BASKET LEAGUE
ΟΑΚΑ, NOVASPORTS 2&2HD
73 69

Οι Πειραιώτες έκαναν καταπληκτικό ξεκίνημα, προηγήθηκαν 30-15(!) στο 8ο λεπτό, με 5/5 τρίποντα, αλλά στη συνέχεια έβρισκαν… σίδερο, με πρώτο και… χειρότερο τον Σπανούλη, που είχε μεν 10 ασίστ (οι 9 από το πρώτο μέρος), αλλά 7 λάθη και 3/11 σουτ…

Ετσι, οι «πράσινοι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, έκλεισαν την ψαλίδα και με πλειάδα πρωταγωνιστών (Διαμαντίδη, Φώτση, Κούζμιτς, Ραντούλιτσα, Φελντίν) πήραν τη δεύτερη νίκη επί του «αιώνιου», 11 μέρες μετά το ΣΕΦ, με τον εξαιρετικό Παπαπέτρου (13π.) να μην μπορεί να αντιστρέψει μόνος του τα πράγματα.

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό δεν υπήρχε ούτε στο… μπλοκάκι του Σφαιρόπουλου! Οι «ερυθρόλευκοι» σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο έχασαν όλα κι όλα τρία σουτ (12/15), αρχίζοντας με 5/5 τρίποντα, με τον Σπανούλη να δίνει ρεσιτάλ ασίστ (8 από τις 11 συνολικά του Ολυμπιακού ως το 10’) και τον Πρίντεζη να βρίσκεται… παντού. Ετσι, διαμορφώθηκε το εκπληκτικό 15-30 του 8’ και το 18-32 του 10’.

Οι «πράσινοι» είχαν κυριευτεί από εκνευρισμό και επιδίδονταν σε… παιδικά λάθη και παρά το δυναμικό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο (24-32, 12’), βρέθηκαν ξανά πίσω με 11 (30-41, 17’ με γκολ φάουλ του Σπανούλη). Εκεί ο… διακόπτης γύρισε, αφού η άμυνα… έσφιξε, με τον Τζόρτζεβιτς αρχικά να επιστρατεύει σχήμα με τρεις κοντούς και πεντάρι τον Γκιστ, ωστόσο τη διαφορά για το σερί 11-0 των γηπεδούχων έκανε ο Κούζμιτς! Ο Σέρβος σέντερ σκόραρε πέντε σερί πόντους, ενώ έδωσε και δύο ασίστ, σε Φελντίν και Πάβλοβιτς, ώστε η διαφορά να πέσει στο καλάθι στην ανάπαυλα (41-43), την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε μόλις 2/15 εντός πεδιάς (τρίποντα από Αγραβάνη, Πρίντεζη).

Η τρίτη περίοδος ήταν ντέρμπι με τα όλα του, καθώς οι μονομαχίες ήταν στο… κόκκινο σε κάθε κατοχή, με τον Ολυμπιακό να κρατά μικρό προβάδισμα ως το 24’ (43-47), αλλά ο Γκιστ ισοφάρισε (47-47) και το τρίποντο του Γιάνκοβιτς έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά το… 4-3 (26’). Το… πινγκ-πονγκ για το προβάδισμα έφερε τους γηπεδούχους στην τελική ευθεία με βραχεία κεφαλή (56-55), με πρωταγωνιστή τον Ραντούλιτσα.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό λαθών, με τους «πράσινους» όμως να είναι πιο αποφασιστικοί και με επιμέρους 8-2 και τρίποντο του Φώτση έφτιαξαν το +7 υπέρ τους (64-57), με τον Φελντίν να έρχεται για το +10 (67-57) στο 37’! Ο ενθουσιασμός έκανε… κακό στους γηπεδούχους, με τον Παπαπέτρου να έρχεται από τον πάγκο για το «ερυθρόλευκο» 7-0 (67-64, 38’) και να βάζει ξανά φωτιά, την οποία… έσβησαν Ραντούλιτσα και Πάβλοβιτς, που με προσωπικά καλάθια έκαναν το 71-64 (39:14’’). Παρά την ύστατη προσπάθεια του Ολυμπιακού (71-69, 39:39’’) ο Παναθηναϊκός σφράγισε τη νίκη με βολές του Φελντίν και… λάθος του Σπανούλη…

Ο MVP: Πολλοί παίκτες του Παναθηναϊκού θα μπορούσαν να μοιραστούν αυτόν τον τίτλο, ωστόσο ο Ογκνιεν Κούζμιτς ίσως έδωσε περισσότερο από τον καθένα. Κι αυτό γιατί έπαιξε φοβερή άμυνα, τόσο στους αντίπαλους ψηλούς, όσο και στον Σπανούλη, ενώ ήταν πρωταγωνιστής στο φοβερό… φίνις των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, καθώς με εκείνον πρωταγωνιστή η διαφορά έκλεισε στους δύο πόντους (41-43).

