Ιβανώφειο / 4η αγωνιστική
Ηρακλής
ΗΡΑΚΛΗΣ
90 96

Ο ψυχωμένος Ηρακλής έκανε δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού, με τους ερυθρόλευκους να περίμεναν πως μπορεί να έχουν ένα εύκολο απόγευμα, όπως στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο Κύπελλο. Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16 πόντους είχαν τη δύναμη να επιστρέψουν και λίγο έλειψε να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Στο 0-3 ο Ηρακλής, ανέβηκε στο 4-0 ο Ολυμπιακός.

Άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα και χρειάστηκε να περάσουν 2,5 λεπτά για να βρει σκορ πρώτος ο Ολυμπιακός με τον Φαλ, ενώ αποχώρησε τραυματίας ο Παπανικολάου πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα.

Με 5 σερί πόντους του Αγραβάνη, ο Ηρακλής προηγήθηκε 9-4, την ώρα που ο Ολυμπιακός έκανε το ένα λάθος μετά το  άλλο και βασιζόταν κυρίως στο inside game. Με αυτό τον τρόπο και βασικό εκφραστή τον Φαλ (8π., 4ριμπ., 1ασ.), ο Ολυμπιακός προσπέρασε 11-12 και με τρίποντο του Λούντζη στην εκπνοή της περιόδου έγινε το 13-15.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να χτυπάει στη ρακέτα (Πρίντεζης, Φαλ), ο Ντάγκλας έφερε το ματς στα ίσια (26-26 στο 14’) ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο Ιβανώφειο, που όπως πάντα είχε δημιουργήσει καυτή ατμόσφαιρα.  Με μπροστάρη τον Βεζένκοφ (κάρφωμα και τρίποντο) ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 0-7 (26-33), όμως ο Ηρακλής είχε απαντήσεις με τα τρίποντα των Αγραβάνη και Ντάγκλας που έγραψαν το 34-36 του ημιχρόνου.

ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ +16 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΛΛΑ...

Με διάθεση να καθαρίσει το ματς μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός και με σερί 0-9 έφτασε στο +11 μέσα σε δύο λεπτά. Ο Σλούκας πέρασε πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 23’, με τον Μπαρτζώκα να θέλει να δώσει ρυθμό στην ομάδα του και με δικό του τρίποντο έγινε το 36-52, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι μέχρι τότε. Με 11 διαδοχικούς πόντους των Χαριτόπουλου και Γούλριτζ, ο Ηρακλής έδειξε σφυγμό και επέστρεψε στο παιχνίδι κάνοντας το 51-59 στο 29’.

Με κλέψιμο και κάρφωμα του Αγραβάνη ο Ηρακλής μείωσε κι άλλο (59-63), βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με ακόμα ένα καλάθι του Αγραβάνη ο Ηρακλής ισοφάρισε (63-63), βάζοντας «φωτιά» στο Ιβανώφειο ενώ ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει. Με τρίποντο του Ντάγκλας ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα με 68-65 (35’), με τον Γουόκαπ να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το 68-70 και το ματς να κρίνεται στα τελευταία δύο λεπτά.

Ντόρσεϊ και Λιντς σκόραραν για τις ομάδες τους. Ο Λαρεντζάκης στα 28’’ πήγε στις βολές, βάζοντας 2/2 για το 70-74. Με γρήγορο καλάθι ο Αγραβάνης μείωσε, ο Βεζένκοφ έβαλε και τις 2 βολές. Με απίστευτο τρίποντο του Λιντς  έγινε το 75-76, ο Ντόρσεϊ είχε 2/2 βολές και ο Παπαδάκης στη λήξη του χρόνου έστειλε με τρίποντο το ματς στην παράταση.

Στα πρώτα 2 λεπτά της παράτασης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ώσπου με σουτ του Λαρεντζάκη εκτός ισορροπίας και τρίποντο του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 83-88. Ο Ηρακλής ξέμεινε από επιλογές, ο Γουόκαπ με δύο βολές έχτισε διαφορά ασφαλείας (83-90) ένα λεπτό πριν το τέλος. Ένα απίστευτο αυτοκαλάθι του Ηρακλή μετά από διεκδίκηση ριμπάουντ έγραψε το 86-94 στο ένα λεπτό πριν το φινάλε, που αποδείχθηκε και καθοριστικό για τον τελικό νικητή.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Κατραχούρας, Δαρλαμήτσος

Δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78 (Κ.Δ.), 90-96

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Αν και ο Φαλ ξεκίνησε φουριόζος, δείχνοντας ότι αποτελεί τον κύριο πυλώνα του Ολυμπιακού στην επίθεση, τελικώς ο Βεζένκοφ ήταν ο MVP  με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και καθοριστική συμβολή στο δεύτερο ημίχρονο.

Γίνε Πρόεδρος:  Ο Γιάννης Αγραβάνης του Ηρακλή ήταν συγκινητικός, προσπάθησε και κράτησε τον Ηρακλή μέσα στο παιχνίδι βοηθώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Lockdown:  Ο Γιάννης Κουζέλογλου δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ηρακλή, έμεινε πολύ χαμηλά, μόλις στους δύο πόντους σε 11 λεπτά.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Ικανοποιητική σε γενικές γραμμές η διαιτησία, στο τέταρτο δεκάλεπτο δέχτηκε έντονα παράπονα από τους γηπεδούχους.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Ο Ολυμπιακός είχε πλάνο στο πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια έδειξε να χάνει τον προσανατολισμό του. Αν και πήγε στο +16, έμεινε εκεί πιστεύοντας πως τελείωσε το ματς, όμως ο Ηρακλής δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Και αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι ή και πιο… τυχεροί θα μπορούσαν να πάρουν το ματς.