Η ομάδα των δυτικών προαστίων ουσιαστικά κυνηγούσε ένα θαύμα, αφού ήθελε τη νίκη με διαφορά 11 πόντων και πάνω, αλλά και την ήττα της Τσμόκι Μινσκ από Μπάκεν Μπερς, που θα έφερνε τις τρεις ομάδες ισόβαθμες και η πρόκριση θα παιζόταν στη διαφορά των πόντων.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Έρικ ΜακΚρι, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να προσθέτει άλλους 11 και τον Γιανίκ Μορέιρα 10.

Από την πλευρά της Κραϊλσχάιμ πρωταγωνιστής ήταν ο Μπόγκνταν Ραντοσάβλιεβιτς, που πέτυχε 17 πόντους, με τον ΝτεΣον Χάρις να έχει άλλους 15.

Στην πρώτη περίοδο η άμυνα του Περιστερίου είχε πολλά προβλήματα, αφού δέχθηκε 22 πόντους, με τον Ραντοσάβλιεβιτς να πετυχαίνει τους 10 εξ αυτών και τους παίκτες της ομάδας των δυτικών προαστίων να αδυνατούν να τον σταματήσουν. Αντίθετα καλή ήταν η εικόνα των Περιστεριωτών στην επίθεση, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να είναι πρώτος σκόρερ με 7 πόντους και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει το Περιστέρι πίσω στο σκορ με 22-17.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εφιαλτική για την ομάδα των δυτικών προαστίων, που έχασε τη συγκέντρωσή της και επέστρεψε στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολους πόντους, με το επιμέρους 22-9 του δεκαλέπτου να αποδεικνύει την εικόνα το ματς. Η Κραϊλσχάιμ βρήκε δεύτερο σημείο αναφορά στην επίθεση τον Χάρις, που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 10 πόντους, την ίδια στιγμή που ο Μορέιρα αποτέλεσε τη μοναδική απειλή στη δεύτερη περίοδο από πλευράς του Περιστερίου, που πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με -19 (44-25).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και σε όλη την τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να δείχνει σημάδια ανάκαμψης στην άμυνα, αλλά να συνεχίζει να δυσκολεύεται επιθετικά, με την Κραϊλσχάιμ να φέρνει το παιχνίδι και πάνω από τους 20 πόντους (60-34 στο 27'), αλλά την ομάδα των δυτικών προαστίων να «τρέχει» ένα σερί 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου και να... ρίχνει τη διαφορά στο -20 (60-40).

Η Κραϊλσχάιμ δεν ήταν διατεθειμένη να «γκρεμίσει» ότι «έχτισε» στις προηγούμενες περιόδους, με τη γερμανική ομάδα να «εκτοξεύει» τη διαφορά και πάλι στο +25 (69-44) στο 35' και ουσιαστικά εξαφανίζει οποιαδήποτε ελπίδα του Περιστερίου να επιστρέψει στο ματς, με το τελικό 78-55 να «σφραγίζει» τη νίκη της Κραϊλσχάιμ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-25, 60-40, 78-55