Μεγάλο διπλό για τον Αρκαδικό

Ο Αρκαδικός έκανε ένα σημαντικό βήμα για την επίτευξη του στόχου της ανόδου στην Α1, καθώς νίκησε με 48-70. Οι Καρύδας, Νοεάς, Τζόρτζεβιτς και Χατζής έδωσαν πολλές λύσεις στην ομάδα τους, η οποία στο 3' βρέθηκε στο -7 (8-1). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να ξεφύγουν περισσότερο. Η συμπλήρωση των 20' βρήκε τον Αρκαδικό στο +3 (34-37), ενώ η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 48-55 κάνοντας επιμέρους σκορ 2-8 από το 27' ως το 30'.  Ο Αρκαδικός διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της τέταρτης περιόδου και πήρε τη νίκη επί του Ψυχικού, το οποίο αγωνίστηκε χωρίς τον Νίκο (θλάση) και στο 28' έχασε με διάστρεμμα και τον Μάντζαρη. Συνεχίζει ακάθεκτη η Καβάλα

Συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού η Καβάλα. Το σύνολο του Τζήμα πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Δόξας Λευκάδας (62-60) εκτός έδρας.

Η πρωτοπόρος Καβάλα ήταν μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (12-16, 10' και 29-35, 20'), καθώς οι μαχητικοί Λευκαδίτες έβρισκαν συνεχώς τον τρόπο να μην αφήνουν την μεταξύ τους... ψαλίδα να ανοίγει. Οι φιλοξενούμενοι «ξέσπασαν» στις αρχές της επανάληψης, ξέφυγαν με +13 (36-49, 25') αλλά δεν «κλείδωσαν» το ματς. Η ομάδα του Ζιάγκου επέστρεψε, πίεσε, αλλά εν τέλει η Καβάλα έφυγε από την Λευκάδα με την νίκη (62-60).Επιστροφή στις νίκες για Λαύριο

Eπιστροφή στις νίκες για το Λαύριο απέναντι στον μαχητικό Ηλυσιακό, που παρά τα πολλά προβλήματα και τον νεανικό κι άπειρο κορμό του, «πάλεψε» με όλες του τις δυνάμεις και ηττήθηκε, φεύγοντας με ψηλά το κεφάλι.

Το Λαύριο αντιμετώπιζε προβλήματα μέχρι το 12' (23-20), αλλά δεν άργησε να ξεφύγει, καθώς το ημίχρονο έκλεισε με +14 (42-28). Ασφαλώς, ο Ηλυσιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο κι, έτσι, το Λαύριο -κόβωντας ρυθμό- ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 21, στο τελικό 83-62.Με ...φουλ επίθεση το Παγκράτι

Μπορεί το Παγκράτι να μην είχε την υποστήριξη των φίλων του, αφού το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων θυρών, αλλά είχε το πάθος και την ποιότητα, ώστε να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι κόντρα στον Ηρακλή.

Οι Θεσσαλονικείς, αν και προηγήθηκαν στο 10' με 21-23, δέχτηκαν ένα σερί 12-0 κι, από εκείνο το σημείο, δυσκολεύονταν να κρατήσουν επαφή με το σκορ. Πλησίασαν, με τη λήξη του ημιχρόνου, στους 3 (44-41), αλλά το Παγκράτι έδειξε τη συνέπεια του και προηγήθηκε μέχρι και με 14 (73-59) στην 3η περίοδο, η οποίο τελικά έληξη με 73-62. H τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το παιχνίδι έληξε με το «γεμάτο» 91-83.Της έδωσε την νίκη ο ΓκαγκαλούδηςΜε τον έμπειρο Γιάννη Γκαγκαλούδη να σκοράρει 2'' πριν από την εκπνοή, η Λιβαδειά επικράτησε του Εθνικού (70-69).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 13-4 στο 4', όμως δεν κατάφεραν να «χτίσουν» πάνω σε αυτή τη διαφορά. Οι παίκτες του Γούναρη μπήκαν ξανά γρήγορα στο ματς και το ημίχρονο έληξε με 35-32 αφήνοντας ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα για την επανάληψη. Το τοπίο δεν ξεκαθάρισε μέχρι το φινάλε, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Με καλάθι 2'' πριν από την εκπνοή ο Γκαγκαλούδης (27π.) έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους, 70-69.Λεβέντικο «διπλό» για ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ έφυγε με το «διπλό» από την έδρα του Αετού παίζοντας εξαιρετική άμυνα (74-61).

Με τον Χάλαρη και τον Λιανό να οδηγούν τον ΟΦΗ, η κρητική ομάδα ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και από εκεί που το ματς στην αρχή ήταν μοιρασμένο (14-17, 10'), ξέφυγε (28-40, 20'). Αν και δεν είχαν συμπληρώσει ούτε 12αδα, οι φιλοξενούμενοι με καλή αμυντική λειτουργία πήραν διαφορά από το ημίχρονο. Με κεκτημένη ταχύτητα οι παίκτες του Τακιανού μπήκαν πολύ καλά στο δεύτερο μέρος και ανέβασαν με συνοπτικές διαδικασίες τη διαφορά στο +20 (32-52, 25'). Ο Αετός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι Κρητικοί έφτασαν στην νίκη (74-61).Βήμα παραμονής από τον Φίλιππο

Ο Φίλιππος Βέροιας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς νίκησε με 69-74τον Ερμή Λαγκαδά κι έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους, όμως, να μειώνουν σε 69-71 στο 39'. Οι παίκτες, όμως, του Δημήτρη Γκίμα έμειναν ψύχραιμοι κι επέστρεψαν στη Βέροια νικητές!

