ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Σρέτεν Ράντοβιτς
  • Χουάν Κάρλος Γκαρθία
  • Σαούλιους Ράτσις

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο Μιλάνο ως αουτσάιντερ και παρά το πρόσφατο καλό διάστημά του, δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει τη θετική αμυντική εμφάνιση του πρώτου μέρους (33-29 στο 20') και να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός μέχρι το φινάλε. Οι πιο ποιοτικοί και πιο «γεμάτοι» γηπεδούχοι «ξέφυγαν» στην 3η περίοδο με τη δημιουργία του Σέρχιο Ροντρίγκεθ (7π.) και τα τελειώματα του Κάιλ Χάινς (14π.) και έδωσαν διαστάσεις... εύκολης αναμέτρησης στην επικράτησή τους, χάρη στο σκοράρισμα του Ντέβον Χολ (19π.) στην τελική ευθεία, αλλά και λόγω της αστοχίας των φιλοξενούμενων. Έτσι, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, που ερχόταν από τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε ματς στην Euroleague, ανέβηκε στο 10-5.

Αντιθέτως, οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 4-11, με την απουσία του Νεμάνια Νέντοβιτς να φαίνεται ακόμα περισσότερο, από τη στιγμή που οι Ιωάννης Παπαπέτρου (5π. με 2/7 σουτ) - Γιώργος Παπαγιάννης (4π., 7ρ.) δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού», που ήταν... δυσλειτουργικό επιθετικά, ήταν ο Ντάριλ Μέικον (14π.), που όμως δεν πλησίασε τα φετινά του στάνταρντς (1/5 3π. και 2ασ. για 5λ.).

«Έκρηξη» Μέικον (9π.) και σκληρή άμυνα της «πράσινης» second unit

Ο κόουτς Πρίφτης δοκίμασε μια νέα πεντάδα (Μέικον, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Παπαγιάννης), η οποία... ρόλαρε στο ξεκίνημα (13-13 στο 5'), χάρη στην «έκρηξη» του Ντάριλ Μέικον (9π. με 4/4 σουτ). Οι Ιταλοί έβρισκαν εύκολο σκορ μόνο από τον Τρόι Ντάνιελς (7π.), καθώς η άμυνα του «τριφυλλιού» έκανε σπουδαία δουλειά και περιόριζε τα «ατού» του Ετόρε Μεσίνα. Η second unit των «πράσινων» στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων (2π. παθητικό σε 5') και το τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη έφερε τους φιλοξενούμενους στο +4 (15-19 στο 10').

Γύρισε το σκηνικό η Αρμάνι, προβλημάτισε επιθετικά ο Παναθηναϊκός (10π.)

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο παίκτης που «συμμάζεψε» επιθετικά την Αρμάνι και την έβαλε μπροστά με ένα τρίποντο (24-21 στο 14'). Σε γενικές γραμμές, η ελληνική ομάδα πήγαινε το παιχνίδι στο τέμπο που την βόλευε (27-27 στο 17' με λύσεις του Χάουαρντ Σαντ Ρος), με τους γηπεδούχους να αστοχούν πίσω από τα 6,75μ. (2/9 3π.). Τελικά, δύο ζευγάρια βολών έβαλαν μπροστά το σύνολο από το Μιλάνο στο φινάλε ενός ισορροπημένου πρώτου μέρους (33-29 στο 20'). Το σκορ ήταν στα... μέτρα της ομάδας του Πρίφτη, η οποία έμενε στο ματς παρά το γεγονός πως δεν έπαιρνε πράγματα από δύο βασικούς «πυλώνες» της (2π. με 1/3 έκαστος οι Παπαπέτρου - Παπαγιάννης) και δεν είχε σίγουρες λύσεις στην επίθεση.

