• Κορομηλάς
  • Πουρσανίδης
  • Τζαφλέρης
«Φωτιές» πετούσε ο... ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ με «οδηγό» του την άμυνα, επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Προμηθέα με 81-56, με την ομάδα της Πάτρας να προβληματίζει ξανά, μετά από ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Τελευταία ανανέωση: 20 Οκτωβρίου 2018, 22:02

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που το ήθελε περισσότερο, αυτός που «πεινούσε» περισσότερο, αυτός που έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια και διάθεση για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο, μπορεί να μην ήταν τόσο εύστοχος, αλλά έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ, στο δεύτερο, έπαιξε καταπληκτική άμυνα κι έτσι, κατάφερε να στείλει τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα. Πρωταγωνιστές ανά διαστήματα, Χρυσικόπουλος, Αθηναίου στην επίθεση, Γκάρετ και Κόνιαρης ήταν καθοριστικοί στην άμυνα, για έναν Προμηθέα που για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, προβληματίζει, μετά από νίκη σε ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες, αλλά τις λύσεις για τον ΠΑΟΚ στην επίθεση τις έδινε ο Λίνος Χρυσικόπουλος, όπως και τα επιθετικά ριμπάουντ, για το 21-11 της πρώτης περιόδου. Ο Προμηθέας, κυρίως μέσα από την άμυνα του, προσπάθησε να βρει ρυθμό το έκανε για λίγο, μειώνοντας με τρίποντο του Κασελάκη (30-27), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις, με Χάτσερ και Χρυσικόπουλου, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +12 (40-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η άμυνα του ΠΑΟΚ και τα λάθη του Προμηθέα, κράτησαν μια απόσταση ασφαλείας αρχικά για το «Δικέφαλο του Βορρά» και στη συνέχεια του επέτρεψαν να ξεφύγει (57-42). Με τον Αθηναίου να δίνει ρεσιτάλ έξω από τα 6,75 στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε πολύ τη διαφορά, για να φτάσει στο τελικό, 81-56.

Κριτικη Προπονητη

Ο ΠΑΟΚ κράτησε τον Προμηθέα, στους 56 πόντους, τον οδήγησε σε 16 λάθη και 16/61 εντός παιδιάς, κάτι που σημαίνει ότι το παιχνίδι το πήγε εκεί που ήθελε αυτός. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ήταν ξεκάθαρα πιο έτοιμη σήμερα και προφανώς η εμπειρία στα διπλά παιχνίδια μέσα στην εβδομάδα, έπαιξε και αυτήν το ρόλο της.

Προμηθέας

Ο Μάκης Γιατράς πήρε ελάχιστα πράγματα από παίκτες-«κλειδιά» όπως ο Γκίκας, ο Λίποβι, ο Κασελάκης και το «πλήρωσε». Σημείο προβληματισμού είναι η εικόνα του Προμηθέα, μετά από δεύτερο συνεχόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι, που συνδυάζεται με δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα. Είναι κάτι καινούργιο και για αυτόν και η προσαρμογή δεν είναι εύκολη.

Η φάση του αγώνα 17΄
Μετά από πολύ όμορφη ασίστ του Χάτσερ, ο Γκάρετ έγινε αποδέκτης της μπάλας και κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι του Προμηθέα για να διαμορφώσει το 30-24, μόλις τρία λεπτά πριν από την ανάπαυλα.