(κ.θ.) Παγκράτι-Ηρακλής 91-83

Ψυχικό-Αρκαδικός 58-70Διαιτητές: Τζαφλέρης - Παντελίδης - Τσώνος Μ..Δεκάλεπτα: 20-18, 34-37, 48-55, 58-70.Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Πάνου 4, Αχής Ντ. 4, Περσίδης, Παπανικολάου 7, Δημάκος 29 (3 τρίπ., 7 ριμπ.), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 6, Κορωνίδης, Αχής Π., Ναούμης, Μαρμαρινός 5, Ματζιώρης 3.Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Νοέας 12 (1), Κωνσταντίνου, Καρύδας 14 (1 τρίπ., 7 ασ.), Κοψαύτης 7 (1), Χατζής 11 (1), Θανόπουλος 3 (1), Καλλινικίδης 8, Εζόμο 2, Τζόρτζεβιτς 13 (11 ριμπ.).Δόξα Λευκάδας-Καβάλα 60-62

Διαιτητές: Τσούνας-Συμεωνίδης-ΤζίμαΔεκάλεπτα: 12-16, 29-35, 44-51, 60-62Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 3 , Μάρτζος 7 (1), Χίμπερτ 6, Κυρίτσης 8, Καραδολάμης 8 (1), Συμεωνίδης 4, Αναγνωστόπουλος 2, Σκλάβος 15 (2), Αποστολίδης 7, Μπέσκας.Καβάλα (Τζήμας): Κρστέφσκι 9, Καράμπουλας 14, Τότσιος 8, Καλαμπάκας 4, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 3 (1), Αγγελακόπουλος 6, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 12, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 4.Λαύριο–Ηλυσιακός 83-62Διαιτητές: Πόντας-Μπούκας-ΚαρδάρηςΔεκάλεπτα: 21-19, 42-28, 63-45, 83-62Λαύριο (Σερέλης): Μπρόζος 12, Δανάς 9 (1), Χασάπης, Τσίρος, Μουρίκης 8, Σακελλαρίου 21 (2), Γιαννακόπουλος 9 (1), Ζημέλης, Περράκης 9 (1), Παγώνης 7 (1), Ψωμαδέρης 2, Μπένος 6.Ηλυσιακός (Σταθούλης): Τζιβελέκας 5, Λεγκίκας, Δρόσος 13 (1), Βαλές, Καρτέρης 5 (1), Περδικάκης 8, Βλάχος 2, Κακλαμανάκης 5,Τσιώκος 15, Αναγνωστάκης 9 (2).

Ερμής Λαγκαδά-Φίλιππος 69-74

Διαιτητές: Δεσλής, Κατραχούρας και Πιτσίλκας ΜΔεκάλεπτα: 18-25, 31-42, 52-59, 69-74Ερμής Λαγκαδά (Μύθου): Ελευθεριάδης, Θεοδωράκος 15 (2), Ακεψιμαΐδης 1, Βουτσίτσεβιτς 18 (1), Παρίτσης, Μπένας 8 (1), Σαμαράς, Καλογιαννίδης 8, Μανούσος 19 (12ρ.), Νότης.Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής 2, Μαρτίνς 8, Τραϊανός 11 (3/3τρ., 5ρ., 4ασ., 4κλ.), Δεληγιώργης, 5 (1τρ., 6ασ., 2κλ.), Πλιούκας 21 (2), Γκιουλέκας 14 (3), Κασαμπαλής 10,  Αργύρης, Πεχλιβάνος, Σιδηρόπουλος, Λευκαδίτης 3 (1).Παγκράτι-Ηρακλής 91-83Διαιτητές: Μαλαμάς-Αναστόπουλος Α-ΚοντίληςΔεκάλεπτα: 21-23, 44-41, 73-62, 91-83Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς 14 (3), Δέδες 6 (1), Παππάς 7, Ψαρόπουλος 12 (1), Παπαντωνάκος 10 (2), Ράπτης 10 (2), Κουτρούλιας 8, Ντιαλλό 15, Φωτεινάκης, Χατζηνικόλας 5 (1)Ηρακλής (Δαμαλής): Γαρέζος, Μιχάλογλου 10, Ονάσογλου 11 (1), Σφέικος, Χρυσόπουλος 7, Αράπης, Καραγκιολίδης 19, Κοθράς 5 (1), Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 10 (2), Δέσπος 19 Λιβαδειά-Εθνικός 70-69Διαιτητές: Βαρδάλος-Παγώνης-ΝικολούληςΔεκάλεπτα: 22-16, 35-32, 54-49, 70-69Λιβαδειά (Οικονόμου): Σπίγκος, Βουκαντίνοφ 9, Τερματζίδης 6 (2), Λιόντος, Βεσκούκης 4, Γκαγκαλούδης 27 (2), Μαράντος 2, Σάκοτα 9, Σταύρου, Δημητριάδης 11, Γιανναλέτσος 2.Εθνικός (Γούναρης): Παπαδιονυσίου 1, Δεμερτζής 7, Κουκάς 4, Τζιάλλας 2, Τσιότρας 8, Ζούμπος, Γκιζόγιαννης 23 (1), Μαχαίρας 6, Βαβάτσικος 5, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 13.

Αετός-ΟΦΗ 61-74Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Κοτσιμπός-ΖαχαρήςΔεκάλεπτα: 14-17, 28-40, 37-58, 61-74Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 7 (1), Κουκουνιάς 2, Μπασδέκης 7 (1), Κόκκαλης 4, Βαρναβάς, Αράπης 2, Τοπάλης 3, Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 18 (3), Πέτρουλας 2, Τζουγκαράκης 14 (6 ριμπάουντ).ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 17 (3), Σταμπουλής 6 (1), Μαυρογιάννης 5 (9 ασίστ), Λιανός 22 (1), Κυρίτσης, Χάλαρης 24 (2), Σκλήβας.