ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
60 89
KK Buducnost
KK BUDUCNOST

Βαριά ήττα και ένα μεγάλο πισωγύρισμα για την ομάδα του Ηλία Ζούρου. Ύστερα από δύο σερί νίκες στο Eurocup, οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων και έχασαν από τους Μαυροβούνιους, που ανέβηκαν στο 5-1.

Ο Προμηθέας ήταν στο -14 στο δεκάλεπτο, προτού αναλάβει... δράση στη 2η περίοδο ο Κέντρικ Ρέι (16π. σε 6') για να μαζέψει την κατάσταση. Όμως, ο Αμερικανός δεν μπορούσε να τα κάνει όλα μόνος του. Μόλις ο Ρέι περιορίστηκε, η ομάδα του Αλεκσάνταρ Ντζίκιτς άρχισε να ξεφεύγει, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους στην 3η περίοδο και τους 30π. στο 4ο δεκάλεπτο. Έτσι, ήρθε το εμφατικό διπλό της ομάδας από την Ποντγκόριτσα.

Για την ιστορία, η ελληνική ομάδα σούταρε με 24% στα τρίποντα (7/29 3π.) και έκανε 14 λάθη. Ο Ρέι τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τζεράι Γκραντ (10π. με 5/12 δίποντα και 5 ριμπάουντ). Η τριπλέτα που έκανε τη διαφορά για τους νικητές αποτελούταν από τους Ντένις Σίλεϊ (29 πόντοι), Ζόραν Νίκολιτς (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τζάστιν Κομπς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πατρινούς να μην έχουν ρυθμό και να είναι πιο νευρικοί. Οι ποιοτικοί Μαυροβούνιοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό (6-10 στο 5') και «ξέφυγαν» με double score από νωρίς (10-20). Ο πρωταγωνιστής τους ήταν ο σέντερ τους, Ζόραν Νίκολιτς, που στο δεκάλεπτο είχε 13 πόντους (10-24 στο 10'). Από την άλλημ το σύνολο του Ηλία Ζούρου δεν μπορούσε να ανεβάσει το... τέμπο (0/4 3π., 6λ.).

Η 2η περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική υπόθεση, χάρη στο αδιανόητο ξέσπασμα του Κέντρικ Ρέι. Ο Αμερικανός σκόρερ ήταν in the zone και με 16 πόντους σε 6' γύρισε μόνος του την κατάσταση. Ο Προμηθέας έπαιξε καλή άμυνα, «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-5 και επέστρεψε για τα καλά στο ματς (31-29 στο 16'). Όμως, μόλις ο Ρέι βγήκε για να πάρει «ανάσες», η Μπουντούτσνοστ ανέκτησε τον έλεγχο και «έκλεισε» το ημίχρονο στο +6 (35-41), έχοντας διψήφιο και τον Τζάστιν Κομπς (13π.).

Στην επανάληψη ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και η Μπουντούτσνοστ εδραίωσε το προβάδισμά της, δείχνοντας την ανωτερότητά της στο «Δ. Τόφαλος». Ο Αλεκσάνταρ Ντζίκιτς είχε περισσότερες επιλογές, η ομάδα του έπαιζε σκληρή άμυνα όπως στην 1η περίοδο, ο Προμηθέας ήταν πολύ άστοχος και η διαφορά «ξέφυγε» ξανά υπέρ των φιλοξενούμενων. Για την ακρίβεια, η ελληνική ομάδα έδειχνε να έχει χάσει πλήρως τον προσανατολισμό της (39-51 στο 26') και η πιο έμπειρη αντίπαλός της έβαλε γερές βάσεις για το διπλό, καθώς στο 30' βρισκόταν στο +23' (43-66). Παίκτης - κλειδί των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα ήταν ο Ντένις Σίλεϊ.

Με τη διαφορά να έχει ξεπεράσει τους 20 πόντους ήταν φανερό πως ο Προμηθέας ήταν... αλλού. Μάλιστα, στην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι δεν προσπάθησαν καν να μαζέψουν τη διαφορά και πλήρωσαν το γεγονός πως άνοιξαν ακόμα παραπάνω το ροτέισιον. Στο 36' η Μπουντούτσνοστ έφτασε μέχρι το +31 με τρίποντο του Βλάντιμιρ Μίτσοφ (53-84) και τελικά η «συντριβή» των Πατρινών ήρθε με σκορ 60-89.

Τα Δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Προμηθέας - Μπουντούτσνοστ 60-89