Με αυτή τη νίκη, που ήταν η πέμπτη διαδοχική στο πρωτάθλημα, η Ντιζόν βελτίωσε το ρεκόρ της στο 14-8, πλησιάζοντας στην 3η θέση και την Μονακό (14-7), ενώ η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 15-8 και έμεινε προς το παρόν στη 2η θέση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κέλι με 28 πόντους και ακολούθησε ο εξαιρετικός Χόλστον με 20 πόντους και 12 ασίστ. Για τη Βιλερμπάν ο 18χρονος Ουεμπανιάμα είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χάουαρντ έβαλε 13 πόντους και ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε 7 πόντους (3/4 δίπ., 1/1β.) και 5 ριμπάουντ.

Φουριόζα ξεκίνησε στο ματς η Ντιζόν που αιφνιδιάζοντας την αντίπαλό της έφτασε γρήγορα στο 22-5, με τη Βιλερμπάν να κατεβάζει τη διαφορά στο 27-15 στο 10', ενώ στη συνέχεια την έριξε κάτω από τους δέκα πόντους (43-36 στο ημίχρονο). Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, όταν με σερί 0-12 προσπέρασαν 43-47, όμως η Ντιζόν τους... πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα γυρνώντας το ματς στο τέλος του δεκαλέπτου με σερί 10-0 για το 62-55 (29'). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος τους αγώνα η Ντιζόν έλεγχε τον ρυθμό και τη διαφορά, που διατηρούταν σταθερά πάνω από τους 6 πόντους μέχρι το τελικό 82-75.

Δεκάλεπτα: 27-15, 43-36, 62-56, 82-75