BC ZALGIRIS
  • Κάρλος Περούγκα
  • Αμίτ Μπάλακ
  • Λούκα Καρντούμ

Ο Παναθηναϊκός γνώριζε πως θα υποδεχτεί τη Ζαλγκίρις με πολλά προβλήματα, δίχως τέσσερις παίκτες του (Παπαπέτρου, Γιόβιτς, Μποχωρίδης, Χουγκάζ), με τον Γιώργο Παπαγιάννη ανέτοιμο, τον Οκάρο Ουάιτ να μπαίνει στις τελικές επιλογές απλά για να συμπληρωθεί δεκάδα και την ομάδα να έρχεται από μία εβδομάδα προπονήσεων με 7-8 διαθέσιμους παίκτες. Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε δηλώσει πως το σύνολό του «δεν θα τα παρατήσει», αλλά η εικόνα που παρουσίασε το «τριφύλλι» ήταν... πλήρους αποσύνθεσης.

Η Ζαλγκίρις των 70,1π. ανά ματς στη φετινή Euroleague «πρόλαβε» να βάλει 76π. από το 30', με απόλυτο έλεγχο από το πρώτο λεπτό του αγώνα (+19 στην 1η περίοδο) και... σόου των Ζοφρί Λοβέρν (17π., 12ρ.) - Εντγκάρας Ουλανόβας (22π. με 9/12 και ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας του). Παράλληλα, ο Αρτούρας Μιλάκνις μέτρησε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα σαν σε προπόνηση και ο Τάιλερ Κάβανο είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας βίωναν μια καταστροφική βραδιά στην έδρα τους και κυνηγούσαν να μαζέψουν τα... ασυμμάζευτα. Η ζώνη τους έδωσε λίγα πράγματα στη 2η περίοδο, ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε μπρος στο 3ο δεκάλεπτο (έβαλε τους 16 από τους 23π. του), αλλά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει ριζικά τα δεδομένα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς σκόραραν με κάθε τρόπο, σούταραν ανενόχλητοι πίσω από τα 6,75μ. (42%, 11/26) και απέδειξαν πως βρίσκονται σε ανοδική πορεία (τρίτη σερί νίκη), κόντρα στον αδιάβαστο και άνευρο Παναθηναϊκό. Προσπάθησε να βοηθήσει ο Χάουαρντ Σαντ Ρος (16π., 3ρ., 3ασ.). Έτσι, η ουραγός Ζαλγκίρις (6-19 ρεκόρ) πλησίασε τους «πράσινους» σε απόσταση μίας νίκης (7-18).

«Καταστροφική» 1η περίοδος για το «τριφύλλι» και +19 για την καλοστημένη Ζαλγκίρις από νωρίς

Η ανεβασμένη τις τελευταίες εβδομάδες Ζαλγκίρις ήταν πολύ καλύτερη από το πρώτο λεπτό στο ΟΑΚΑ και πήρε το «πάνω χέρι» (0-7 στο 2' και 5-12 στο 4' με δύο 3π. του Καρόλις Λουκοσιούνας). Μάλιστα, οι Λιθουανοί πήγαν στο +10 στο 5' με γκολ - φάουλ του Τάιλερ Κάβανο. Ο κόουτς Πρίφτης έριξε στο ματς τον Γιώργο Παπαγιάννη, αλλά οι... αδιάβαστοι «πράσινοι» έκαναν λάθη (4λ.), έχαναν τα ριμπάουντ (2-9ρ.) και δεν είχαν συνοχή σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, οι σταθερά καλύτεροι φιλοξενούμενοι άρχισαν να... ξεφεύγουν με διαδοχικά τρίποντα του Αρτούρας Μιλάκνις (10-22 στο 8' και 10-27 στο 9'), για να φτάσουν στο +19 στο 10' (10-29), σε μία 1η περίοδο που δεν δούλεψε τίποτα για το «τριφύλλι».

Η ζώνη έδωσε κάποιες λύσεις, αλλά ο μονοδιάστατος Παναθηναϊκός δεν άλλαζε τα δεδομένα

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ακούμπησαν την μπάλα στον Ζοφρί Λοβέρν και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (14-37 στο 13'). Ο Πρίφτης επιστράτευσε την άμυνα ζώνης και οι πρωταθλητές Ελλάδας αντέδρασαν, βρίσκοντας ένα 10-2 επιμέρους σκορ (24-39 στο 15' με 3π. του Λεωνίδα Κασελάκη). Όμως, μόλις η ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς άρχισε να διαβάζει καλύτερα τη ζώνη πήγε ξανά στο +20 (28-48 στο 18'), με πρωταγωνιστές τους Λοβέρν (11π., 7ρ.) - Ουλανόβας (11π. με 4/6 σουτ). Ο Παναθηναϊκός ήταν μονοδιάστατος επιθετικά, άστοχος πίσω από τα 6,75μ. (1/8 3π.), τα περίμενε όλα από τον Νέντοβιτς (7π με 3/7 σουτ και 3ασ.) και τον Μέικον (7π. με 2/6 εντός πεδιάς και 6ασ.) και η ουραγός της Euroleague κρατούσε ένα τρομερό προβάδισμα στο ΟΑΚΑ (34-52 στο 20').

