Το καθήκον της έκανε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στο παιχνίδι κατάταξης με τους Ισλανδούς για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 που διεξάγεται στην Γερμανία. Έπειτα από ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων, η Εθνική συνήλθε, αλλά για να τερματίσει στην 13η θέση και παραμείνει στην Α' κατηγορία θα πρέπει να νικήσει και τους Σουηδούς (22/7, 15:30).

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 20 πόντους, αλλά πρωταγωνιστής ήταν ο Κώστας Παπαπδάκης που μέτρησε 19 πόντους (5/5 3π.), αλλά και 11 ασίστ. Με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ τέλειωσε το ματς ο Μιχάλης Λούντζης. Δεν αγωνίστηκε ο Δημήτρης Μωραΐτης.

Όσον αφορά στη διακύμανση του αγώνα, από πολύ νωρίς η ελληνική ομάδα έδειξε πως δεν είναι διατεθειμένη να περάσει άλλο ένα δύσκολο απόγευμα. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης μπήκε φουριόζος (8π.) για το 2-10, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-23.

Το τοπίο ξεκαθάρισε στην δεύτερη περίοδο, όταν η «γαλανόλευκη» πάτησε το... γκάζι με λύσεις από όλους τους παίκτες της και έφτιαξε και διατήρησε διψήφιες διαφορές (36-54, στο 20'). Είναι χαρακτηριστικό πως, με το φινάλε του ημιχρόνου, η Εθνική μας είχε 9/18 τρίποντα και 16 ασίστ!

Τυπική διαδικασία ήταν το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τους Έλληνες διεθνείς να ανεβάζουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στην τρίτη περίοδο. Τελικά, η νίκη για την Ελλάδα ήρθε με σκορ 86-104.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-54, 56-78, 86-104

Ισλανδία (Μαρτιν): Άσγκιρσον 3, Γκούντμουντσον 16, Στέφανσον 16, Σβέρισον 4, Θόρμπιάναρσον 17, Χάλντορσον 5, Χέρμανσον 4, Χιάλμαρσον 6, Χράφνσον, Γιόνσον 11, Γιοχάνεσον 3

Ελλάδα (Καστρίτης): Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Π. 20, Καλαϊτζάκης Γ. 15, Κουρέπης 6, Λούντζης 17, Χρηστίδης 10, Καμπερίδης 12, Παπαδάκης 19, Πιλάβιος 3, Τάταρης 2