Ο Σκληρός: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου εκεί όπου όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει (67-57 στο 38’) και άπαντες οι φιλοξενούμενοι να… αγνονούνται, βγήκε μπροστά και προσπάθησε να φέρει τα πάνω κάτω. Ο νεαρός φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός και στο ξεκίνημα (2/2 τρίποντα) και αν δεν είχε φορτωθεί με φάουλ μπορούσε να δώσει ακόμα περισσότερα.

Ο Αόρατος: Ο Βασίλης Σπανούλης στο πρώτο και… τέλειο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού ήταν άψογος (8 ασίστ), ωστόσο στη συνέχεια θέλησε να γίνει ο ήρωας της βραδιάς και το μόνο που κατάφερε ήταν να βρίσκει σίδερο (3/11 σουτ), είτε να κάνει λάθη (7), με αποτέλεσμα στο φινάλε οι Πειραιώτες να μην μπορούν να αντιδράσουν στην πίεση του Παναθηναϊκού.

Ο Πεσμένος: Ο Πάτρικ Γιανγκ στο ξεκίνημα έκανε κι αυτός δουλειά με τις σωστές τοποθετήσεις του, ωστόσο στη συνέχεια έχασε όλες τις μάχες από Κούζμιτς και Ραντούλιτσα και δεν έδωσε κάποια λύση στον Ολυμπιακό κοντά στο καλάθι.

Η Γκέλα: Τα επτά λάθη του Βασίλη Σπανούλη είναι ένα πολύ μεγάλο νούμερο για την κλάση του ηγέτη του Ολυμπιακού και αναμφίβολα έπαιξαν το δικό τους ρόλο ώστε οι «ερυθρόλευκοι» να απωλέσουν το προβάδισμα που είχαν χτίσει στην πρώτη περίοδο.

Η στιγμή: Μπορεί το 11-2 του Παναθηναϊκού που του έδωσε αέρα +10 (67-57) να ήταν καθοριστικό, ωστόσο ίσως πιο καθοριστικό, τουλάχιστον ψυχολογικά ήταν το τελευταίο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Το 30-41 έγινε 41-43 ως την ανάπαυλα, με τους «πράσινους» να κλείνουν την ψαλίδα στο καλάθι και να ξεκινούν από την ίδια… αφετηρία με τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο.

Η διαιτησία: Γκόντας, Κορομηλάς και Παπαγιώτου προσπάθησαν με πολλά σφυρίγματα να ελέγξουν ένα πολύ δυνατό ντέρμπι και σε γενικές γραμμές, παρά τις εκατέρωθεν γκρίνιες, δεν επηρέασαν την εξέλιξη του ντέρμπι. Πρόκειται για μία από τις καλύτερες διαιτησίες σε ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, ειδικά για τους δύο πρώτους.

Οι Στρατηγοί: Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς μετά το κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, όπου ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα… αργά πόδια του Ραντούλιτσα, πήγε σε σχήματα είτε με τρεις κοντούς (Διαμαντίδης, Καλάθης, Φελντίν), είτε με πεντάρι τον Γκιστ, ωστόσο πιο αποδοτικό γι’ αυτόν ήταν το δίδυμο Φώτση-Κούζμιτς στη ρακέτα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος από την άλλη δεν πήρε αυτά που θα ήθελε από τους ψηλούς του, καθώς με εξαίρεση τον Πρίντεζη, αναγκαζόταν να ψάξει σκορ με τρίποντα.

Η εξέδρα: Οι περίπου 20.000 οπαδοί του Παναθηναϊκού δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα για την ομάδα τους, ευτυχώς χωρίς ακρότητες, με εξαίρεση κάποια συνθήματα για τον Σπανούλη και βοήθησαν κι αυτοί στην «πράσινη» ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-32, 41-43, 56-55, 73-69.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 73-69