mso-ascii-font-family:Cambria;

mso-ascii-theme-font:minor-latin;

mso-hansi-font-family:Cambria;

mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Ο Μενσά Μπονσού στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να κάνει ζημιά στην άμυνα του ΠΑΟΚ, αλλά έγινε από την απίστευτη ευστοχία των φιλξενούμενων στα σουτ τριών πόντων. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με 6/6 τρίποντα και ταυτόχρονα δέχθηκε μόνο 32 πόντους, κρατώντας την επίθεση του ΠΑΟΚ χαμηλά.

Η ομάδα του Σάκοτα είχε αέρα και αυτοπεποίθηση, που έβγαινε από τον Ινγκλις και του Ντελινινκάιτις. Οι δυο τους ευστόχησα σε 5 τρίποντα στο πρώτο μέρος κι αν για τον ΠΑΟΚ ήταν ευχής έργο που έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά πέντε πόντων. Στην τρίτη περίοδο ο Μενσά έβαλε τον εαυτό του στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του Εφτασε στους 10 πόντους και η ΑΕΚ έδειξε αποφασισμένη να κάνει περίπατο στο γήπεδο και απέναντι στον αντίπαλο που είχε, πριν από μερικές ημέρες, διαλύσει τον Παναθηναϊκό.

Το σκορ έγινε 37-52 αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα Με ένα πολύ μεγάλο επιμέρους σκορ κι αφού τα τρίποντα έπαψαν να βρίσκουν στόχο και ο ΠΑΟΚ έτρεξε το δικό του ξέσπασμα που έβαλε φωτιά στο ματς. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους και ουσιαστικά οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί πάλι στην ίδια αφετηρία. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ΑΕΚ όμως, προκλήθηκε από το γεγονός ότι ο Καρλ Ινγκλίς μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα στο τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου υπέπεσε σε δύο σερί φάουλ, φτάνοντας στα 4.

Στην τέταρτη περίοδο το ματς βρήκε μία πολύ άγρια ομορφιά, ο ΠΑΟΚ όμως, παρότι ήταν συνεχώς στο ...σβέρκο της ΑΕΚ, δεν κατάφερνε να περάσει μπροστά. Με τον Ινγκλις στο παρκέ φορτωμένο με 4 φάουλ και παρά την αστοχία του Μπονσού στις βολές, η ομάδα του Σάκοτα είχε τον τρόπο να διατηρεί τον προβάδισμα στηρίζοντας τη δύναμή της στην άμυνα, αλλά και σε μερικά μεγάλα σουτ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε ακόμα και στον πόντο, αλλά η ΑΕΚ θα μπορούσε να φύγει νικήτρια αν στο φινάλε δεν γίνοταν αποφασιστικά λάθη. Στα 28’’ ο Ντελινινκάιτιτς με ένα πολύ μεγάλο γκολ φάουλ έκανε το σκορ 66-70. Το ματς είχε πολύ δρόμο ακόμα όμως και ...πολλά λάθη. Μετά από τάιμ άουτ, στα 17’’ η ΑΕΚ επανέφερε και μάλιστα χωρίς πίεση τη μπάλα στα χέρια του Μιλόσεβιτς (;;;) ο οποίος ευστόχησε σε ½ βολές (68-71), ο Κάρτερ απάντησε με δύο εύστοχες στα 14’ (70-71) κι εκεί έγινε το μεγάλο λάθος. Στην επαναφορά (κι ενώ ο Σάκοτα δεν είχε άλλο τάιμ άουτ), ο Παπαντωνίου πλησίασε πάρα πολύ στην τελική γραμμή για να δεχθεί την πάσα και είχε πάρει φόρα, ώστε τη στιγμή που πήρε την μπάλα πέρασε έξω από το γήπεδο. Αυτοκτονία από την ΑΕΚ που στα 7’’ είδε τον Οντουμ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων (73-71). Ο Ντελινινκάιτιτς πρόλαβε να διασχίσει το γήπεδο, το λέι απ όμως χτύπησε στο σίδερο και ο ΠΑΟΚ πήρε μία απίστευτη νίκη. Ο MVP: O Κέβιν Λανγκφορντ ήταν προφανώς ο πολυτιμότερος παίκτης του ΠΑΟΚ, αλλά λόγω του φαρμακερού τριπόντου λίγο πριν το φινάλε, ο τίτλος πηγαίνει στον Οντουμ... Ο Σκληρός: Ο Μαργαρίτης τελείωσε το ματς με 10 ριμοπάουντ και 9 πόντους, έδωσε πολλές μάχες και πρόσφερε λύσεις. Ο Αόρατος: Ο Μπρέμερ έμεινε στο μηδέν και δεν κατάφερε να βοηθήσει τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Μαρκόπουλος δεν ενοχλήθηκε εν τέλει βλέποντας τον Οντουμ να ευστοχεί στο μεγάλο σουτ στο τέλος. Ο Πεσμένος: Στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Καρλ Ινγκλις έκανε δύο φάουλ μαζεμένα κι εντελώς αχρείαστα με αποτέλεσμα να φτάσει γρήγορα γρήγορα στα τέσσερα δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην ομάδα του. Αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά, δεν τελείωσε το ίδιο αποτελεσματικά κι έμεινε χαμηλά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Γκέλα: Οταν ο Παπαντωνίου δέχτηκε την πάσα στην επαναφορά (14’’ πριν το φινάλε) δεν είχε ισορροπία να μείνει στο παρκέ και πέρασε μαζί με την μπάλα εκτός τελικής γραμμής.

Είναι από τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις που συμβαίνουν στο μπάσκετ.

Η στιγμή: Ασφαλώς το τρίποντο από τον Οντουμ ήταν όλα τα λεφτά και μπροστά σε αυτή, όλες οι υπόλοιπες ωχριούν. Η διαιτησία: Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να μην έχει σουτάρει ούτε μία βολή. Προσπάθησαν να μοιράζουν το καρπούζι στα δύο ισομερώς, αλλά έκαναν τα λάθη τους, κυρίως εις βάρος του ΠΑΟΚ. Οι Στρατηγοί: Ο Μαρκόπουλος είδε την ομάδα του να μένει στο -15 λίγο μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ενώ ο Σάκοτα δεν λειτούργησε σωστά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Η ομάδα του δεν είχε ψυχραιμία να επαναφέρει τη μπάλα σε δύο περιπτώσεις. Κι αν το λαθος του Παπαντωνίου κατά βάσει δε χρεώνεται στον προπονητή, η επιλογή του να δώσει τη μπάλα στον Μιλόσεβιτς στα 17’’ χωρίς μάλιστα να ασκήσει πίεση ο ΠΑΟΚ, ήταν μάλλον λανθασμένη. Ο Μαρκόπουλος κέρδισε γιατί έπεισε τους παίκτες του ότι το ματς είχε δρόμο όταν βρέθηκε στο -15. Η εξέδρα: Το Παλατάκι γνώρισε πιένες καθώς περίπου 3000 φίλοι του ΠΑΟΚ βρέθηκαν στο γήπεδο και ιδιαίτερα στο σημείο της μεγάλης ανατροπής έδωσαν πολύ μεγάλη ώθηση στους παίκτες της ομάδας τους.