ΟΑΚΑ / Ημιτελική σειρά play offs - Game 5 (2-2)
ΛΑΡΙΣΑ
  • Παπαπέτρου
  • Τσαρούχα
  • Μαλαμάς

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα για πρώτη φορά στη σειρά των ημιτελικών έπαιξε ως Παναθηναϊκός και οι «πράσινοι» προκρίθηκαν στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League (3-2 σκορ), παίρνοντας άριστα στο πέμπτο ματς της σειράς. Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα ακόμα και όταν «ξέφυγαν» στο σκορ, κατέβασαν τα ριμπάουντ (49-25ριμπ.), μοίρασαν σωστά την μπάλα (24π.) και βρήκαν πολλούς πρωταγωνιστές στην επίθεση. Έτσι, άφησαν πίσω τους τις κακές εμφανίσεις των προηγούμενων αγώνων και πήραν επιβλητικά το εισιτήριο για τους αγώνες που θα κρίνουν τον τίτλο κόντρα στον Ολυμπιακό. Παράλληλα, βέβαια, έδειξαν πως οι ίδιοι είχαν αδικήσει τους εαυτούς τους το προηγούμενο διάστημα.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα έκπληξη του πρωταθλήματος, η Λάρισα, που πήγε τη σειρά μέχρι το Game 5 και της αξίζουν τα εύσημα για τη φετινή προσπάθειά της, έμοιαζε... άδεια από ενέργεια και λύσεις στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και βρέθηκε να κυνηγάει διψήφιες διαφορές από την πρώτη περίοδο. Όσο περνούσε το ματς, τόσο πιο πολύ έμοιαζε με τυπική διαδικασία, με την τιμή της απόστασης μην να ξεπερνάει μόνο τους 20 και τους 30 πόντους αλλά και τους 40 και τους 50π. Οι αποφασισμένοι «πράσινοι» μετά την ένταση που υπήρξε στο Game 4 είχαν μάτι που... γυάλιζε για 40' και δεν άφησαν το «γκάζι», μέχρι την τελική επικράτηση (+46).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο πρώτος που... έσυρε τον χορό (11π., 2ρ., 4ασ.) και πολλοί τον ακολούθησαν, σε μια «γεμάτη» βραδιά για πολλούς παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε double - double (10π., 10ρ.), ο Νεμάνια Νέντοβιτς βρήκε ρυθμό (16π.), ενώ πολλές λύσεις στο σκοράρισμα έδωσαν και οι Οκάρο Ουάιτ (17π., 6ρ.) και Ντάριλ Μέικον (14π., 5ασ.). Αντιθέτως, για τους Θεσσαλούς μόνο ο Θοδωρής Ζάρας έμοιαζε να είναι σε... mood Game 5 (10π.), με τον Στέφαν Μούντι να είναι άστοχος (2/8 σουτ) και τον Ουσμάν Κρουμπάλι να μην καταφέρνει να γίνει «παράγοντας» του αγώνα (11π. με 4/11 εντός πεδιάς και 5 ριμπάουντ).

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος επέστρεψε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ ύστερα από δύο χρόνια, όμως αποχώρησε στη 2η περίοδο, ύστερα από ένα υβριστικό σύνθημα που ακούστηκε από μια μικρή μερίδα του κόσμου.

Πήρε άριστα για το ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα και έθεσε τον τόνο από νωρίς, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια τιμή με κάρφωμα του ορεξάτου Γιώργου Παπαγιάννη (12-2 στο 5'), Αντιθέτως, οι Θεσσαλοί μπήκαν νευρικά στο ΟΑΚΑ (1/7 εντός πεδιάς). Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος και μέσα από την άμυνά του και τον έλεγχο των ριμπάουντ έβρισκε ρυθμό και στην επίθεση (20-7 στο 8' με 4/6 3π.). Συνολικά,  η 1η περίοδος ήταν ίσως η πιο ουσιαστική του «τριφυλλιού» στη σειρά και ολοκληρώθηκε με σκορ 28-12, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα πήραν άριστα.

«Παράσταση νίκης» για τους αποφασισμένους γηπεδούχους

Η Λάρισα ήταν πολύ άστοχη πίσω από τα 6,75μ. (2/11 3π.) και ο διψήφιος Παπαπέτρου (11π.) έφερε τη διαφορά στο +20 (32-12 στο 12') για πρώτη φορά νωρίς στο παιχνίδι. Διαφορά η οποία συντηρήθηκε και αυξήθηκε (40-19 στο 15' και 46-19 στο 18'), καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν «απαντήσεις» μέσω της άμυνάς τους, ενώ οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι και ο Οκάρο Ουάιτ είχε βρει ρυθμό (12π.). Το ημίχρονο έμοιαζε με... παράσταση για έναν ρόλο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και την ομάδα του Φώτη Τακιανού να μην παρουσιάζει το ανταγωνιστικό πρόσωπο που είχε τα προηγούμενα ματς των ημιτελικών (double score και 46-23).

Ύψωσε... τείχος στην άμυνά του το «τριφύλλι», βρήκε ρυθμό ο Νέντοβιτς

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να ορίζουν το τέμπο σε απόλυτο βαθμό (53-28 στο 23'). Μια μικρή ένταση που δημιουργήθηκε πίσω από τον πάγκο της Λάρισας δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, καθώς και ο Νεμάνια Νέντοβιτς μπήκε στην εξίσωση του αγώνα με το σκοράρισμά του (16π.), σε αντίθεση με τον Στέφαν Μούντι που ήταν «απενεργοποιημένος» και η διαφορά έφτασε τους 30π. (63-33 στο 27'). Ο Βόβορας «φρέσκαρε» την ομάδα του με μια σειρά αλλαγών, αλλά οι παίκτες του παρέμειναν συγκεντρωμένοι -ειδικά στην άμυνα- «γράφοντας» το 73-35 του 30'.

Με το πόδι στο... γκάζι οι «πράσινοι», παρά τις μεγάλες διαφορές

Το ροτέισιον συνεχίστηκε από πλευράς Βόβορα, όμως ήταν φανερό πια πως το ματς έχει κριθεί προ πολλού. Ο κόσμος στην εξέδρα πανηγύρισε το τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα, θέλοντας να δείξει την υποστήριξή του στο wonderkid της ομάδας, με τη διαφορά να έχει περάσει τους 40π. (81-35 στο 33'). Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη οι «πράσινοι»... έγραφαν ό,τι σούταραν και με ένα μικρό σερί του Τζέρεμι Έβανς έφεραν το +51 στο παρκέ (87-36 στο 35'). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Θεσσαλούς να προσπαθούν να «ροκανίσουν» λίγο τη διαφορά και τον Παναθηναϊκό να παίρνει το εισιτήριο για τους τελικούς με σκορ 89-43.

Τα Δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Λάρισα 89-43