Η αλήθεια είναι πως πριν από την έναρξη του ντέρμπι στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο φαβορί. Ήταν η ομάδα που ερχόταν από σερί δέκα νίκες στην έδρα της, είχε ξεκάθαρους ρόλους και αμυντική συνοχή και βρίσκεται στην 5η θέση του ταμπλό στην Euroleague.

Όμως, σε τέτοια παιχνίδια όλα αυτά πηγαίνουν... περίπατο και το «τριφύλλι» έχει αποδείξει πως μπορεί να κερδίζει τον μεγάλο του αντίπαλο με κάθε τρόπο, ανεξαρτήτως περιόδου και συνθηκών. Αυτό έκανε και το βράδυ της Δευτέρας για τη Stoiximan.gr Basket League και με την νίκη αυτή «έπιασε» τους Πειραιώτες (6-1 ρεκόρ στην τρέχουσα βαθμολογία του πρωταθλήματος).

Πώς έφτασε στην νίκη ο Παναθηναϊκός και γιατί αυτό το διπλό έχει προπονητική... σφραγίδα; Αυτά ήταν τα τρία κλειδιά των νταμπλούχων Ελλάδας στο ΣΕΦ.

1. Η άμυνα ζώνης

Ο Παναθηναϊκός γνώριζε πως έπρεπε να κατεβάσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού, την καλή κυκλοφορία της μπάλας των Πειραιωτών και τη δημιουργία που έχουν, κυρίως χάρη στον Κώστα Σλούκα. Μετά το ματς στο Μόναχο η... ατμόσφαιρα ενόψει ΣΕΦ «μύριζε» ζώνη με προσαρμογές για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, πιθανότατα ο κόουτς Μπαρτζώκας να μην περίμενε πως η ομάδα του θα αγωνιστεί απέναντι σε αυτή την άμυνα από το πρώτο λεπτό.

Όπως δήλωσε και μετά το τέλος του ντέρμπι ο Δημήτρης Πρίφτης, πρόκειται για μια άμυνα με ρίσκο. Παράλληλα, είχε μέρη της φιλοσοφίας του Πρίφτη, καθώς γίνονταν συγκεκριμένες προσαρμογές στην αντιμετώπιση των pick 'n roll ή τις αλλαγές μετά τα σκριν στα τελευταία δευτερόλεπτα της επίθεσης των γηπεδούχων. «Η ζώνη είναι άμυνα ρίσκου, θέλει ιδιαίτερη πίστη και υπομονή», ξεκαθάρισε ο ίδιος.

Ο Ολυμπιακός, με εξαίρεση το διάστημα που αγωνιζόταν ο ασταμάτητος Μουσταφά Φαλ (17π., 11ρ., 2ασ.), δεν είχε τρόπους να «σπάσει» αυτή την άμυνα και τα πράγματα γίνονταν πιο δύσκολα για εκείνον αππό τη στιγμή που έχανε τα μακρινά σουτ (4/27 3π. σε όλο το ματς, 0/9 3π. στην 4η περίοδο). Ταυτόχρονα, ο Κώστας Σλούκας είχε περιοριστεί και ως προς το σκοράρισμά του (0/5 3π.), αλλά και -κυρίως- ως προς τη δημιουργία του (μόλις 1 ασίστ σε 26' στο ματς). Η ποιότητα του Έλληνα γκαρντ δεν επιδέχεται αμφισβήτησης, αλλά το «αιώνιο» ντέρμπι δεν του βγήκε και ίσως ο Μπαρτζώκας θα έπρεπε να τον αλλάξει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Και κάπως έτσι, σιγά - σιγά το μομέντουμ άλλαξε χέρια, με τον προπονητή του Παναθηναϊκού να δικαιώνεται για την επιλογή του και την επιμονή του σε αυτή την αμυντική λειτουργία.

«Ως προπονητής πρέπει να κάνω κάτι, να βοηθήσω την ομάδα μου. Επιλέξαμε να χρησιμοποιήσουμε μια διαφορετική λογική για να αλλάξουμε τη ροή του παιχνιδιού και να βρούμε διαφορετικές συνθήκες και στην επίθεσή μας», ανέφερε ο πρώην τεχνικός της Ούνικς Καζάν και συνέχισε λέγοντας: «Ο Ολυμπιακός έχει τρομερή λειτουργία στο man to man, καλό διάβασμα και καλή πάσα. Τους βάλαμε σε μια διαφορετική διαδικασία. Δεχθήκαμε και φτηνά καλάθια, αλλά δεν αλλάξαμε την άμυνα. Είχαμε υπομονή. Μπήκαν και τα σουτ και μας έδωσαν την νίκη. Στην Μπάγερν τα δεχθήκαμε αυτά τα σουτ, υπό πίεση και ηττηθήκαμε. Έτσι είναι το παιχνίδι».

2. Τα επτά τρίποντα στην 4η περίοδο

Η τελευταία ατάκα του Πρίφτη και η... σύνδεση με τον αγώνα στο Μόναχο μας δίνει την ιδανική αφορμή για να περάσουμε στο δεύτερο «σημείο - κλειδί». Οι «πράσινοι» έχουν ρεκόρ 2-9 στη φετινή Euroleague και σουτάρουν με 33,5% πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Η «ατυχία» δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για μια επαγγελματική ομάδα αυτού του επιπέδου.

