Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση της άμυνας του Αρη, που έπασχε από έλειψε επικοινωνίας και συνεννόησης, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με διαφορά 9 πόντων (5-14). Οι κίτρινοι απειλούσαν μόνο με τον Νέιμικ και ουσιαστικά το σκηνικό άρχισε να αλλάζει από τη στιγμή που ο Πρίφτης χρησιμοποίησε τρία γκαρντ στην περιφέρεια. Τα πόδια έγιναν πιο γρήγορα, οι περιστροφές καλύτερες, ο ΠΑΟΚ τραβήχτηκε μακριά από το καλάθι, όπου τελείωσε με 2/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος και ο Αρης στο ίδιο διάστημα έπαιρνε ενίσχυση από τα αμέτρητα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευε. Κάποια στιγμή μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερα επιθετικά παρά αμυντικά “σκουπίδια” (7-8). Οταν στην εξίσωση μπήκε το ατομικό παιχνίδι του Ριντ που έβγαλε φάσεις με τη μπάλα στα χέρια, το ματς ισορρόπησε πλήρως και στο τέλος του ημιχρόνου ο Αρης ήταν μπροστά με 29-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης διατήρησε τις δυναμεις του, περιορίζοντας πολύ το επιθετικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Αντίστοιχα, στη δική του επίθεση, δεν είχε να επιδείξει πολλά πράγματα, αλλά η εξαιρετική παρουσία στα μετόπισθεν, που απενεργοποίησε όλα τα όπλα του ΠΑΟΚ του επέτρεπε να έχει το έλεγχο του αγώνα. Ο Δικέφαλος περιορίστηκε σε σουτ από μακριά, τα ποσοστά του ήταν πολύ καλά κι όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει μέχρι και τους 10 πόντους. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και στις βολές, κάτι που πλήρωσε περισσότερο ο ΠΑΟΚ προς το τέλος του αγώνα. Εκεί, ενώ ο αγώνας είχε ισορροπήσει με δύο τρίποντα από τον ΠΑΟΚ, ο Αρης πέταξε κάποιες επιθέσεις και στα 34’’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά το σουτ του Κάρτερ χτύπησε στο σίδερο. Ετσι ο Αρης έφτασε στη νίκη.

Ο MVP: Ο Αντεγκμπόγιε διάβασε πολύ καλά την άμυνα του ΠΑΟΚ, κατηύθυνε τους συμπαίκτες του, αλλά προκάλεσε και αρκετά ρήγματα στον Δικέφαλο. Ηταν ο άνθρωπος που σε συνολικό επίπεδο ανέβασε τον Αρη ένα επίπεδο παραπάνω. Ο Σκληρός: Ο Ριντ σκόραρε και έδωσε το δικαίωμα στον Αρη να κάνει κάποια ξεσπάσματα. Το σημαντικό είναι ότι πήρε φάσεις ατομικές όταν η ομάδα του είχε ανάγκη. Ο Αόρατος: Ο Μαρκ Κάρτερ περιορίστηκε πολύ από την άμυνα του Αρη και δεν κατάφερε να δώσει επιλογές στην επίθεση της ομάδας του. Ο Πεσμένος: Ο Πάσαλιτς θα μπορούσε να ξεκαθαρίσει πιο νωρίς το τοπίο αν τα σουτ που πήρε ιδιαίτερα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα έβρισκαν στόχο. Η Γκέλα: Οι τρεις βολές που πέταξαν στο καλάθι των αχρήστων οι παίκτες του ΠΑΟΚ, όταν το ματς, στο τελευταίο διλεπτο έδειχνε ότι μπορεί να γυρίσει. Η στιγμή: Ασφαλώς και η ώρα που μπήκε ο Νίκος Γκάλης στο γήπεδο γνωρίζοντας την αποθέωση, ήταν η πιο δυνατή ενός αγώνα που θύμισε τα ντέρμπι της παλιάς εποχής. Η διαιτησία: Δεν είχε πρόθεση να αδικήσει ή να ευνοήσει, αλλά έκανε σημαντικά λάθη, σφυρίζοντας πολύ εύκολα τις επαφές ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως με ανισορροπία στη φιλοσοφία. Οι Στρατηγοί: Ο Πρίφτης ξεκαθάρισε από την αρχή ότι ήθελε να στηριχθεί στην άμυνά του και αυτό έκανε. Μπορεί στην επίθεση να μην είχε πολλές ιδέες ο Αρης, στα μετόπισθεν όμως και ιδιαίτερα μετά το πρώτο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι πέρασαν χειροπέδες στον ΠΑΟΚ. Ο Μαρκόπουλος δεν είχε πάρα πολλές επιλογές. Ισως θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει για μεγαλύτερο διάστημα τον Δέδα, βλέποντας τα περισσότερα σουτ να καταλήγουν στο σίδερο, αλλά ο ΠΑΟΚ επέμεινε πολύ στα τρίποντα… Η εξέδρα: Τρομερή, καταπληκτική ατμόσφαιρα στο Nick Galis Hall δημιούργησαν ο περίπου πέντε χιλιάδες φίλοι του Αρη.