78 69
Ελλάδα
ΕΛΛΑΔΑ

Αποστολή στο Νιούκαστλ: Νίκος Μπιντέλας

Με ήττα άρχισε το «παράθυρο» του Νοεμβρίου η Εθνική μας ομάδα, που φεύγει με ένα άσχημο αποτέλεσμα από το Νιούκαστλ, καθώς μία ήττα από την Μεγάλη Βρετανία στο μπάσκετ, ποτέ δεν είναι εντός προγράμματος για την χώρα μας. Στο 0-1 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όπως και οι Τούρκοι. Πλέον υπάρχει μόνο ένα αποτέλεσμα στην προσεχή εντός έδρας αναμέτρηση με τους Λευκορώσους στο Αλεξάνδρειο (28/11, 17:00). Ξεχώρισαν οι Δημήτρης Αγραβάνης με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Νίκος Γκίκας με 14 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο άλλοτε παίκτης των Χολαργού, Κύμης και Ηρακλή, Τέντι Οκερέαφορ με 19 πόντους. Στους 16 σταμάτησε ο Ταρίκ Φίλιπ και στους 13 ο Γκάμπριελ Ολασένι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας επιθετικά, όμως δεν ίσχυε το ίδιο και για την αμυντική λειτουργία της ομάδας μας. Οι Αγραβάνης και Γκίκας μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και με δικά τους καλάθια κατά κύριο λόγο, η Ελλάδα μπόρεσε να διατηρεί προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα πρώτα λεπτά με 4-8 και 6-10. Ακολούθησε ένα σερί 7-0 από τους Βρετανούς με πρωταγωνιστή τον Ολασένι, ο οποίος τους έφερε στο 13-10 στο 4ο λεπτό. Οι Έλληνες διεθνείς βελτιώθηκαν αμυντικά, πέτυχαν οκτώ συνεχόμενους πόντους και πέρασαν ξανά μπροστά με 13-18. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε ισόπαλο στους 23 πόντους με φόλοου του Οκερέαφορ.

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι απέκτησαν ψυχολογία, είχαν ένα διάστημα απόλυτης κυριαρχίας και στις δύο ρακέτες, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 29-24 μόλις στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Η Ελλάδα χρειάστηκε περίπου τρία λεπτά για ευστοχήσει σε σουτ εντός παιδιάς, όμως με πίεση στην μπάλα και παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο ανέκτησε το προβάδισμα, ούσα στο 29-30 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να βρει ενέργεια μέσω της άμυνας και να ολοκληρώσει αρκετά καλά το πρώτο μισό της αναμέτρησης. Μόλις έναν πόντο δέχθηκαν οι διεθνείς μας στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου και πήγαν στην ανάπαυλα με +5 (33-38).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με φοβερό τρόπο για την Εθνική μας, η οποία μπήκε πολύ σοβαρή και αποτελεσματική και στις δύο άκρες του παρκέ. Στο 10-0 το σερί μας στα πρώτα 108 δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου, που μας έδωσε αέρα 15 πόντων με το 33-48. Όμως οι Βρετανοί απάντησαν και κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, φθάνοντας στο 43-50, λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου, πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενους πόντους. Το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα τους γηπεδούχους, που βρήκαν λύσεις από μακριά με τον Οκερέαφορ και κατάφεραν να πλησιάσουν δύο φορές στους τρεις πόντους (48-51, 51-54), ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που έφερε το ματς στον πόντο (56-57) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι και τα τελευταία δέκα λεπτά άρχισαν με μεγάλη ένταση στις δύο άμυνες και τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να βρουν λύσεις. Οι Βρετανοί πέτυχαν πέντε συνεχόμενους πόντους και βρέθηκαν στο 61-57, 7:53 πριν το τέλος. Αυτό ήταν μόνο η αρχή, καθώς οι γηπεδούχοι έβαλαν τον κόσμο στην εξίσωση του αγώνα, πήραν ψυχολογία, πέτυχαν δώδεκα αναπάντητους πόντους μετά το 61-60 και το τρίποντο του Λούντζη, φθάνοντας στο +13  (73-60), 4:28 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι, αφού αν και αφυπνίστηκε στη συνέχεια η Εθνική, δεν κατάφερε να βρει τα μεγάλα σουτ που θα την έβαζαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69