FENERBAHCE SK
80 41
Unics Kazan
UNICS KAZAN

Κανείς δεν θα φανταζόταν πριν το τζάμπολ ότι το Φενέρμπαχτσε - Ούνικς θα αποκτούσε ιστορική σημασία, αλλά να που συνέβη εξαιτίας της διαφοράς και της κάκιστης επιθετικής λειτουργίας των φιλοξενούμενων. Οι 41 πόντοι της ρωσικής ομάδας αποτελούν την τέταρτη χειρότερη επίδοση στα χρονικά της διοργάνωσης.

Με 28,9% στα δίποντα, 18,5% στα τρίποντα και 50% στις βολές δεν θα μπορούσε να έχει διαφορετική κατάληξη το παιχνίδι για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, η οποία μετά την πρώτη της νίκη υπέστη έναν εκκωφαντικό διασυρμό και έπεσε στο 1-3. Μόνος διψήφιος ο Κάνααν για τους ηττημένους. Σε κάκιστο βράδυ και ο Μάριο Χεζόνια με 5 πόντους σε 26 λεπτά και μόλις 1/9 σουτ.

Από την άλλη, επέστρεψαν τα χαμόγελα στις τάξεις της Φενέρμπαχτσε μετά τις δύο «σφαλιάρες» εκτός έδρας από τον Παναθηναϊκό και την Άλμπα και σίγουρα πλέον μετά την ευρεία νίκη και το 2-2 στη βαθμολογία ο Σάσα Τζόρτζεβιτς θα νιώθει πιο ήρεμος στην καρέκλα του. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Μάριαλ Σάγιοκ, που ήταν πρώτος σκόρερ. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντέβιν Μπούκερ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πολύ κακό το ξεκίνημα των δύο ομάδων στην αναμέτρηση, αφού… έσπασαν τα καλάθια στις πρώτες φάσεις και έμειναν αμφότερες χωρίς πόντο για κάτι παραπάνω από τρία λεπτά. Τη λύση έδωσε ο Γιεκίρι, ωστόσο γρήγορα η Φενέρ έτρεξε ένα σερί 7-0 με τους Μπούκερ-Βέσελι και βρέθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου να προηγείται με 7-2. Ο Χεζόνια κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (7-7), αλλά και πάλι ένα σερί των γηπεδούχων έφερε νέα δεδομένα στο παιχνίδι. Με πολυφωνία στην επίθεση οι Τούρκοι έκαναν ένα 8-0 και ξέφυγαν με 15-7, 1:31 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, που έκλεισε στο 21-8 έπειτα από τρίποντα των Πιέρ και Ντε Κολό.

Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι, αφού τα υπόλοιπα 30 λεπτά ήταν ένας περίπατος για τους γηπεδούχους, που δεν συνάντησαν καμία αντίσταση. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 12-3, που έφερε την Φενέρμπαχτσε στο +22 (33-11) στο 14ο λεπτό. Η Ούνικς βρήκε κάποιους πόντους από τους Κάνααν και Μπράουν για να μειώσει προσωρινά σε 36-18. Ακολούθησε και πάλι ένα σερί της ομάδας από την Πόλη που προηγήθηκε με 26 (44-18), πριν το ημίχρονο κλείσει στο 44-22 από τους Μπράουν και Κλιμένκο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σίγουρα το αποκορύφωμα του σημερινού διασυρμού για την ομάδα του Περάσοβιτς, η οποία πέτυχε μόλις πέντε πόντους στην επιστροφή της από τα αποδυτήρια. Μόνο σε δύο σουτ εντός παιδιάς ευστόχησαν οι φιλοξενούμενοι και μάλιστα και τα δύο ήταν στο 29'. Το 15-1 στα πρώτα εννέα λεπτά του δευτέρου μέρους έφερε την Φενέρ ακόμη και στο +36 (59-23).

Η τέταρτη περίοδος και οι ανάσες που έδωσε στους παίκτες του ο Τζόρτζεβιτς ήταν μία καλή ευκαιρία για κάποιους όπως οι Ντουβερίογλου και Χαζέρ να δείξουν τι αξίζουν, αλλά και για την Ούνικς ήταν ευκαιρία να μαζέψει κάπως τα πράγματα, αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 44-22, 61-27, 80-41