Ο Φάρος και Κύμη επικράτησαν του Προμηθέα και του Περιστερίου αντίστοιχα και συνεχίζουν να οδηγούν τον... μαραθώνιο του πρωταθλήματος, ενώ ο Εθνικός έμεινε μόνος στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Δόξα Λευκάδας σταθεροποιείται στην πρώτη πεντάδα, ενώ σημαντικές έκτος έδρας νίκες πήραν ο Δούκας και ο Φίλιππος Βέροιας. Τέλος, ο Ηρακλής φάνηκε... αφιλόξενος για το Ψυχικό.

Ας δούμε, όμως, αναλυτικά τα βραβεία της αγωνιστικής...

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΥ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ: To παιχνίδι του Φάρου με τον Προμηθέα δέσποζε στο πρόγραμμα της αγωνιστικής, αλλά η ομάδα του Κερατσινίου - που μετά την συμμετοχή της στον τελικό Κυπέλλου επικεντρώνεται πλέον μόνο στο πρωτάθλημα - μετέτρεψε με την απόδοσή της το «ντέρμπι» σε... περίπατο.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πριν από το τζάμπολ του αγώνα βράβευσαν τον Φάρο για την πορεία του στο Κύπελλο, καθώς δια χειρός του αντιπροέδρου τους, Τάσου Χρυσανθόπουλου απένειμαν τιμητική πλακέτα στον Βαγγέλη Τσάπα.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ: O Φίλιππος Bέροιας στην 20ή «στροφή» της Α2 κατάφερε και πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη, καθώς «λύγισε» το Παγκράτι με 72-76. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα, όπως ομολόγησε και ο ίδιος, έδειξε στοιχεία ενηλικίωσης και αντέχοντας στην αντεπίθεση που εξαπέλυσαν οι «ροσονέρι» στην τέταρτη περίοδο πήρε τη νίκη με 72-76 και συγχρόνως μία σημαντική βαθμολογική «ανάσα» ενόψεις της συνέχειας του πρωταθλήματος και της «μάχης» παραμονής που δίνει.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ: Ο Δούκας επανήλθε στις επιτυχίες, καθώς «λύγισε» τον Πανερυθραϊκό με 53-58. Ο Δούκας κατάφερε να εγκλωβίσει τους αντιπάλους της στην άμυνά της, δεν τους άφησε να βρουν σε κανένα σημείο του αγώνα ρυθμό και το πλάνο του Σάββα Συμεωνίδη στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ: Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης νικώντας τον χρόνο έστειλε το ματς της Λιβαδειάς με την Δόξα Λευκάδας στην παράταση διαμορφώνοντας το 64-64, αλλά η Δόξα Λευκάδας «δραπέτευσε» από την Βοιωτία επικρατώντας με 71-73. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πλέον σταθεροποιείται στην πρώτη πεντάδα της Α2, καθώς έκανε ακόμα ένα βήμα για να παραμείνει στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

ΧΡΥΣΟ ΒΑΤΟΜΟΥΡΟ: Το Παγκράτι παρά την αντίδρασή του στην αναμέτρηση με τον Φίλιππο Βέροια δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ισως το αποτέλεσμα του αγώνα να ήταν διαφορετικό, αν οι «ροσονέρι» είχαν την υποστήριξη των φίλων του, καθώς θυμίζουμε πως λόγω των επεισοδίων που έγιναν στο ματς με τον Εθνικό, οι γηπεδούχοι ήταν τιμωρημένοι.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΣΚΗΝΙΚΩΝ: Οι φίλοι της Κύμης για ακόμη μία φορά γέμισαν το «Ν. Μαρίνος», είδαν την αγαπημένη τους ομάδα να επικρατεί του Περιστερίου ανεβάζοντας «στροφές» στην τέταρτη περίοδο και είχαν την ευκαιρία να δέιξουν και το κοινωνικό τους πρόσωπο, καθώς συμμετείχαν ενεργά στην δράση του οργανισμού «Το χαμόγελο του Παιδιού» για την συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης και τροφίμων, ώστε να βοηθηθούν τα παιδιά προσφύων που ξεριζώθηκαν βίαια από την πατρίδα τους και έχουν βρεθεί αντιμέτωπα με πολλές κακουχίες.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ VIDEO: Ο Εθνικός νίκησε τους Μαχητές Δόξα Πεύκων και μετά το τέλος της αναμέτρησης οι «μπλε» έκαναν «ζντο» μαζί με τους φιλάθλους τους.

Posted by Ethnikos Piraeus BC on Saturday, 12 March 2016

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΜΑΚΙΓΙΑΖ: Η αναμέτρηση του Ηρακλή με το Ψυχικό ήταν συναρπαστική και οι γηπεδούχοι ήταν τελικά εκείνοί που κατάφεραν να επικρατήσουν. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή κάνοντας επιμέρους σκορ 27-17 στην τέταρτη περίοδο, επέστρεψε από το 43-50 (50') και πήρε τη νίκη με 70-67 βάζοντας τέλoς σε ένα σερί τριών ανεπιτυχών αποτελεσμάτων.