Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν συμβαδίζοντας στο σκορ (10-10 στο 6') κι αυτό ίσχυσε μέχρι τέλους της περιόδου, αφού «έκλεισε» με 20-21 υπέρ των Πατρινών που είχαν πάρει 15 απ' τους 21 πόντους του από τους Ελ Αμίν και Γκάλογουεϊ. Ο Μάρκοβιτς, απ' την πλευρά των γηπεδούχων, είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ ήδη στο 11'. Στο 15', ο Απόλλων προηγήθηκε με +4 (26-30) με τον Γκάλογουεϊ σε φοβερή κατάσταση. Ο Αμερικανός ολοκλήρωσε το ημίχρονο έχοντας 18 πόντους κι ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο, ο Απόλλων αύξανε συνεχώς τη διαφορά μέχρι και το +8 (30-38) του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δυο τρίποντα για την Ελευσίνα που μείωσε άμεσα στους 4 (36-40). Σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κουστένη είχε τον έλεγχο κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πλησιάσει στους 3 (54-57), με τον Ελ Αμίν να κρατά τον Απόλλωνα μπροστά. Ένα τρίποντο του Σίμπσον κι ένα λέι απ του Αθανασούλα έφεραν το ματς στον πόντο (61-62). Στο 38', το σκορ ήταν στο 64-65. Ο Τζόνσον «έγραψε» το 66-67, ενώ ο Μάρκοβιτς με δυο βολές έβαλε μπροστά την ομάδα του με σκορ 68-67. Ο  Ελ Αμίν εκμεταλλεύτηκε τον ανοικτό διάδρομο που βρήκε στην επόμενη επίθεση, για να ευστοχήσει σε λέι απ για το 68-69.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν συναρπαστικά. Ο Μίτροβιτς πέτυχε τρίποντο, βάζοντας μπροστά την Ελευσίνα, ο «καυτός» Ελ Αμίν απάντησε με ...το ίδιο νόμισμα κι ο Σίμπσον αστόχησε στο σουτ της τελευταίας επίθεσης (71-72). Έτσι, ο Απόλλων έφτασε στη σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση. O MVP

Ο Καλίντ Ελ Αμίν, όχι μόνο έβαλε το τρίποντο της νίκης λίγα δεύτερα πριν το τέλος, αλλά είχε συνολικά 26 πόντους και 4 ασίστ και οδήγησε τον Απόλλωνα στη νίκη με τη συνεισφορά του Γκάλογουεϊ (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ο ΣΚΛΗΡΟΣ

Ο Μάρκοβιτς τα πήγε περίφημα από πλευράς Ελευσίνα, καθώς σημείωσε double doube (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ), το οποίο όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό, ώστε να έρθει η εντός έδρας νίκη.

Ο ΑΟΡΑΤΟΣ

Ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ, αν και έμεινε στο παρκέ για 25 λεπτά, είχε 1/8 προσπάθειες εντός παιδιάς και συνολικά 5 πόντους.

Ο ΠΕΣΜΕΝΟΣ

Ο Πεν σε 32 λεπτά συμμετοχής είχε μόλις 6 πόντους και δεν βρήκε χώρο να δράσει, αφού οι Γκάλογουεϊ και Ελ Αμίν αναλάμβαναν δράση, όταν χρειαζόταν ώθηση ο Απόλλων.

Η ΓΚΕΛΑ

Το άστοχο τρίποντο του Σίμπσον στην τελευταία επίθεση που στέρησε απ' την ομάδα του τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη.

Η ΣΤΙΓΜΗ

Ασφαλώς το μεγάλο τρίποντο του Καλίντ Ελ Αμίν που έδωσε τη νίκη στους Πατρινούς, γράφοντας το τελικό 71-72.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

ΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ

Ο Νίκος Βετούλας χρησιμοποίησε μικρό ροτέισον και κράτησε για πολλή ώρα στο παρκέ τους Αμερικανούς του, καθώς ήταν αυτοί που έμοιαζαν ικανοί να πάρουν την ομάδα στις «πλάτες» τους, απόντος και του αρχηγού, Νίκου Αργυρόπουλου.Απ' την πλευρά του, ο Τζίμης Κουστένης πήρε πράγματα από περισσότερους παίκτες, είδε τους παίκτες του να παλεύουν για την ανατροπή, αλλά η τελευταία κρίσιμη επίθεση κατέληξε στο σίδερο.