Βγήκε μπροστά ο Νέντοβιτς (16π. στην 3η περίοδο), αλλά οι «πράσινοι»... ξέχασαν να παίξουν άμυνα

Η Ζαλγκίρις βρισκόταν σε καλή επιθετική βραδιά, αλλά ακόμα και όταν αστοχούσε έπαιρνε δεύτερες προσπάθειες από τα επιθετικά της ριμπάουντ, για να διευρύνει την απόστασή της από τον νωθρό και άνευρο Παναθηναϊκό (36-58 στο 23'). Το iso ήταν η πρώτη στόχευση των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν εντελώς εκτός κλίματος στην άμυνα, με την λιθουανική ομάδα να συνεχίζει το «πάρτι» της στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων (43-66 στο 25'). Με τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα το παιχνίδι έγινε αρκετά άναρχο και ο «Νέντο» βγήκε μπροστά με 4/4 τρίποντα (59-74 στο 28'). Ο Σέρβος έπαιζε... μόνος του κόντρα στη Ζαλγκίρις (16π. στην 3η περίοδο), αλλά με 24π. παθητικό η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να επιστρέψει ουσιαστικά το παιχνίδι (61-76 στο 30').

Δεν απειλήθηκε η Ζαλγκίρις, που έφτασε στο επιβλητικό διπλό στο ΟΑΚΑ

Το «Νέντοβιτς vs Ζαλγκίρις» δεν μπορούσε να συνεχιστεί. Οι Λιθουανοί των 70,1π. ανά ματς στη φετινή Euroleague συνέχισαν να «ρολάρουν» και κάθε λεπτό που περνούσε όχι μόνο «άγγιζαν» το διπλό, αλλά έβαζαν τις βάσεις και για μία ακόμη βαριά ήττα του Παναθηναϊκού (68-86 στο 34'). Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε προσπάθεια να... σώσει οτιδήποτε κι αν σώζεται, αλλά στην τελική ευθεία οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά (72-88 στο 36' και 76-94 στο 38') και έφτασαν στο επιβλητικό διπλό (83-96).

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Σπουδαία εμφάνιση του Εντγκάρας Ουλανόβας. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε παίκτη να τον αντιμετωπίσει στη θέση «3» και ο Λιθουανός σμολ φόργουορντ, που φέτος έχει 6,8π. ανά ματς στην Euroleague, έκανε... ό,τι ήθελε στο ΟΑΚΑ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του (22 πόντοι με 9/12 σουτ).

Γίνε Πρόεδρος: Ο Γιούρι Ζντοβιτς ακούμπησε την μπάλα στον Ζοφρί Λοβέρν και δικαιώθηκε, με τον Γάλλο σέντερ να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα και να κάνει τη διαφορά (17 πόντοι και 12 ριμπάουντ).

Lockdown: Με δεδομένα τα προβλήματα στην «πράσινη» frontline ο Παναθηναϊκός είχε ανάγκη μια καλή εμφάνιση του ανεβασμένου το τελευταίο δίμηνο Τζέρεμι Έβανς. Ωστόσο, ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ - σέντερ δεν ήταν καλός αυτή τη φορά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους γηπεδούχους (8π. με 4/8 και 3 ριμπάουντ).

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Περούγκα, Μπάλακ και Καρντούμ είχαν μια συνολικά κακή διαιτησία στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Σε ένα ματς που «φλέρταρε» με τους 20π. από την 1η περίοδο, η διαιτητική τριάδα... κατάφερε να εξοργίσει και τους δύο πάγκους με τις αποφάσεις της.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Ο Δημήτρης Πρίφτης υπογράμμισε πριν από το παιχνίδι πως ο Παναθηναϊκός «δεν θα τα παρατήσει», παρά τα προβλήματα και την κακή βαθμολογική του θέση. Όμως, οι «πράσινοι» έκαναν... ακριβώς το αντίθετο στο ΟΑΚΑ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν στο -19 από το 10', πλήρωσαν την απαράδεκτη αμυντική βραδιά τους (96π. παθητικό, 26π. περισσότεροι από τον φετινό μέσο όρο της Ζαλγκίρις) και γνώρισαν μια βαριά ήττα από την ουραγό της Euroleague.

Τα Δεκάλεπτα: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 83-96