«Τσάτσο», Χάινς και... πάρτι των Ιταλών (+15)

Στην επανάληψη οι Ιταλοί πήγαν στο +9 σε χρόνο dt (5-0 δια χειρός Κάιλ Χάινς) και αμέσως ένιωσαν πιο άνετα πάνω στο παρκέ (38-29 στο 21'). Οι λανθασμένες τοποθετήσεις στην άμυνα του «τριφυλλιού» συνδυάστηκαν με 5λ. στην επίθεση (3λ. του Μέικον) και η Αρμάνι κυρίαρχησε πλήρως για να «εκτοξευτεί» στο +16 (45-29 στο 24' με το ιταλικό σερί να φτάνει το 12-0). Ο Πρίφτης δοκίμασε ένα small ball με τρεις γκαρντ και τον Τζέρεμι Έβανς στο «5», χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης και οι επιλογές του «ροκάνισαν» τη διαφορά (45-37 στο 27' με διαδοχικά τρίποντα των Πέρι, Έβανς). Όμως, μετά το τάιμ άουτ του Μεσίνα το ασταμάτητο δίδυμο των «Τσάτσο» - Χάινς διάβασε καλύτερα τα δεδομένα (νέο 8-0 σερί) και οι γηπεδούχοι έβαλαν γερές βάσεις για την επικράτησή τους (57-42 στο 30'). Στην ουσία, στην καθοριστική 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν βελτίωσε την επίθεσή του, ενώ «χάλασε» και την άμυνά του, γεγονός που «πλήρωσε» με το -15.

Ο Χολ μετέτρεψε την 4η περίοδο σε τυπική διαδικασία

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μαζέψει ξανά τη διαφορά (59-49 στο 33'), αλλά ήταν πολύ δύσκολο να επιστρέψει στο Μιλάνο από το -15. Ο Ντέβον Χολ αποτέλεσε μια νέα απειλή των περσινών φιναλίστ του ιταλικού πρωταθλήματος και με 12 πόντους του στην 4η περίοδο, η ομάδα του Τζιόρτζιο Αρμάνι έθεσε για τα καλά τον τόνο (69-51 στο 35'). Στην τελική ευθεία ήταν φανερό πως οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να φτάσουν σε ένα... θαύμα (72-54 στο 37'), με την Αρμάνι να παίρνει την επιβλητική νίκη (75-54 στο 40').

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ο Κάιλ Χάινς έκανε μια... vintage εμφάνιση, που «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός σέντερ χρησιμοποιήθηκε για 26', σημείωσε 14 πόντους με 6/7 δίποντα και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Επιπλέον, είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι μέτρησε 10π. στην 3η περίοδο, όταν οι Ιταλοί πήραν διαφορά ασφαλείας.

Γίνε Πρόεδρος: Ο Ντέβον Χολ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών (19π.), αλλά ο παίκτης που κάθε... πρόεδρος θα ήθελε στην ομάδα του είναι ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ο «Τσάτσο» άλλαξε τις ισορροπίες στο 3ο δεκάλεπτο και έκανε προσωπικό ρεκόρ στις ασίστ για φέτος (9ασ.). Επιπλέον, είχε 6π. με δύο τρίποντα σε κομβικά σημεία.

Lockdown: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου (5π. με 1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (4 πόντοι με 2/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο, 1 λάθος) είναι δύο από τους πιο επιδραστικούς και πιο σημαντικούς παίκτες του φετινού Παναθηναϊκού. Όμως και οι δυο τους έμειναν στα... ρηχά στο Μιλάνο και οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να κοιτάξουν την Αρμάνι στα μάτια, δίχως τα βασικά «όπλα» τους.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Ράντοβιτς, Γκαρσία και Ράτσις είχαν μια εύκολη βραδιά, χωρίς πολλές δύσκολες φάσεις και δίχως «κραυγαλέα» παράπονα από τους δύο πάγκους.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Ο Παναθηναϊκός πήγε στο Μιλάνο ως αουτσάιντερ, όμως ερχόταν από ένα καλό διάστημα και σίγουρα ήθελε να παρουσιάσει ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο. Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» πήγαν το ματς στο... τέμπο τους, αλλά το δίδυμο Ροντρίγκεθ - Χάινς ήταν αυτό που άλλαξε τον ρυθμό στο 3ο δεκάλεπτο. Εν τέλει, οι νταμπλούχοι Ελλάδας γνώρισαν μια βαριά ήττα, η οποία συνδυάστηκε με κακή εικόνα στην επίθεση.

Τα Δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός 75-54