95 91
  • Παπαπέτρου
  • Τσολάκος
  • Μαλαμάς

Ήρωας για τον Απόλλωνα ήταν ο Νίκος Δίπλαρος, ο οποίος πέτυχε τους τέσσερις νικητήριους πόντους και έκανε το κλέψιμο που σφράγισε τη νίκη. Συνολικά σκόραρε 12 πόντους, έχοντας και 6 ασίστ. Φοβερός ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 25 πόντους αλλά και ο Ορλάντο Κόουλμαν με 20 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ, που γύρισε από το -21 και έπαιζε χωρίς Γκρίφιν, Τζόουνς και Γιάνκοβιτς, ο ΝτιΛέο είχε 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Λοβ είχε 22, όντας στο τέλος όμως ο μοιραίος του αγώνα.

ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ

Με τους Διαμαντάκο και Τσαλμπούρη να ξεκινάνε ζεστοί ο Απόλλων προηγήθηκε 8-2 και 18-12, με τον Λοβ να μειώνει σε 21-18, αλλά ο Τσιακμάς με τρίποντο έκλεισε την περίοδο στο 27-20.

Τα δύο τρίποντα του Κόουλμαν ανέβασαν τη διαφορά στο 33-20, με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να βρει λύσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι έξι σερί πόντοι του Ογκμπέιντε έδωσαν μια ανάσα και ο ΝτιΛέο με δικό του καλάθι έκανε το 42-35. Ωστόσο, με ακόμα δύο τρίποντα των Ντέιβις και Τσαλμπούρη το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 53-37, με τον τελευταίο να έχει ως εκείνο το σημείο 16 πόντους με 4/6 τρίποντα. Συνολικά ο Απόλλων στο ημίχρονο είχε το απίστευτο 63% στα τρίποντα (12/19) την στιγμή που ο ΠΑΟΚ σούταρε με μόλις 14% (1/7)!

ΨΥΧΩΜΕΝΟΣ ΠΑΟΚ ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟ -21

Με τους Τόμας, Κόουλμαν και Τσαλμπούρη να συνεχίζουν να σκοράρουν η απόσταση άνοιξε στο +21 (65-44), με τον ΠΑΟΚ να ξυπνάει σε εκείνο το σημείο και να μειώνει. Δύο τρίποντα του ΝτιΛέο έδωσαν το έναυσμα της αντεπίθεσης και τέσσερις πόντοι του Λοβ έκαναν το 65-56, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του ΝτιΛέο έφερε τον Δικέφαλο στο -5 (66-61). Προσωρινά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν (74-63) με το δεκάλεπτο να τελειώνει στην εύθραυστη διαφορά των έξι πόντων (74-68).

Το τρίποντο του Μάντζαρη έφερε το ματς ξανά στα ίσια (75-75) και οι φιλοξενούμενοι με βολές του Χριστοδούλου προσπέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (78-79 στο 36'). Κόουλμαν και ΝτιΛέο ανταπαντούσαν με τρίποντα (83-86), ο Ντέιβις με τρίποντο μείωσε σε 88-89 και ο Δίπλαρος με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έγραψε το 91-89 στο 1'20'' για το δραματικό φινάλε. Με σουτ εκτός ισορροπίας ο Χριστδούλου ισοφάρισε και ο Δίπλαρος στην τελευταία επίθεση της ομάδας του πήγε στις βολές. Με 6,2'' να απομένουν έβαλε και τις δύο βολές, ενώ κλέβοντας την μπάλα από τον Λοβ έβαλε ακόμα δύο βολές για το τελικό 95-91.

Δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Απόλλων - ΠΑΟΚ 95-91 (vids)