AS MONACO
65 71
Emporio Armani Milan
EMPORIO ARMANI MILAN

Επιτέλους χαμόγελα στο Μιλάνο, καθώς η Αρμάνι σταμάτησε στις τέσσερις ήττες το άσχημο σερί που έτρεχε και έπειτα από έναν μήνα κέρδισε και πάλι παιχνίδι στην Euroleague. Στο 9-5 η ιταλική ομάδα, που ισοβαθμεί στην τρίτη θέση μαζί με ΤΣΣΚΑ και Ολυμπιακό. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ (13π, 6ρ, 4σ) και Κάιλ Χάινς (11π, 6ρ, 3ασ). Στον αντίποδα, η Μονακό έφθασε πλέον τις πέντε συνεχόμενες ήττες στην διοργάνωση και έπεσε στο 5-9. Για το σύνολο του Ζβέζνταν Μίτροβιτς ξεχώρισαν οι Πάρις Λι (19π, 3ρ, 6ασ) και Ντανίλο Άντζουσιτς (12π, 3ρ).

Το παιχνίδι άρχισε με τις καλύτερες συνθήκες και στις δύο άκρες του παρκέ για την Αρμάνι Μιλάνο, η οποία έπειτα από τρεισήμισι αγωνιστικά λεπτά βρέθηκε στο 2-9. Η Μονακό κυρίως με βολές κατάφερε να μειώσει στον πόντο (12-13) στο 7’, αλλά οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν εξαιρετικά την πρώτη περίοδο. Η ιταλική ομάδα έτρεξε επιμέρους σκορ 13-2 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (14-26).

Διαφορετικό το σκηνικό στην δεύτερη περίοδο, αφού η Μονακό κατάφερε να συμμαζέψει την άμυνα και το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Μπορεί οι Μονεγάσκοι να πέτυχαν πέντε συνεχόμενους πόντους και να μείωσαν σε 19-26, όμως στο υπόλοιπο διάστημα του δεκαλέπτου η Αρμάνι κράταγε σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα, φθάνοντας ακόμη και στο +16 (23-39), πριν η Μονακό πετύχει τέσσερις μαζεμένους πόντους και το ημίχρονο ολοκληρωθεί στο 27-39.

Ανάλογη με την δεύτερη ήταν η εξέλιξη και της τρίτης περιόδου. Η Αρμάνι διατηρούσε εύκολα τον έλεγχο του αγώνα και κάθε προσπάθεια της Μονακό να κατεβάσει τη διαφορά έπεφτε στο κενό. Από τέσσερα τρίποντα προήλθαν οι πρώτοι δώδεκα πόντοι των Ιταλών σ’ αυτό το δεκάλεπτο, που έκλεισε με επιμέρους σκορ 17-18 και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν από το +12 του ημιχρόνου στο +13 (44-57) στο 30’.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με έναν κεφάτο Ροντρίγκεθ να καθαρίζει το ματς. Οκτώ συνεχόμενοι πόντοι από τον Ισπανό, που έφερε το παιχνίδι στο 44-65 στο 32’. Εκεί η Αρμάνι χαλάρωσε και η Μονακό το εκμεταλλεύτηκε. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-71, 1:30 πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω κι αυτό ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 27-39, 44-57, 65-71