Η εξελιξη του αγωνα

Προμηθέας
2’ 0 - 3
4’ 4 - 3
6’ 9 - 3
8’ 14 - 7
10’ 21 - 11
Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο Προμηθέας ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένα, με τους Πατρινούς να είναι ιδιαίτερα άστοχοι. Με τον Χρυσικόπουλο να «ζεσταίνεται» οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-3, ενώ στη συνέχεια με αρκετά επιθετικά ριμπαόυντ και τον Χρυσικόπουλο να φτάνει τους 11 πόντους, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (21-11) στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Προμηθέας
12’ 21 - 15
14’ 25 - 17
16’ 25 - 23
18’ 33 - 27
20’ 40 - 28
Οι άστοχες επιλογές και από τους δύο, συνεχίστηκαν και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Προμηθέα να παίζει μια match-up ζώνη που μπέρδεψε αρχικά τον ΠΑΟΚ. Με την είσοδο του Γκίκα και τρίποντα από Μπράουν, Κασελάκη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 30-27, αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ, ήταν ένα επιμέρους σκορ 10-1, με Χάτσερ και Χρυσικόπουλο, για το 40-28 του ημιχρόνου.
Προμηθέας
22’ 45 - 32
24’ 48 - 39
26’ 48 - 39
28’ 53 - 39
30’ 57 - 42
Ο Προμηθέας προσπάθησε να επιστρέψει στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, μείωσε σε 45-39, αλλά εκεί μίλησε η άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος για περισσότερα από 6 αγωνιστικά λεπτά, δε δέχτηκε εντός παιδιάς καλάθι. Με Γκος, Μορέιρα και Κόνιαρη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 57-42 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Προμηθέας
32’ 59 - 44
34’ 63 - 45
36’ 70 - 50
38’ 76 - 51
40’ 81 - 56
Με τον ΠΑΟΚ να έχει ξεφύγει από το τέλος της 3ης περιόδου, η 4η αποδείχθηκε διαδικαστική. Το ενδιαφέρον, το έδωσε ο Γιάννης Αθηναίου, ο οποίος με τέσσερα τρίποντα, έστειλε τη διαφορά σε πολύ μεγάλα επίπεδα και ουσιαστικά, έδωσε πανυγηρικό τόνο στην επιστροφή του ΠΑΟΚ στις νίκες.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Ο ΠΑΟΚ έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, έδειξε να είναι αυτός που το ήθελε περισσότερο. Αντίθετα, ο Προμηθέας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα, μετά το ΒCL, εμφανίζεται μεταμορφωμένος προς το χειρότερο και το πληρώνει όχι μόνο με μια ήττα, αλλά και με μια ήττα με μεγάλη διαφορά.
2
Από τα 43 ριμπάουντ που πήρε ο ΠΑΟΚ, τα 13 ήταν επιθετικά και τα περισσότερα από αυτά, ήταν στο πρώτο ημίχρονο, που το σκορ ήταν «κλειστό» και η αστοχία στην επίθεση, μεγαλύτερη. Και αυτό το στοιχείο, έχει σχέση με την ενέργεια-διάθεση που έβγαλαν σήμερα, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου στο παρκέ, παίρνοντας δεύτερες επιθέσεις, σε ένα σημείο που η ψυχολογία τους μέσα στο παιχνίδι, δεν ήταν και η καλύτερη.
3
Ο Προμηθέας έχασε αρκετά σε ενέργεια, σε σχέση με το παιχνίδι με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας, προσπαθούσε μέσα από την άμυνα του στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου να επιστρέψει, αλλά στα πρώτα επτά λεπτά του δεύτερου μέρους, είχε κάνει όσα λάθη, είχε κάνει στο πρώτο μέρος (6). Κατά συνέπεια, έμεινε πολύ πίσω στο σκορ και δε μπόρεσε να ακολουθήσει.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Ο Τζαμάλ Τζόουνς και ο Τζορτίν Γουίλιαμς παρακολούθησαν το παιχνίδι μακριά από τον πάγκο της ομάδας τους, ωστόσο τα βλέμματα τους δείχνουν χαρακτηριστικά πως θα ήθελαν να βρίσκονται μέσα στο παρκέ και να βοηθήσουν τους συμπαίκτες τους.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Λίνος</span> Χρυσικόπουλος
4
Λίνος Χρυσικόπουλος
Είχε 16 πόντους, με τους 11 από αυτούς στο πρώτο δεκάλεπτο, και τους 14 στο πρώτο μέρος. Σε αυτά τα διαστήματα, ο ΠΑΟΚ είχε θέματα στην επίθεση του, δεν ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 και ο Χρυσικόπουλος είχε 3/4 τρίποντα. Δεν είναι το πρώτο παιχνίδι στο οποίο φαίνεται πιο «ώριμος» επιθετικά.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Ολεξάντρ</span> Λίποβι
3
Ολεξάντρ Λίποβι
Ο Ουκρανός μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας την Τετάρτη, σήμερα έμεινε στο... 0. Και στους πόντους και στο κομμάτι της συνεισφοράς του επιθετικά, καθώς αποτελεί ένα από τα σημαντικά «όπλα» του Μάκη Γιατρά. Προσπαθεί να προσαρμοστεί και αυτός στα διπλά παιχνίδια την εβδομάδα.

Ο αφανής ήρωας

<span>Ντάριους</span> Γκάρετ
31
Ντάριους Γκάρετ
Θα μπορούσε να μοιραστεί το ρόλο, με τον Αντώνη Κόνιαρη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Γκάρετ επέστρεψε κι έπαιξε σχεδόν 28 λεπτά, ειχε 4 πόντους, αλλά και 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 1 κλέψιμο, από αυτά που... μένουν στα στατιστικά και πολλές άλλες δουλειές που δεν καταγράφονται στη στατιστική. Έλειψε πολύ και με την ΑΕΚ μα κυρίως, με την Τέλεκομ Βόννης.

Το... instant replay του SDNA

Κορομηλάς, Πουρσανίδης και Τζαφλέρης, είχαν μια «περίεργη» λογική, με την κατανομή των φάουλ στις αρχές των περιόδων, αλλά με την εξέλιξη που πήρε το παιχνίδι, δε θα μπορούσαν να έχουν περισσότερη... εμπλοκή.