ΚΥΜΗ
  • Πουρσανίδης
  • Παναγιώτου
  • Κάρδαρης

Μεγάλο ματς έγινε στο Περιστέρι, όμως το το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε με... διαιτητική παρέμβαση. Στα 36'' πριν από το τέλος της παράτασης και με την Κύμη στο +4 ο Μουρ έκανε βήματα, αλλά οι Παναγιώτου - Πουρσανίδης έδωσαν φάουλ και τεχνική ποινή στον πάγκο της ομάδας της Εύβοιας, επειδή κάποιοι σηκώθηκαν όρθιοι! Οι γηπεδούχοι έμειναν «ζωντανοί» και το μεγάλο καλάθι του 17χρονου Ζώη Καράμπελα τους έδωσε την νίκη στο φινάλε, ανεβάζοντάς τους στο 12-5. Από την άλλη, οι Ευβοιώτες... άγγιξαν ένα διπλό παραμονής, αλλά ηττήθηκαν και υποχώρησαν στο 4-13.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι βολές του αγώνα ήταν 37-14 υπέρ του Περιστερίου, σε ένα ματς που πήγε στο... σουτ δύο φορές (κανονική διάρκεια και παράταση).

Εδώ η φάση που έκρινε το ματς με το διαιτητικό λάθος:

Στα αγωνιστικά, ο Μπεν Μπεντίλ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Καράμπελας πέτυχε το καλάθι της νίκης. Ο Ράιαν Χάροου είχε 18 πόντους, όμως τραυματίστηκε και αποχώρησε... σηκωτός από το παρκέ, σε μια άσχημη στιγμή. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Σκοτ Σαγκς (24π.) - Κρις Χόρτον (19π., 12ρ.), με τον πρώτο να παίρνει τις τελευταίες επιθέσεις της παράτασης και να αστοχεί.

Οι Ευβοιώτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και το 5-12 στο 4'... εκτοξεύτηκε στο 7-24 στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με +14 (17-31) έχοντας εξωπραγματικά ποσοστά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (7/9 3π.) και 10 ασίστ. Η Κύμη συνέχισε δυναμικά και είχε προβάδισμα 15 πόντων στο 15' με πρωταγωνιστή τον Σκοτ Σαγκς (11π.), την ώρα που η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν είχε κάποιο σημείο αναφοράς στην επίθεσή της. Πάντως, ένα 8-0 των γηπεδούχων έριξε τη διαφορά (31-38 στο 17'), πριν από το 39-45 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ένα τρίλεπτο black out στην επίθεση του Περιστερίου επέτρεψε στους παίκτες του Ισίδωρου Κουτσού να πάρουν νέο διψήφιο προβάδισμα (39-50 στο 33'). Αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να «ροκανίσουν» τη διαφορά (59-65 στο 30' με 18 πόντους του Μπεν Μπεντίλ). Το τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έβαλε... φωτιά στο ματς για το 62-65 και ο Μπεντίλ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (64-65 στο 32'). Στο 33' ο πίνακας του σκορ έγραφε 68-68 και ο αγώνας... άρχισε από την αρχή, με το Περιστέρι να έχει επιστρέψει από το -17 του 7'.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε (74-74 στο 37') με την Κύμη να μην εκμεταλλεύεται τα χαμένα... πέναλτι του Γάιου Σκορδίλη κάτω από το καλάθι. Ο Χάροου έχασε δύο βολές σε δύο γκολ - φάουλ, αλλα ο Ραμόν Μουρ έβαλε 2/2β. και διαμόρφωσε νέα ισοπαλία στο 39' (78-78). Το δίποντο του Λιούις έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Κύμη και ο Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ με 31'' στο ρολόι. Ο Βασιλόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, ο Μουρ έχασε δίποντο, αλλά ο Μπεντίλ (24π.) μετά το επιθετικό του ριμπάουντ έφερε το ματς στο 80-80. Το Περιστέρι είχε να δώσει φάουλ, το έκανε και έμειναν 5,8'' για την ομάδα της Εύβοιας. Στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα ο Λιούις έκανε λάθος και το ματς πήγε στην παράταση.

Οι άμυνες είχαν... ρόλο κομπάρσου στο πρώτο τρίλεπτο της παράτασης, με την Κύμη να ξεφεύγει στο +5 (87-92 στο 43'), χάρη στον Σαγκς. Ο Ζώης Καράμπελας και ο Στίβεν Γκρέι αστόχησαν σε δύο μεγάλα τρίποντα, αλλά οι διαιτητές Παναγιώτου - Πουρσανίδης έδωσαν ένα λανθασμένο φάουλ υπέρ του Μουρ με το σκορ στο -4, που άλλαξε όλο το ματς. Ο πάγκος της Κύμης διαμαρτυρήθηκε δικαίως για βήματα και χρεώθηκε με τεχνική ποινή επειδή κάποιοι σηκώθηκαν όρθιοι. Έτσι, το σκορ έγινε 92-93, με τον Μουρ να βάζει τις κρίσιμες βολές (3/3), 35'' πριν από το τέλος ύστερα από... αλλοίωση αποτελέσματος. Ο Σαγκς έχασε λέι απ και ο 17χρονος Καράμπελας έβαλε γκολ - φάουλ μέσα σε αποθέωση και εν τέλει το Περιστέρι πήρε την νίκη (94-93), με το τρίποντο του Σαγκς στο φινάλε να βρίσκει σίδερο.

Τα Δεκάλεπτα: 17-31, 39-45, 59-65, 80-80

Η Παράταση: 94-93

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Περιστέρι - Κύμη 94-93