Αναλυτικά όσα έγραψε στο blog του στην ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ λίγο πριν από το παιχνίδι με τον Προμηθέα (23/10, 17:00):

Παρά το γεγονός ότι χτίσαμε μία γερή βάση στο προηγούμενο παιχνίδι εντός έδρας με το Λαύριο και για τρία δεκάλεπτα είχαμε κεφάλι στο σκορ χάσαμε τον αγώνα και ήταν ομολογώ ένα καλό μάθημα για εμάς αυτή η ήττα καθώς το μπάσκετ περιλαμβάνει 40 αγωνιστικά λεπτά που πρέπει να είσαι απόλυτα συγκεντρωμένος και δυνατός πνευματικά ότι και να γίνεται στο παιχνίδι .

Η 4η αγωνιστική μας βρίσκει αντιμέτωπους με τον Προμηθέα Πατρών που είναι μία ομάδα που παίζει σε υψηλούς ρυθμούς με αρκετό ταλέντο και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μην παρασυρθούμε από τον τρόπο που παίζουν και να μην τους δώσουμε εύκολα καλάθια, πρέπει να παίξουμε το παιχνίδι μας και να χτυπήσουμε στα αδύνατα σημεία του αντιπάλου.

Διανύοντας πλέον σχεδόν τα μισά του πρώτου γύρου πιστεύω με σιγουριά πως το φετινό πρωτάθλημα είναι ένα από τα πιο δύσκολα και ανταγωνιστικά τα τελευταία χρόνια καθώς πολλές ομάδες είναι στο ίδιο μήκος κύματος αγωνιστικά και όλα τα ματς θα κρίνονται στις λεπτομέρειες το βιώσαμε εξάλλου και την προηγούμενη αγωνιστική που ενώ 30 λεπτά είχαμε τον πρώτο λόγο στον αγώνα τελικά το Λαύριο ήταν αυτό το οποίο έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα.

Ζάρας: «Το φετινό πρωτάθλημα είναι από τα πιο δύσκολα των τελευταίων ετών»