Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
«Παύλος Γιαννακόπουλος», Novasports 3

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έδειξε χαρακτήρα πρωταθλήτριας στο «καυτό» κλειστό της Λεωφόρου και με τις Χαλιβέρα (24π.) και Τζόνσον (23π.) να δίνουν ρεσιτάλ, αναδείχθηκε νικήτρια στο πρώτο φετινό ντέρμπι, για την 3η αγωνιστική της Α1 γυναικών με τις «πράσινες» να πνίγονται στο άγχος τους και στο δεύτερο ημίχρονο να μην βρίσκουν επιθετικές λύσεις, παρά μόνο από την Ντέλβα (16π.).

Ετσι οι «ερυθρόλευκες» παίρνουν από νωρίς κεφάλι στην κούρσα για το πλεονέκτημα έδρας, δείχνοντας τη δυναμική τους μέσα σε μια πολύ καυτή έδρα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε σαφώς πιο δυνατά και εκμεταλλευόμενος τη νευρικότητα και την αστοχία των γηπεδούχων πήρε από νωρίς το πάνω χέρι. Η Χαλιβέρα οδήγησε επιθετικά τις «ερυθρόλευκες», που στο 3’ προηγήθηκαν με +6 (3-9) και με γκολ φάουλ της Τζόνσον έφτασαν και στο +9 (8-17, 6’).

Η Αλμπάνεζ έβρισκε… σίδερο για τον Παναθηναϊκό, που βρήκε όμως την αφετηρία για την αντεπίθεσή του στο πρόσωπο της ηγετικής προσωπικότητας που λέγεται Τούλα Καλέντζου. Η πολύπειρη γκαρντ έτρεξε, σκόραρε και μοίρασε, με τις παίκτριες του Πρέκα να τρέχουν σερί 11-3 για την πρώτη ισοπαλία μετά το 3-3 (21-21, 12:30’’). Οι φιλοξενούμενες χάρη στην Χαλιβέρα απάντησαν με δικό τους 6-0 (21-27), αλλά λίγο η αφύπνιση της Αλμπάνεζ και πολύ περισσότερο η μαχητικότητα της Παντέλη έφεραν ξανά το ντέρμπι στα ίσια, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-32 χάρη σε τέσσερις σερί πόντους της Καλέντζου.

Οι γηπεδούχες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να μετουσιώσουν σε… διαφορά το ψυχολογικό προβάδισμα και προσωρινά τα κατάφεραν. Η Σλούκα βρήκε εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, η Ντέλβα τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι και ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά στο +8 (46-38, 25’). Εκεί ήρθε η αντίδραση από πλευράς Ολυμπιακού, που έδωσε την μπάλα στην Τζόνσον και αφού ροκάνισε τη διαφορά, ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (49-49).

Η Ντέλβα ανέλαβε να διατηρήσει το προβάδισμα για τις «πράσινες» (58-54, 34’), αλλά Χαλιβέρα και Τζόνσον έτρεξαν 8-0 σερί για το 58-62 στο 36’, μετά από απανωτά λάθη του Παναθηναϊκού.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, με την Τζόνσον με 2/2 βολές να απαντά στο καλάθι της Λύμουρα (60-64, 38’), την Καλέντζου να μειώνει 61-64 με 1/2 βολές, αλλά την Λύμουρα να αστοχεί στην πιο κρίσιμη «πράσινη» επίθεση (39'46’'). Η Κριστόφερσον αστόχησε στις βολές, αλλά η Τζόνσον μάζεψε το ριμπάουντ και με 2/2 βολές υπέγραψε τη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στο «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Η MVP: Η Τάνια Χαλιβέρα ήταν απίστευτη (24π., με 8/12 σουτ) και με ηγετική εμφάνιση οδήγησε τον Ολυμπιακό στη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι. Τόσο στο δυναμικό ξεκίνημα, όσο και όταν το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, ήταν εκεί για να δώσει λύσεις στην ομάδα της.

