20η Αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League
97 86
Τρίκαλα
ΤΡΙΚΑΛΑ

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν μια δύσκολη νίκη και ανέβηκαν στο 11-9. Έτσι, «έπιασαν» στην 4η θέση της βαθμολογίας τον Άρη, που αγωνίζεται την Κυριακή στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό Superfoods (5/3, 17:00). Από την άλλη, τα Τρίκαλα πήγαν να κάνουν μια μεγάλη έκπληξη με πρωταγωνιστή τον Κέλσεϊ Μπάρλοου, όμως... ξέμειναν από δυνάμεις στο τέλος και «υποχώρησαν» στο 8-12.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο... ζεστά στο παιχνίδι (7-0 στο 2'), αλλά η φορμαρισμένη ομάδα του Γιάννη Καστρίτη «απάντησε» άμεσα και πέρασε μπροστά (12-16 στο 6'). Στο... εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 24-26 με τον Ζάνις Πέινερς να έχει 8 πόντους από τους γηπεδούχους, όσους είχαν και οι Μπάρλοου - Μανωλόπουλος για τους φιλοξενούμενους.

Στη δεύτερη περίοδο με τον Μπάρλοου να... οργιάζει υπό το βλέμμα του πατέρα του, που βρισκόταν στις εξέδρες, τα Τρίκαλα πήγαν στο +7 (30-37 στο 14'), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε ένα γρήγορο 7-0 με πρωταγωνιστή τον Απόλλωνα Τσόχλα και ισορρόπησε την κατάσταση (37-37 στο 16'). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (43-43 στο ημίχρονο), με τους «ασπρόμαυρους» να καλούνται να σταματήσουν στην επανάληψη τον Μπάρλοου (15π., 3ασ. στο 20').

Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα, καθώς τα Τρίκαλα συνέχισαν να βάζουν... δύσκολες εξισώσεις στον ΠΑΟΚ, με τον Μπάρλοου να φτάνει τους 22π. στο 30'. Όμως, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Βαγγέλη Μαργαρίτη (14π. σε εκείνο το σημείο), δεν έχασαν την επαφή με το σκορ και με buzzer beater τρίποντο του Τσόχλα στο φινάλε της περιόδου προηγήθηκαν με 5 πόντους (69-64 στο 30').

Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν επιθετικές λύσεις και κράτησαν το προβάδισμά τους (80-73 στο 34' και 84-77 στο 36'). Στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να γυρίσουν ξανά το σκορ και ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια νίκη, πολύ πιο δύσκολη απ' ότι δείχνει το τελικό 97-86.

Τα Δεκάλεπτα: 24-26, 43-43, 69-64, 97-86.

Ο MVP: Ο Κιθ Κλάντον. Βγήκε μπροστά στα κρίσιμα ο Αμερικανός σέντερ, που έπαιζε με τρία φάουλ για ώρα. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 30:21 στο παρκέ.

Ο Σκληρός: Από την μία ο Θαντ ΜακΦάντεν (20π., 3ρ., 4ασ.) και από την άλλη ο Κέλσεϊ Μπάρλοου (25π., 4ασ.). Ο ΜακΦάντεν ήταν στα... γνωστά του στάνταρντς, ενώ και ο Μπάρλοου έκανε μεγάλο παιχνίδι υπό το βλέμμα του πατέρα του, που βρισκόταν στις εξέδρες.

Ο Αόρατος: Ο Νίκος Καλλές. Δεν βοήθησε ο σέντερ των Τρικάλων, που έμεινε στα... ρηχά νερά (3π., 4ρ. σε 12').

Ο Πεσμένος: Ο Καλίστους Εζιούκου. Ο σέντερ των φιλοξενούμενων άρχισε στην πεντάδα του Γιάννη Καστρίτη, έπαιξε 18', αλλά είχε 5 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 4 φάουλ και 0 πόντους.

Η Στιγμή: Η βελτιωμένη εικόνα του ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στα κρίσιμα η εμπειρία των «ασπρόμαυρων» μίλησε και έκρινε το παιχνίδι.

Η Γκέλα: Οι 28 πόντοι που δέχθηκαν τα Τρίκαλα στην τέταρτη περίοδο. Το ματς ούτως ή άλλως πήγαινε σε μεγάλο σκορ, αλλά οι 28 πόντοι στο τελευταίο δεκάλεπτο... έκοψαν τα φτερά των φιλοξενούμενων.

Η Εξέδρα: Για ακόμα μία φορά το «PAOK Sports Arena» είχε λίγους φίλους των «ασπρόμαυρων». Η παρουσία του Κένεθ Μπάρλοου... ξεχώρισε στις εξέδρες της Πυλαίας.

ΠΑΟΚ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. Λ. ΚΛ. ΚΟΨ.
Κόνιαρης 25:48 8 0-2 2-5 2-2 2 2 1 2 0
Μαργαρίτης 27:16 17 3-6 1-3 8-11 2 2 1 1 0
ΜακΦάντεν 36:07 20 2-3 4-9 4-5 3 4 3 1 0
Πέινερς 33:34 19 5-7 2-6 3-5 4 3 1 2 0
Κλάντον 30:21 20 8-10 0-0 4-4 9 3 3 2 1
Χρυσικόπουλος 7:07 0 0-0 0-0 0-0 1 0 0 0 0
Τσόχλας 18:28 7 0-0 2-4 1-1 0 2 0 0 0