BURSASPOR
87 76
Προμηθέας
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Μόνος στην τελευταία θέση του δευτέρου ομίλου του Eurocup είναι πλέον ο Προμηθέας, που ηττήθηκε για τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι στη διοργάνωση και έπεσε στο 3-9. Οι μόνοι που κατάφεραν να ξεχωρίσουν από το σύνολο του Ηλία Ζούρου ήταν οι Δημήτρης Αγραβάνης (19π), Κέντρικ Ρέι (16π, 3ρ, 4ασ) και Νίκος Γκίκας (12π, 6ασ). Από την άλλη, η Μπούρσασπορ ανέβηκε στο 4-7 και πλέον ελπίζει σε μία θέση στα πλέι οφ. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Άντριου Άντριους (24π), Κεβάριους Χέιζ (16π, 6ρ) και Ντέρεκ Νίντχαμ (14π, 4ρ, 8ασ).

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και χρειάστηκε σχεδόν τρεισήμισι λεπτά για να πετύχει το πρώτο του σουτ εντός παιδιάς. Έτσι η Μπούρσασπορ βρέθηκε στο 9-2, όμως οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις βολές που κέρδισαν και άμεσα ισοφάρισαν σε 11-11. Παρ’ όλα αυτά η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν εμφανής, καθώς έβρισκαν εύκολα σκορ, σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα, που υστερούσε σε δημιουργία κι έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 23-17.

Φοβερή ήταν η εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, που πέτυχε τέσσερα τρίποντα στα πρώτα δύο λεπτά με τους Γκίκα, Σίμπσον και Άντριτς, προσπερνώντας με 28-29. Οι Πατρινοί είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του δεκαλέπτου, χωρίς ωστόσο να ξεφύγουν. Μακρινά σουτ του Άντριους έβαλαν ξανά στο παιχνίδι την Μπούρσασπορ, που χάρη σε καλάθι του Μπιτίμ πήγε στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με το 44-43.

Κάκιστο πρόσωπο σε επίθεση και άμυνα από τον Προμηθέα στην έναρξη του δευτέρου μέρους, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Μπούρσασπορ να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Ένα επιμέρους 13-5 από τους Τούρκους στα πρώτα τέσσερα λεπτά της επανάληψης έφερε το 57-48. Ξανά η είσοδος του Γκίκα ήταν αυτή που έδωσε ώθηση στους Πατρινούς να γυρίσουν τον διακόπτη και να μειώσουν σε 59-58, όμως ο Άντριους πήρε στις πλάτες του τους γηπεδούχους και τους έδωσε αέρα οκτώ πόντων (70-62) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Όλα έδειχναν πλέον να κυλούν ομαλά για τους Τούρκους, οι οποίοι με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έφθασαν για πρώτη φορά και σε διψήφια διαφορά με το 73-62. Όμως για ακόμη μία φορά ο Προμηθέας είχε απάντηση και την βρήκε, όταν ξύπνησε επιθετικά ο Ρέι. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε οκτώ μαζεμένους πόντους και έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση των Πατρινών, που μείωσαν σε 80-76, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο του Νίντχαμ, 2:18 πριν το φινάλε, έκανε το 83-76 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων, που ουσιαστικά «κλείδωσε» με το επιθετικό φάουλ του Σίμπσον στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 70-62, 87-76