ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Παπαπέτρου
  • Σταματόπουλος
  • Πουρσανίδης

Οι Πατρινοί «οικοδόμησαν» διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο αλλά ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων έκανε το ματς ντέρμπι. Εντέλει ο Προμηθέας πήρε το αποτέλεσμα και πλέον έχει ρεκόρ 7-3. Οι Αμερικανοί της ομάδας του Μάκη Γιατρά, Έλις (14π., 9ριμπ.) και Μπράουν (14π.) είχαν καθοριστική συμβολή, με τον Γκίκα ηγείται στο σκοράρισμα με 17 πόντους. Όσον αφορά το Λαύριο (3-7), κρατά την αντίδραση του τρίτου δεκαλέπτου με τον Μιλόσεβιτς (14π.) και τον Κακλαμανάκη (12π., 9ριμπ.) να διακρίνονται για τους ηττημένους.

Η έναρξη του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (7-6 στο 2') με τον Προμηθέα να κάνει ένα σερί 0-6 για να πάρει διαφορά πέντε πόντων (7-12 στο 4'). Οι Έλις και Γερομιχαλος μπήκαν στην εξίσωση για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο +9 (18-27 στο 10') με καλάθι στην εκπνοή από τον Γκίκα. Με τον Ρίον Μπράουν να... παίρνει το όπλο του, ο Προμηθέας ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με διαφορά 15 πόντων (23-28 στο 13'), σε χρονικό διάστημα που ο Έλις έκανε σημαντική ζημιά κοντά στο καλάθι βοηθώντας τον Προμηθέα να κλείσει το ημίχρονο στο +12 (35-47 στο 20').

Εντελώς διαφορετική εικόνα είχαμε στην τρίτη περίοδο. Η αποτελεσματική άμυνα του Λαυρίου υποχρέωσε τον Προμηθέα σε ενεργητικό μόλις 12 πόντων, την ώρα που οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από τους Λαμπ και Νίξον. Αποτέλεσμα της αντεπίθεσης αυτής, η διαφορά να μειωθεί στους τρεις (58-61 στο 30') με τον Γκίκα να σκοράρει ξανά στην λήξη του χρόνου.

Ωστόσο, για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη η έναρξη της τελευταίας περιόδου υπήρξε καταστροφική διότι σκόραρε μόλις 4 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, γεγονός που έδωσε στον άστοχο Προμηθέα να ξεφύγει με μικρές διαφορές τις οποίες και διατήρησε ως το φινάλε (73-85).

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-61, 73-85