Και ξαφνικά οι ισορροπίες άλλαξαν. Οι Μπόστον Σέλτικς τέθηκαν επικεφαλής στη σειρά με τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς. Τι κι αν κυνηγούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα; Τι κι αν στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Στιβ Κερ έθεσαν τον δικό τους ρυθμό και έχτισαν διψήφια διαφορά στο σκορ; Τα πάντα άλλαξαν πλήρως, προς το καλύτερο για την ομάδα της Βοστώνης.

Οι παίκτες του Ίμε Ουντόκα έκαναν αυτό που ξέρουν πολύ καλά από τα μέσα της σεζόν έως και σήμερα. Έμειναν πιστοί στο πλάνο τους, το οποίο υπηρέτησαν μέχρι το φινάλε. Και το μπάσκετ τους... επιβράβευσε, με μια μεγαλειώδη ανατροπή

Μια ανατροπή που ήρθε και είχε την υπογραφή του Ίμε Ουντόκα, αλλά και των παικτών του, που δεν άφησαν τους «πολεμιστές» να πιστεύουν πως θα έχουν εύκολο έργο στη σειρά. Έστω κι αν έπαιζαν στην έδρα τους, είχαν περισσότερες μέρες ξεκούρασης και την αύρα της ομάδας που ξέρει από σειρές τελικών. Αυτά περνούν σε δεύτερη μοίρα πλέον, ιδίως από τη στιγμή που αντιμετωπίζουν μια ομάδα που «πεινάει» για επιτυχία.

Οι Σέλτικς ήταν επιβλητικοί, καταιγιστικοί, μαγικοί και πήραν αυτό που -βάσει αντίδρασης στα τελευταία 14 λεπτά του αγώνα- άξιζαν στην Bay Area. Βάζοντας... φωτιά στη σειρά!

Η καταιγιστική τέταρτη περίοδος των Σέλτικς

Το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 92-80. Οι Ουόριορς διατηρούσαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, ελέγχοντας τον ρυθμό. Η τέταρτη περίοδος όμως ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Διότι στο διάστημα αυτό οι «Κέλτες» σκόραραν τους μισούς πόντους σε σχέση με όσους είχαν στα προηγούμενα 36 λεπτά. Το 40-16 αποτυπώνει πλήρως την κυριαρχία τους, σε ένα διάστημα στο οποίο οι Ουόριορς μέτρησαν 7/17 σουτ εντός πεδιάς και 2/8 τρίποντα. Εικόνα πολύ μακρινή από τα στάνταρ που τους έχουμε συνηθίσει όλη τη σεζόν.

Η επιβλητική εμφάνιση των Χόρφορντ - Μπράουν

Στην επιβλητική εικόνα της τέταρτης περιόδου ο ένας έδωσε τον τόνο (Μπράουν_ και ο άλλος έφερε τούμπα το ματς (Χόρφορντ). Ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν ορεξάτος και βοήθησε ώστε να μαζευτεί γρήγορα το 92-80. Εν συνεχεία, όταν η ομάδα του χρειάστηκε μεγάλα σουτ βγήκε μπροστά ο Χόρφορντ, που με δύο μεγάλα τρίποντα έβαλε τους Σέλτικς μπροστά στο σκορ με 103-109. Ο μεν Μπράουν σκόραρε 10 πόντους στην περίοδο, ο δε Χόρφορντ 11. Οι δυο τους είχαν 21 από τους 40 πόντους των Σέλτικς. Enough said...

Ο Τέιτουμ που βρήκε τρόπο να κάνει χαρούμενους τους συμπαίκτες του

Επιθετικά η άμυνα των Ουόριορς δεν τον... ένιωσε όσο θα περίμενε κανείς. Το 3/17 σουτ είναι αριθμός πολύ μακρινός για τα δεδομένα και την ποιότητά του. Ο Τζέισον Τέιτουμ όμως, βρήκε διαφορετικό τρόπο να επιδράσει στο παιχνίδι και να αποδειχθεί καταλυτικός για την ανατροπή του σκορ. Από τη στιγμή που έβλεπε πως δεν μπορούσε να απειλήσει εκτελεστικά, ο απόφοιτος του Duke μοίρασε τη μπάλα, βάζοντας τους συμπαίκτες του στο κλίμα. Οι 13 ασίστ που μοίρασε ήταν καθοριστικός παράγοντας νίκης, προσφέροντας 36 πόντους για τους συμπαίκτες του μέσα από τις 13 ασίστ του.

Η απουσία δεύτερης αξιόπιστης λύσης στην επίθεση των Ουόριορς

Ο Στεφ Κάρι έδειξε με το... καλημέρα πως βρίσκεται σε κλίμα τελικών. Ο χαρισματικός σουτέρ μπήκε με απίστευτη ενέργεια στο γήπεδο και στα πρώτα 6 λεπτά μετρούσε ήδη 21 πόντους. Εν τέλει ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους, όμως πέραν του Ουίγκινς (20 πόντους με 8/15 σουτ) κανείς άλλος συμπαίκτης του δεν έδωσε βοήθειες. Μάλιστα και ο Καναδός φόργουορντ στην τέταρτη περίοδο ήταν... σκιά του εαυτού του, παίρνοντας μόλις 1 σουτ! Την ίδια στιγμή που ο Κλέι Τόμπσον έμενε στα ρηχά (15π με 6/14 σουτ), ενώ και ο Ντρέιμοντ Γκριν ήταν άστοχος (4π με 2/12 σουτ), αλλά και ο Τζόρνταν Πουλ ήταν ακίνδυνος (9π με 2/7 σουτ και 4 λάθη). Γίνεται ξεκάθαρο πως για να γυρίσουν τη σειρά οι «πολεμιστές» θα πρέπει να βρουν λύσεις και να πλαισιώσουν τον Κάρι στην επίθεση.

Τα λάθη των Ουόριορς (που πληρώθηκαν) και οι 33 ασίστ των Σέλτικς

Κάθε λάθος πληρώνεται σε αυτή τη φάση της σεζόν και οι Ουόριορς το βίωσαν για τα καλά στο Game 1 των τελικών. Για την ακρίβεια, υπέπεσαν σε 14 λάθη, τα οποία απέφεραν 21 πόντους στους Σέλτικς. Την ίδια στιγμή που πήραν μόλις 10 πόντους από τα λάθη της ομάδας του Ουντόκα. Κι όλα αυτά με τους «Κέλτες» να μετρούν το εντυπωσιακό 43/85 σουτ εντός πεδιάς (50,6% το ποσοστό) εκ των οποίων τα 33 προήλθαν από ασίστ. Η μπάλα γύρισε εντυπωσιακά, ενώ μόνο στην 4η περίοδο οι Σέλτικς είχαν 12 τελικές πάσες. Εντυπωσιακό!

Πλέον το προβάδισμα ανήκει στους Σέλτικς, που έχουν την ευκαιρία στο Game 2 να αποκτήσουν ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου. Την ίδια στιγμή που οι Ουόριορς θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν τη σειρά, για να μην βρεθούν με το... καλημέρα με την πλάτη στον τοίχο. Για να το κάνουν αυτό όμως θα πρέπει να αλλάξουν αρκετά πράγματα, να βελτιώσουν την εικόνα τους στην επίθεση και -κυρίως- να μην επιτρέψουν στους «Κέλτες» να παίξουν με τον δικό τους ρυθμό. Διότι το Celtics Way έκανε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο του Game 1!

Η μεγάλη ανατροπή ήρθε με τον... Celtics way!