ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
92 52
Κύμη
ΚΥΜΗ

Λίγες μέρες πριν από το δυνατό... τεστ με την Αναντολού Εφές στην Τουρκία, οι «πράσινοι» είχαν εύκολο απόγευμα απέναντι στην Κύμη και πήραν μια άνετη νίκη. Ο Τσάβι Πασκουάλ στο ντεμπούτο του στην Α1 άνοιξε το ροτέισιον, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να... αρπάζει την ευκαιρία και να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις (9π., 9ρ., 6ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 25').

Το «τριφύλλι» στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστικό (59π. με 70% στα σουτ), ενώ στη συνέχεια... έριξε στροφές. Πήραν χρόνο συμμετοχής και οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος - Μιχάλης Λούντζης, που χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο στις εξέδρες.

Η ομάδα από την Εύβοια μπήκε επιθετικά στο ματς, είδε τον Ελ Αμίν να βάζει 8 γρήγορους πόντους και έχοντας συνολικά 8/9 σουτ προηγήθηκε στο 16' (16-20). Σε εκείνο το σημείο ήρθε το... πράσινο «ξέσπασμα», δια χειρός Καλάθη - Γκιστ. Το «τριφύλλι» απάντησε με ένα γρήγορο 14-0 σερί και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (30-20 στο 8'). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό Superfoods να έχει 7/8 δίποντα και 5/6 τρίποντα (35-25 στο 10').

Στη δεύτερη περίοδο ο Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Μποχωρίδη, ο οποίος έβγαλε καλά στοιχεία, όμως «οδηγός» των γηπεδούχων σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν ο Νίκος Παππάς. Στο ημίχρονο ο Έλληνας γκαρντ είχε 13 πόντους, με τους «πράσινους» να μετρούν συνολικά 16 ασίστ και 21/30 σουτ (70%). Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 59-32, με την Κύμη να έχει διψήφιο αριθμό λαθών (11λ.). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν μόλις 7 πόντους (24-7).

Η «πράσινη» άμυνα ήταν καλή και στην επανάληψη, με τον κόουτς Πασκουάλ να δίνει χρόνο σε Μποχωρίδη - Χαραλαμπόπουλο. Μάλιστα, ο 22χρονος γκαρντ του «τριφυλλιού» στο 30' είχε 4 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στο 27' το καλάθι του Κέι Σι Ρίβερς έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά σε τιμές άνω των 30π. (70-39) και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 74-41.

Με τον ρυθμό να έχει πέσει στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν για λίγα λεπτά με τους Λούντζη, Μποχωρίδη, Χαραλαμπόπουλο, Πατ Καλάθη και Μπουρούση στην πεντάδα τους. Ο «Μπόχω» συνέχισε να είναι εξαιρετικός στην άμυνα και η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 30 πόντους. Το τελικό 92-52 έστειλε τον Παναθηναϊκό Superfoods στο 3-1 και την ομάδα από την Εύβοια στο 1-3 στη βαθμολογία του φετινού πρωταθλήματος.

Τα Δεκάλεπτα: 35-25, 59-32, 74-41, 92-52

Ο MVP: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης. Σε μια «γεμάτη» του εμφάνιση ο «Μπόχω» σκόραρε, μάζεψε ριμπάουντ, οργάνωσε τους «πράσινους» και έπαιξε πολύ καλές άμυνες (9π., 9ρ., 6ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 25').

Ο Σκληρός: Ο Νίκος Παππάς (13π.). Ο 26χρονος γκαρντ στο πρώτο ημίχρονο έβαλε μαζεμένους πόντους και βοήθησε τους γηπεδούχους να... ξεσπάσουν και να πάρουν διαφορά ασφαλείας.

Ο Αόρατος: Ο Παναγιώτης Κατράνας. Στα 6' που χρησιμοποιήθηκε από τον Βασίλη Μπρατσιάκο ο Έλληνας φόργουορντ δεν κατάφερε να βοηθήσει την Κύμη.

Ο Πεσμένος: Ο Δημήτρης Σταμάτης. Δεν ήταν σε καλό απόγευμα ο νεαρός γκαρντ των φιλοξενούμενων, που μπορεί να βοηθήσει παραπάνω την Κύμη.

Η Στιγμή: Το 14-0 του Παναθηναϊκού Superfoods στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκείνο το σημείο οι «πράσινοι»... καθάρισαν το ματς και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμά τους.

Η Γκέλα: Η αμυντική λειτουργία της Κύμης στο πρώτο ημίχρονο. Το σύνολο του Μπρατσιάκου δέχθηκε 59 πόντους στο ημίχρονο, γεγονός που έφερε τις... φωνές του Έλληνα προπονητή.

Η Διαιτησία: Βαρδάλος-Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινόπουλος δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες στην αναμέτρηση της 4ης «στροφής» της Α1.

Η Εξέδρα: Λίγος κόσμος στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Χειροκροτήματα για Χαραλαμπόπουλο, Μποχωρίδη και Λούντζη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. Λ. ΚΛ. ΚΟΨ.
Σίνγκλετον 17:08 7 2-5 1-2 0-0 3 1 0 1 1
Φελντέιν 17:05 8 2-2 1-3 1-2 2 3 2 1 0
Γκιστ 13:19 8 3-4 0-2 2-2 2 1 0 0 0
Χαραλαμπόπουλος 26:22 3 1-2 0-0 1-2 2 5 1 1 0
Ν. Καλάθης 14:45 12 3-3 2-3 0-0 1 3 1 2 0
Ρίβερς 16:14 7 2-3 1-4 0-0 0 2 0 1 0