Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με… άγριες διαθέσεις, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο είχαν εκτοξεύσει τη διαφορά στο +15 (24-9). Πολύ καλός ο Παππάς στην επιστροφή του ύστερα από απουσία δύο εβδομάδων λόγω ίωσης. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η Ζαλγκίρις με σερί 7-0 έριξε τη διαφορά (24-16, 10’) και ξαναμπήκε στο ματς.

Οι Λιθουανοί παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και «ροκάνισαν» ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Όμως ο Παναθηναϊκός με «όπλο» του τα τρίποντα (6/7 στο ημίχρονο) δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και σιγά-σιγά ξαναέχτισε τη διψήφια διαφορά που είχε (46-33, 20’).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Ιβάνοβιτς μπήκαν αποφασισμένοι να «κλειδώσουν» το ματς και το κατάφεραν με ένα γρήγορο 6-0. Μάλιστα, οι Λιθουανοί για πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαν καταφέρει να βάλουν καλάθι. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 63-42.

Με τη διαφορά στο +21 η αναμέτρηση είχε πια τυπικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» να προσφέρουν και θέαμα μέχρι το τελικό 77-58.

Αποθέωση από τον κόσμο του Παναθηναϊκού στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που εκτελεί χρέη βοηθού προπονητή στη Ζαλγκίρις. Ο MVP: Ο Νίκος Παππάς. Ο Έλληνας γκαρντ επέστρεψε φορτσάτος σημείωσε 14 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και κέρδισε 8 φάουλ από τους αντιπάλους του. Αν και έλειψε 15 μέρες ο Παππάς γύρισε ορεξάτος και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη.Ο Σκληρός: Ο Τζέιμς Γκιστ. Ο Αμερικανός έδειξε για ένα ακόμα βράδυ πως βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, προσέφερε θέαμα που ξεσήκωσε το κοινό του ΟΑΚΑ, όντας παράλληλα αρκετά ουσιαστικός (13π., 3ρ.).

Ο Αόρατος: Ο Γιαβτόκας. Ο έμπειρος παίκτης ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό και δεν μπόρεσε να  βοηθήσει τους φιλοξενούμενος.Ο Πεσμένος: Ο ΝτεΜάρκους Νέλσον. Ο γκαρντ του «τριφυλλιού» δεν παρουσίασε το συνηθισμένο καλό του πρόσωπο και είχε 0/5 προσπάθειες. Επίσης, υπέπεσε σε δύο λάθη.

Η Γκέλα: Το χαμένο κάρφωμα του Άντερσον. Ο παίκτης της Ζαλγκίρις βρήκε διάδρομο, πήρε φόρα, αλλά το κάρφωμά του δεν ήταν πετυχημένο.Η στιγμή: Η αποθέωση του κόσμου στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Ο Λιθουανός προπονητής δοξάστηκε και λατρεύτηκε στην Αθήνα και γυρνώντας στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων οι οπαδοί του Παναθηναϊκού θυμήθηκαν τα παλιά με τον «Σάρας» να βουρκώνει. Η διαιτησία: Οι δύο ομάδες δεν είχαν παράπονα από τους διαιτητές.Οι Στρατηγοί: Ο Ιβάνοβιτς επέβαλλε τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό, δοκίμασε πρόσωπα και καταστάσεις όταν είχε διαφορά και για άλλη μία φορά το κοουτσάρισμά του ήταν άριστο. Ο Κραπίκας από την άλλη δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.Η εξέδρα: Η «πράσινη» κερκίδα έδωσε παλμό στον Παναθηναϊκό και αποθέωσε τον Γιασικεβίτσιους αλλά και τους Διαμαντάκο, Χαραλαμπόπουλο όταν μπήκαν στο παρκέ. Επιπλέον το κοινό στο ΟΑΚΑ τραγούδησε το όνομα του Δημήτρη Διαμαντίδη αλλά και αυτό του Τζέιμς Γκιστ.