Οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου οι Ρόκετς είχαν ξεφύγει 20 πόντους των Νετς (49-29, το ματς όμως ξαναέγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο με το Μπρούκλιν να μειώνει στους 4 (95-91) 7:21 πριν από το τέλος του ματς.

Το Χιούστον άντεξε στην απέλπιδα προσπάθεια των Νετς για την ολική ανατροπή και πανηγύρισε τη νίκη με 114-104.

Για τους Ρόκετς του 8-16 ο Γκόρντον είχε 21 πόντους, ο Μάθιους 19, ο Κρίστοφερ 18 και ο Γουντ 12 πόντους, 15 ριμπάουντ.

Για τους Νετς του 17-8, ο Χάρντεν είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Τόμας είχε 18 πόντους.

Οι Γκρίζλις αποσπάστηκαν με 12 πόντους στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, άμεση η ανάκαμψη των Μάβερικς που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +1 (75-76).

Ήλεγξαν απόλυτα την τέταρτη περίοδο, έχτισαν ακόμα και διψήφιες διαφορές και τελικά έφυγαν από το Μέμφις με την εκτός έδρας νίκη με 104-96.

Για τους Μάβερικς του 12-12 ο Ντόντσιτς είχε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Πορζίνγκις είχε 19 πόντους, ο Μπούλοκ 15 πόντους, ο Μπράνσον 10 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ.

Για τους Γκρίζλις του 14-11 ο Τζάκσον τζούνιορ είχε 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπρουκς 15 πόντους.