Η Σκληρή: Η Λικέντρα Τζόνσον ήταν κυρίαρχη στις μάχες ποτ έδωσε κοντά στη ρακέτα. Η Αμερικανίδα σέντερ όχι μόνο σκόραρε (23π.), αλλά μάζεψε και 11 ριμπάουντ, με μερικά εξ αυτών καθοριστικά, όπως αυτό μετά τις άστοχες βολές της Κριστόφερσον με το σκορ στο 61-64.

Η Αόρατη: Η Κεάνι Αλμπάνεζ έμεινε στα ρηχά, καθώς το βαρύ πυροβολικό του Παναθηναϊκού είχε μεν 12 πόντους, αλλά με μόλις 1/9 σουτ, αδυνατώντας να λύσει το γρίφο της «ερυθρόλευκης» άμυνας που είχε προσαρμοστεί πάνω της.

Η Πεσμένη: Η Σοφία Κυριακοπούλου φορτώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ, εκανε το τέταρτο πριν το τέλος του ημιχρόνου και δεν κατάφερε να το διαχειριστεί. Με την είσοδο της στο δεύτερο μέρος ο Πρέκας πήρε μεγάλο ρίσκο ξεκινώντας τη στη βασική πεντάδα και στο 21' έκανε το πέμπτο φάουλ αφήνοντας χωρίς καθαρό τεσσάρι το τριφύλλι στα υπόλοιπα 19 λεπτά του αγώνα.

Η Γκέλα: Ο Παναθηναϊκός έχασε πάρα πολλά αμυντικά ριμπάουντ, με τον Ολυμπιακό να μαζεύει 16 επιθετικά, τα οποία του έδωσαν πολλές δεύτερες επιθέσεις, στοιχείο καθοριστικό σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι.

Η στιγμή: Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +8 (46-38), αλλά ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσια, ωστόσο το πλέον καθοριστικό σημείο ήταν το 8-0 σερί των «ερυθρόλευκων», που έκανε το 58-54 του 34’, 58-62 και έβαλε τις βάσεις για το «διπλό».

Η διαιτησία: Δύο διαιτητές επιπέδου Α1 ανδρών κλήθηκαν να σφυρίξουν το γυναικείο ντέρμπι. Ψαριανός και Παναγιώτου υπό δύσκολες συνθήκες κατάφεραν να βγάλουν σε πέρας μια αναμέτρηση που είχε πολλή δύναμη και από τις δύο πλευρές, χωρίς καθοριστικά λάθη.

Οι Στρατηγοί: Ο Πέτρος Πρέκας θέλησε να εκμεταλλευτεί την Ντέλβα από το ξεκίνημα, έδωσε τη δυνατότητα στην Αλμπάνεζ να πάρει πολλά σουτ, ωστόσο δεν δικαιώθηκε, ενώ δεν βρήκε σε κανένα σημείο λύση για τον περιορισμό της Χαλιβέρα.

Η Ελένη Καπογιάννη από την άλλη είχε την Χαλιβέρα σε τρομερή μέρα, ενώ έδωσε εντολή στην τρίτη περίοδο να πάει η μπάλα στην Τζόνσον και δικαιώθηκε.

Η εξέδρα: Το «Παύλος Γιαννακόπουλος» ήταν ασφυκτικά γεμάτο για το πρώτο «αιώνιο« ντέρμπι στην Α1 γυναικών, με τους 2.000 οπαδούς του Παναθηναϊκού να υποστηρίζουν με μεγάλη θέρμη την ομάδα του Πέτρου Πρέκα και να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, ευτυχώς μέσα στα όρια στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Αρνητική εξαίρεση οι φτυσιές που σημείωσαν οι διαιτητέςκαι τα μπουκάλια στο φινάλε προς τις «ερυθρόλευκες» που πανηγύριζαν τη νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-32, 51-49, 61-66.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 61-66