ΚΗΦΙΣΙΑ
79 82
Λαύριο
ΛΑΥΡΙΟ

Κοντά ήταν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες με το Λαύριο να «κοιτάζει στα μάτια» τους γηπεδούχους από την αρχή. Στο 6' ο πίνακας του σκορ έγραφε 14-16 με τον Λεωνίδα Κασελάκη να έχει 6π. και τον Νίκο Μπάρλο 7π. Ένα σερί 8-0 της Κηφισιάς με τον Νίκο Γκίκα να δημιουργεί ξανά και ξανά (4ασ.) έδωσε μικρό προβάδισμα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (22-16 στο 8') μέχρι το 25-21 του 10'.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και με επιμέρους 6-18 πήραν εκείνοι το προβάδισμα, το οποίο μεγάλωνε σταδιακά (31-39 στο 14'). Παρά το γεγονός ότι ο Δημήτρης Μαυροειδής το είχε πάρει... προσωπικά (14π. στο 15'), οι παίκτες του Χρήστου Σερελή έφτασαν στο +11 με 8/12 τρίποντα (33-44 στο 16'). Πάντως, η Κηφισιά με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να παίζει καθοριστικό ρόλο πλησίασε πριν το τέλος του ημιχρόνου (43-49).

«Ξέσπασε» η ομάδα των Βορείων Προαστίων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (12-3 επιμέρους σκορ, 55-52 στο 23') με τον Μαυροειδή να φτάνει από νωρίς τους 20 πόντους. Ωστόσο, για μία ακόμα φορά το Λαύριο βρήκε... σφυγμό και σκορ (κυρίως από τους Γιάνγκ, Νίξον και Μπάρλο) και παρέμενε «ζωντανό» (66-65 στο 30').

Τα πολλά λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν άφηναν κάποια από τις δύο ομάδες να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Το... ψυχωμένο τρίποντο του Τζερόντ Στίγκερς στο 35' έβαλε μπροστά την Κηφισιά (72-71), αλλά το «θρίλερ» δεν είχε τέλος. Τα τρία μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων πήγαν στα... σκουπίδια και οι νεοφώτιστοι παρέμεναν στο ματς (79-78 στο 39'). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μαυροειδής έβαλε ένα δύσκολο καλάθι, όμως οι διαιτητές το ακύρωσαν λανθασμένα ως εκπρόθεσμο και το «Ζηρίνειο» πήρε... φωτιά. Στα 25'' πριν το φινάλε το Λαύριο επανέφερε την μπάλα από την πλάγια γραμμή και ο Νίξον νίκησε τον Χρυσικόπουλο (79-80). Στο τέλος η μπάλα πήγε στον Γκίκα, ο οποίος αστόχησε στο πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα και ο Μπάρλος από τη γραμμή των βολών έγραψε το τελικό 79-82.

Το κρίσιμο καλάθι του Μαυροειδή ήταν εμπρόθεσμο, όπως έδειξε το ριπλέι και οι άνθρωποι της Κηφισιάς είχαν κάθε δίκιο να διαμαρτύρονται... Να σημειωθεί πως ο Καλντίρης μέτρησε το καλάθι του Μαυροειδή, όμως ο Φούφης είχε διαφορετική άποψη. Ως πρώτος διαιτητές συγκέντρωσε τους άλλους δύο ρέφερι στη γραμματεία και πήρε την απόφαση να το ακυρώσει.

Τα Δεκάλεπτα: 25-21, 43-49, 66-65, 79-82.

Ο MVP: Ο Τζαμάλ Νίξον. Ο Αμερικανός άσος δεν ήταν μόνο ο πρώτος σκόρερ στην ιστορική νίκη του Λαυρίου (22π.), αλλά κυρίως ήταν εκείνος που έβαλε το νικητήριο καλάθι. Στην πιο σημαντική επίθεση της ομάδας του πήρε την κατάσταση... πάνω του, νίκησε τον Λίνο Χρυσικόπουλο και έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ο Σκληρός: Ο Δημήτρης Μαυροειδής. Ο Έλληνας σέντερ ήταν για άλλο ένα ματς εξαιρετικός κάτω από τη στεφάνη, έκανε... ό,τι ήθελε μέσα στη ρακέτα, έβαλε 24 πόντους, κατέβασε 11 ριμπάουντ και λίγο έλειψε να βάλει και το καλάθι που θα «κλείδωνε» τη νίκη για τους γηπεδούχους. Για την ακρίβεια, ο Μαυροειδής το έβαλε, όμως οι διαιτητές του το ακύρωσαν λανθασμένα.

Ο Πεσμένος: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Με εξαίρεση μερικά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Έλληνας άσος δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά και να δώσει λύσεις στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Στην τελευταία άμυνα έχασε κατά κράτος από τον Νίξον.

Ο Αόρατος: Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου. Στα 14' που αγωνίστηκε ο γκαρντ - φόργουορντ του Λαυρίου δεν ξεχώρισε, ούτε έδωσε λύσεις στην ομάδα του.

Η Στιγμή: Το καλάθι του Νίξον 11'' πριν το τέλος. Ο Αμερικανός έπαιξε έξυπνα στα πόδια τον Χρυσικόπουλο, τον έβαλε στο καλάθι και άφησε τη μπάλα στο διχτάκι.

Η Γκέλα: Το καλάθι του Μαυροειδή, το οποίο οι διαιτητές ακύρωσαν. Η μπάλα έφτασε στον έμπειρο σέντερ της Κηφισιάς, εκείνος την άφησε στο καλάθι με υπερένταση, όμως οι διαιτητές ακύρωσαν το καλάθι ως εκπρόθεσμο. Το ριπλέι δικαιώνει τους ανθρώπους της Κηφισιάς και η αλλοίωση αποτελέσματος στο «Ζηρίνειο» είναι γεγονός...

Η Διαιτησία: Αλλοίωση αποτελέσματος! Αυτό τα λέει όλα για την τελική απόφαση του Φούφη στο δίποντο του Δημήτρη Μαυροειδή.. Το κρίσιμο καλάθι αρχικά μέτρησε, όμως με εντολή του Φούφη ακυρώθηκε, ενώ ήταν εμπρόθεσμο. Έτσι, δόθηκε στο Λαύριο το δικαίωμα να πάρει το ματς.

Η Εξέδρα: Αρκετός κόσμος στο «Ζηρίνειο», με την ατμόσφαιρα... στα κόκκινα, αφού το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Στο κλειστό ήταν και φίλοι του Λαυρίου. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε δίχως... παρατράγουδα.

Κηφισιά - Λαύριο 79-82