Όμως, γεγονός είναι πως στους πρώτους μήνες της σεζόν το «τριφύλλι» έχει χάσει τρία ματς στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση στο... σουτ (Μπασκόνια, Ούνικς Καζάν, Μπάγερν Μονάχου). Αν είχε μπει κάποιο από τα δυο τρίποντα του Ιωάννη Παπαπέτρου (στη Βιτόρια ή στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Μάριο Χεζόνια) ή το μεγάλο σουτ του Ντάριλ Μέικον στη Γερμανία, ενδεχομένως η συζήτηση γύρω από τον Παναθηναϊκό να ήταν διαφορετική σήμερα. Το μπάσκετ που παίζουν οι νταμπλούχοι Ελλάδας στο πρώτο κομμάτι της σεζόν δεν είναι ικανοποιητικό, αλλά μερικές νίκες πιθανότατα θα έδιναν ώθηση και καλύτερη ψυχολογία στην ομάδα του Πρίφτη.

Όπως και να 'χει, αυτά τα τρίποντα που δεν μπήκαν στα παραπάνω ματς, ήρθαν και μάλιστα... μαζεμένα στο ΣΕΦ. Ο Παναθηναϊκός είχε 3/11 τρίποντα στο ημίχρονο και 0/7 3π. στην 3η περίοδο (3/18 στο 30'). Το τι ακολούθησε στην 4η περίοδο το έχετε διαβάσει πολλές φορές από χθες: 7 εύστοχα τρίποντα σε 10 προσπάθειες.

Με την μπάλα να... καίει ο Νεμάνια Νέντοβιτς έβαλε την μία «βόμβα» μετά την άλλη, ενώ ο Λεωνίδας Κασελάκης θύμισε κάτι αντίστοιχα τρίποντα του Αντώνη Φώτση. Με όλα τα μάτια πάνω του, το σκορ ισόπαλο (70-70) και την μπάλα... πιο βαριά από ποτέ, ο «Κασέλ» σηκώθηκε και έδειξε πως δεν τον είχε λυγίσει η πίεση. Όλα αυτά τα σουτ έκαναν τη διαφορά στο ΣΕΦ.

3. Ο σπουδαίος Νέντοβιτς

Ο Σέρβος δεν είναι απλά ένας καλός παίκτης: είναι ο game changer του Παναθηναϊκού. Η αλήθεια είναι πως τους τελευταίους εννέα μήνες είναι πιο πολλές φορές εκτός, παρά στο παρκέ. Πέρυσι πριν από το ματς στο ΣΕΦ (Φεβρουάριος του 2021) υπέστη μια θλάση, που τον έβαλε για καιρό στα «πιτς». Στη συνέχεια, οι επιπλοκές του κορωνοϊού δεν του επέτρεψαν να τελειώσει τη χρονιά στο παρκέ και τον κράτησαν... πίσω και στη φετινή προετοιμασία.

Όλα αυτά είναι λίγο - πολύ γνωστά. Αυτό που επίσης είναι γνωστό; Η ποιότητα του «μπόμπερ» του «τριφυλλιού». Ο «Νέντο» είχε 8π. μέχρι το 30', με τον Πρίφτη να τον δοκιμάζει και στη θέση «1».

Αν οι μεγάλοι παίκτες μιλούν στις μεγάλες στιγμές, τότε ο Νέντοβιτς αυτό ακριβώς έκανε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ντέρμπι της σεζόν. Έβαλε 16 πόντους σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, έφερε... τούμπα το ματς και γύρισε το «τσιπάκι» της ομάδας του. Δεν αποκλείεται να είχε γράψει ακόμα καλύτερα νούμερα, αν δεν είχε αποβληθεί με 5φ., ύστερα από διαιτητικά λάθη.

Από εκεί και πέρα, αν δούμε την μεγαλύτερη εικόνα θα αντιληφθούμε πόσο σημαντικός είναι ο «Νέντο» για το πρότζεκτ του φετινού Παναθηναϊκού. Δεν είναι τυχαίο πως το άλλο σπουδαίο φετινό παιχνίδι του ήταν επίσης σε μια δύσκολη νίκη (κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ).

«Είχαμε καλό μακρινό σουτ σε κρίσιμη στιγμή. Είχαμε και έναν παίκτη, τον Νέντοβιτς, που μέχρι τώρα συνήθως δεν τον είχαμε. Θα ήμασταν διαφορετικοί αν ο Νέντοβιτς ήταν στο 70-80% του πώς ήταν σήμερα. Τον χρειαζόμαστε. Όταν ήταν καλά κάναμε σημαντικές νίκες. Πιστεύω πως θα σταθεροποιηθεί η απόδοσή του», τόνισε ο κόουτς Πρίφτης για εκείνον μετά τη... ραψωδία του (24 πόντοι με 4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές και 2 ασίστ σε 21' στο ματς).

Τα τρία κλειδιά του Παναθηναϊκού, που έφεραν το διπλό στο ΣΕΦ (pics + vids)