CRVENA ZVEZDA
84 77
Maccabi Tel Aviv
MACCABI TEL AVIV

Σε ένα... απρόσμενο άλογο, που «παίζει» δυνατά στην «κούρσα» της οκτάδας έχει εξελιχθεί ο Ερυθρός Αστέρας. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς με τέσσερις σερί νίκες στην Euroleague και «όπλο» την έδρα της έχει πλέον 13-15 ρεκόρ και βρίσκεται για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ. Το θέμα είναι πως δίχως τις ρωσικές ομάδες, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου έχουν 11-12 στην ειδική βαθμολογία, είναι εντός οκτάδας και για την ακρίβεια πάνω από την Μονακό (10-13) και έχουν... διπλώσει τις νίκες τους απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (11-11). Αντιθέτως, στη συνολική κατάταξη αυτή τη στιγμή οι Ισραηλινοί έχουν πλέον 12-14.

Πρώτοι σκόρερ και ηγέτες των νικητών ήταν οι Νίκολα Κάλινιτς (15π., 5ρ., 5ασ.), Νέιτ Ουόλτερς (12π., 3ρ., 2ασ.), Όστιν Χόλινς (11π.) και Όγκνιεν Ντόμπριτς (10π., 5ρ.), ενώ ο Όγκνιεν Κούζμιτς «άγγιξε» το double - double (8π., 8ρ.). Συγκλονιστική προσπάθεια έκανε ο Τζέιμς Νάναλι (24π., 4ασ.), διψήφιοι αλλά... μοιραίοι στο φινάλε οι Σκότι Ουίλμπεκιν (14π., 4λ.), Ντέρικ Ουίλιαμς (13π.), Άντε Ζίζιτς (10π. με 5/10 δίποντα και 7 ριμπάουντ).

Ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε εξαιρετικά το ματς, έχοντας επιθετική πολυφωνία (14-6 στο 5') και έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα στο 7', ύστερα από τρίποντο του Νίκολα Ιβάνοβιτς (17-6). Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν τρομερή αμυντικά, ο Όστιν Χόλινς σκόραρε με συνέπεια, ενώ οι ηγέτες των Ισραηλινών δεν είχαν ρυθμό στην 1η περίοδο και το ταμπλό του σκορ έγραφε 24-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 4/4 σουτ και 10π. σε 6' έδειξε πως η «ομάδα του λαού» πήρε... μπρος (39-30 στο 16'). Παράλληλα, ο Τζέιμς Νάναλι ανέβασε «στροφές» (11π.) και η Μακάμπι μείωσε στο -3 στο φινάλε του ημιχρόνου (42-39) με τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς. Επί της ουσίας, από τους 10π. της 1ης περιόδου, οι παίκτες του Αβί Εβέν σημείωσαν 29π. στη 2η και επέστρεψαν στο ματς.

Ο πιο αποφασισμένος Ερυθρός Αστέρας πήρε νέο διψήφιο προβάδισμα στην επανάληψη (55-44 στο 23'), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα... έχασαν. Έχοντας τέσσερις παίκτες με 10+π. έκαστος η Μακάμπι ισοφάρισε (57-57 στο 28' με 3π. του Ουίλιαμς) και πέρασε μπροστά (59-60 στο 29' με 3π. του ΝτιΜπαρτολομέο). Όμως, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 65-60, ύστερα από ένα προσωπικό -και σημαντικό- 6-0 του Όγκνιεν Ντόμπριτς.

Ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς έγινε «X-Factor» του αγώνα, ανέβασε το «ερυθρόλευκο» σερί στο 13-0 και οι γηπεδούχοι βρήκαν... μαξιλαράκι ασφαλείας (72-60 στο 34'), την ώρα που ο Άντε Ζίζιτς σπαταλούσε την μία επίθεση των Ισραηλινών μετά την άλλη. Ο Εβέν κάλεσε τάιμ άουτ και αμέσως μετά οι Νάναλι - Ουίλμπεκιν μείωσαν σε μονοψήφιο (72-64 στο 35'). Μάλιστα, ο Νάναλι το είχε... πάρει πάνω του και με δυο τρίποντα έδωσε «ανάσες» στην ομάδα του (74-70 στο 37'). Οι Ουόλτερς και Κάλινιτς διαμόρφωσαν το 78-73, αλλά με ένα ακόμα τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ - φόργουορντ η Μακάμπι μείωσε ξανά (78-73 στο 38'). Ωστόσο, ο Νάναλι δεν μπορούσε να κερδίσει μόνος του στο... φλεγόμενο Βελιγράδι. Οι Ουίλιαμς και Ουίλμπεκιν έκαναν μοιραία λάθη, ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε τον έλεγχο (80-73 στο 39') και τελικά έφτασε στην νίκη που τον κρατάει ολοζώντανο στην «μάχη» της οκτάδας (84-77).

Τα Δεκάεπτα: 24-10, 42-39, 65-60, 84-77.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-77