Για την 5η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, οι Εσπερίδες φιλοξένησαν στην έδρα τους τον ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι όπου επικράτησαν με 67-60.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ ενώ παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι ένα πραγματικό «ντέρμπι». Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν  η μία με την άλλη στο προβάδισμα και στο 33-33 οι γηπεδούχες έκαναν ένα σερί 5-0  και πήραν «κεφάλι» με τον ΠΑΟΚ να απαντά με buzzer beater της Κιλαζίδου, 38-35, το οποίο ήταν και τελικό σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυρες» μπλοκάραν επιθετικά, μην μπορώντας να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Αντίθετα, οι γηπεδούχες με πρωταγωνίστρια την Καμμένου, η οποία εκτελούσε την ζώνη του ΠΑΟΚ από τα 6.75, ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 50-39. Οι φιλοξενούμενες έκαναν την αντεπίθεση τους και μείωσαν σε 53-46, ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-47.

Στο τέταρτο μέρος οι «ασπρόμαυρες» εμφανίστηκαν πιο βελτιωμένες και έριξαν τη διαφορά, 60-56, με το παιχνίδι να είναι ένα πραγματικό «ντέρμπι» μέχρι το τέλος του. Η διαφορά έφτασε στο καλάθι, 62-60, ωστόσο με το καλάθι της Βιντζιλαίου, οι Εσπερίδες πήραν σημαντικό προβάδισμα ένα λεπτό πριν το τέλος (64-60). Στα τελευταία δευτερόλεπτα το σκορ δεν άλλαξε δραματικά, με τις Εσπερίδες να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με 67-60.

Εσπερίδες Καλλιθέας – ΠΑΟΚ 67-60
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Τσακιράκη-Μαρίγλη
Δεκάλεπτα: 16-15, 38-35, 58-47, 67-60
Εσπερίδες (Νανάκος): Καμμένου 12(4), Γασπαράτου, Λουκάτου, Πότερ 18(1), Πατεράκη 16, Μπενέκη, Βιντσιλαίου 4, Κασάπογλου, Μπάραμαν 16(2).
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Στάλνεϊ 10(2), Χαιριστανίδου 10, Μακιτάλο 4, Παυλοπούλου 10, Κατσαμούρη, Στεφανάκη, Κιλαζίδου 4, Κουινόνες 13(3).