• Τσαρούχα
  • Τσολάκος
  • Κατραχούρας

Ο Ισπανός γκαρντ, ο οποίος σημείωσε καθοριστικούς πόντους στο φινάλε, τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με τον Φλιώνη να ακολουθεί με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και κανένα λάθος σε 33'. Ο Κουζέλογλου είχε 16 πόντους, ενώ για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Κόνερ Φράνκαμπ με 24 πόντους.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ, που αγωνιζόταν χωρίς Χάμερ και Φιλιππάκο, ενώ επανήλθε ο Λάνγκφορντ, ανέβηκε στο 11-10 μένοντας μόνη στην 4η θέση. Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας, που έχασε με αποβολή από το πρώτο ημίχρονο τον προπονητή του, Ηλία Ζούρο, έπιασε τον Άρη στην 5η θέση με ρεκόρ 11-8 και δύο παιχνίδια λιγότερα από τους Θεσσαλονικείς.

Ασταμάτητος Κουζέλογλου και αποβολή Ζούρου

Ο Κουζέλογλου ήταν το σημείο αναφοράς της ΑΕΚ στην πρώτη περίοδο καθώς με 12 δικούς του πόντους έκανε το 8-17, αλλά οι Γκάντι και Άντριτς μείωσαν σε 15-20. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά με 9 πόντους (17-26), όμως και πάλι ο Προμηθέας επέστρεψε με τον Άντριτς να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους, κάνοντας έτσι το 31-31 κι ενώ λίγο νωρίτερα (15') αποβλήθηκε ο Ηλίας Ζούρος από τον πάγκο των Πατρινών. Με γκολ-φάουλ ο Αγραβάνης έβαλε την ομάδα του μπροστά για πρώτη φορά με 36-33, προβάδισμα που διατηρήθηκε στο ημίχρονο (40-37), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει την επανεμφάνισή του στα παρκέ μέσα σε αυτό το διάστημα.

Στα κρίσιμα «μίλησε» ο Κολόμ

Tο τρίποντο του Σίμπσον έδωσε αέρα 7 πόντων (53-46) στους Πατρινούς, αλλά ο Κολόμ δήλωσε ξανά «παρών»! Με σκορ, δημιουργία και ασίστ ο Ισπανός παρέσυρε την ΑΕΚ και σε συνδυασμό με τα δύο σερί τρίποντα του Φλιώνη έγινε το 57-59 και ο Πετρόπουλος με ένα φοβερό buzzer-beater τρίποντο απάντησε στον Φράνκαμπ για το 62-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πέντε φορές μέσα σε τρία λεπτά άλλαξε χέρια το προβάδισμα στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, με την ΑΕΚ να χτίζει μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων με το τρίποντο του Φλιώνη (73-77). Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Λάνγκφορντ πέτυχε δύο κρίσιμα διαδοχικά σουτ για το 77-81, με τον Φράνκαμπ να γράφει με βολές το 80-83 στα 40'' πριν το φινάλε μετά το λάθος του Κολόμ. Ο Ισπανός όμως επανόρθωσε άμεσα και με μεγάλο σουτ έγραψε το 80-85 και ο ίδιος με βολές το 82-87. Ο Φράνκαμπ στη συνέχεια μείωσε με τρίποντο στα 7'' όμως ο Φλιώνης έβαλε τις βολές για το τελικό 85-89.

Δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 62-62, 85-89