Πυλαία, Novasports 2 & 2HD
67 73
Κηφισιά
ΚΗΦΙΣΙΑ

Με τον Κώστα Βασιλειάδη να μπαίνει... καυτός και να βάζει τρία μαζεμένα τρίποντα (3/3 3π., 9π.), οι γηπεδούχοι έκαναν το +10 νωρίς (15-5). Όμως, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτιώθηκε, μπόρεσε να τροφοδοτήσει καλά τον Τζάστιν Χογκ (7π. στο 10') και μέχρι το δεκάλεπτο έριξε τη διαφορά σημαντικά (26-21).

Στη δεύτερη περίοδο ένα γρήγορο 7-0 έβαλε μπροστά την Κηφισιά (26-28 στο 12') και οι φιλοξενούμενοι είχαν το «πάνω χέρι» αν και ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει. Πρωταγωνιστής εκείνα τα λεπτά ήταν ο Τζερόντ Στίγκερς που μέχρι το 15' είχε ευστοχήσει σε 5/5 τρίποντα, είχε βάλει 15 πόντους και η ομάδα του ήταν στο +7 (28-35). Μάλιστα, πέραν του Στίγκερς, η Κηφισιά κατάφερε να βάλει την μπάλα το καλάθι με πολλούς τρόπους και κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το ημίχρονο (38-44) παρά τα... όργια του Βασιλειάδη, που είχε στο 20' 18 πόντους με 2/3 2π., 4/4 3π. και 2/2 βολές.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σερί 11-0 των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου και την Κηφισιά να «πληρώνει» τα λάθη της (49-44 στο 24'). Όμως, τίποτα δεν είχε «κλειδώσει». Σε μια περίοδο που τα «πυροβολικά» των δύο ομάδων (Βασιλειάδης - Στίγκερς) έμειναν δίχως πόντο, οι φιλοξενούμενοι πήραν σκορ από τους Κασελάκη - Χογκ και έφτασαν στο 30' με μικρό πλεονέκτημα (53-55), αφού η άμυνα της ομάδας τους είχε «σφίξει» αρκετά.

Με το ίδιο δίδυμο πρωταγωνιστών το σύνολο του Παπαθεοδώρου έφτασε στο +6 στο 33' (55-61) και στο +10 στο 35' (55-65), την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε 4' χωρίς καλάθι. Ο Μάρκοβιτς έλυσε τον... γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο διατηρούσαν το προβάδισμα. Σε εκείνο το σημείο, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης μάζεψε δύο ριμπάουντ, έκανε ένα κλέψιμο, έβαλε 6 πόντους και ξαναέβαλε μόνος του την ομάδα του στο ματς (65-66 στο 38').

Ωστόσο, στα κρίσιμα σημεία ο ΠΑΟΚ δεν είχε καθαρό μυαλό, έκανε λάθη, ήταν άστοχος και το τρίποντο του Νίκου Γκίκα λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ήταν η... χαριστική βολή, που «σφράγισε» το μεγάλο «διπλό» της Κηφισιάς (67-73).

Ο MVP: Ο Τζάστιν Χογκ δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, καθώς είχε 16 πόντους (18π. ο Βασιλειάδης, 17π. ο Στίγκερς), όμως είχε συνέπεια στο σκοράρισμα, έβαλε πόντους σε διαφορετικά σημεία του ματς και όταν χρειάστηκε «βγήκε μπροστά». Ο φόργουορντ των νικητών μαζί με τον Λεωνίδα Κασελάκη ήταν εκείνοι που κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο και η παρουσία του ήταν καταλυτική για τους νικητές.

Ο Σκληρός: Ο Νίκος Γκίκας. Ο αρχηγός της Κηφισιάς μοίρασε 7 ασίστ, έβαλε 10 πόντους, πολλοί εκ των οποίων ήταν κρίσιμοι και ευστόχησε στο πολύ μεγάλο τρίποντο πριν από το τέλος του ματς.

Ο Αόρατος: Ο Απόλλων Τσόχλας. Ο Έλληνας γκαρντ φάνηκε πως ήταν ανέτοιμος, καθώς ταλαιπωρήθηκε από πρόβλημα τραυματισμού και έχασε προπονήσεις αυτή την εβδομάδα. Εν τέλει ο Τσόχλας αγωνίστηκε για περίπου 15', αλλά στα κρίσιμα ήταν άστοχος και έκανε λάθη.

Ο Πεσμένος: Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο (18π., 6/7 προσπάθειες), όμως στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα. Ο σταρ του ΠΑΟΚ έμεινε στους 18π., δεν συνείσφερε επιθετικά και όταν στο τέλος η ομάδα του τον χρειάστηκε, εκείνος δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά.

Η Στιγμή: Το τρίποντο του Νίκου Γκίκα 34'' πριν από το τέλος. Ο 25χρονος γκαρντ ευστόχησε από μακριά και υπέγραψε την επικράτηση της Κηφισιάς μέσα στην «Πυλαία».

Η Γκέλα: Η έλλειψη καθαρού μυαλού στον ΠΑΟΚ τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι έμειναν για 01:45 δίχως πόντο στο τέλος και δεν μπόρεσαν να πάρουν την νίκη. Μετά το ματς με την ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ είχε ξανά διαστήματα δίχως σκοράρισμα και το «πλήρωσε».

Οι Στρατηγοί: Ο Σούλης Μαρκόπουλος είδε την ομάδα του να μπαίνει «ζεστή» στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να τη διατηρήσει σε αυτό το επίπεδο μέχρι το τέλος. Μάλιστα, για δεύτερη σερί αγωνιστική Ο ΠΑΟΚ είχε «νεκρά διαστήματα» στα κρίσιμα λεπτά και δεν μπόρεσε να διορθώσει τα κακώς κείμενα του παιχνιδιού με την ΑΕΚ κυρίως επιθετικά. Από την άλλη, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου πήρε σκορ από την ομάδα του τόσο με τρίποντα, όσο και από το ζωγραφιστό, «έσφιξε» την άμυνά του όταν έπρεπε, αντέδρασε στο 11-0 σερί του ΠΑΟΚ και έφυγε με την μεγάλη νίκη από τη Θεσσαλονίκη.

Η Εξέδρα: Για άλλη μια φορά ο κόσμος του ΠΑΟΚ δεν πήγε στην «Πυλαία», της οποίας οι εξέδρες ήταν μισοάδειες.

Τα Δεκάλεπτα: 26-21, 38-44, 53-55, 67-73