να αλλάξει την μοίρα του αγώνα.

Ο κόσμος της ΑΕΚ έδωσε διαφορετικό.... χρώμα στην αναμέτρηση με την Κύμη, δημιούργησε όμορφη ατμόσφαιρα και έκανε τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να νιώθουν πως έπαιζαν εντός έδρας!

8
Γιόνας Ματσιούλις
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λιθουανό φόργουορντ της ΑΕΚ. Ο «ταύρος» ήταν ο παίκτης που ηγήθηκε της ΑΕΚ στα κρίσιμα σημεία, βάζοντας πολλά μεγάλα καλάθια, ενώ κέρδισε σχεδόν όλες τις μονομαχίες με τους παίκτες της Κύμης, δείχνοντας την ποιότητά του.

3
ΝτεΜάριους Μπολντς
Επιθετικά ήταν ακίνδυνος και δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του αγώνα την Κύμη. Η άμυνα της ΑΕΚ «διάβασε» με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι του Αμερικανού γκαρντ, ο οποίος μέτρησε μόλις 1/6 σουτ.

12
Γιαννούλης Λαρεντζάκης
Είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το έδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι. Ο «Λάρυ» διάβασε σωστά το παιχνίδι, κάτι που δείχνουν οι 13 πόντοι και οι 5 ασίστ που μέτρησε απέναντι στην Κύμη. Στην παρούσα φάση, μάλιστα, παίζει και για τον Ρατάν Μέις, ο οποίος είναι στα pits με τραυματισμό.

Οι διαιτητές του αγώνα κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να μην χάσουν τον έλεγχο σε κανένα σημείο. Σε αυτό βοήθησε και η εξέλιξη του αγώνα, με την ΑΕΚ να έχει τον πρώτο λόγο και να μην χάνει τα ηνία της αναμέτρησης.

Basket League: Απόσταση ύψους 10% μεταξύ παικτών και ομάδων