Ο Ηρακλής έχοντας απέναντι του έναν αντίπαλο χαμηλότερης δυναμικής δεν έπεσε στην «παγίδα» της υπεροψίας, εμφανίστηκε σοβαρός και συγκεντρωμένος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήρε εύκολα τη νίκη με 95-75 απέναντι στην Ακαντέμικ.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου από το ξεκίνημα έβαλαν τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση δείχνοντας στους αντιπάλους τους ποιος θα έχει το... πάνω χέρι. Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε μια... χαλάρωση, όμως και πάλι η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους εννέα πόντους. Στο τέλος ο «Γηραιός» πάτησε «γκάζι» αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι, σφραγίζοντας την εύκολη νίκη του απέναντι στη βουλγαρική ομάδα.

Από πλευράς νικητών οι Αγραβάνης και Ντάγκλας με 16 πόντους έκαστος ξεχώρισαν, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνδρομή των Γούλριτζ και Τέιλορ με 15. Από τους ηττημένους ο Μπεσοβιτς με 16 πόντους και ο Μπασέβ με 23 ξεχώρισαν αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οι Θεσσαλονικείς πλέον έχουν κάτι παραπάνω από μια μέρα για να προετοιμαστούν για την αναμέτρηση της Παρασκευής απέναντι στην πολωνική Σόποτ (1/10), στην οποία θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Το ματς

O Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με όπλο του την πιεστική και επιθετική άμυνα που ανάγκαζε την Ακαντέμικ σε λάθη, άρχισε να «χτίζει» ένα μικρό προβάδισμα (11-5). Με τους Λιντς, Γούλριτζ και Ντάγκλας να δίνουν πόντους επιθετικά, οι «κυανόλευκοι» μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου διατήρησαν το προβάδισμα τους (25-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια και έχοντας παράλληλα πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας από τους αντιπάλους τους, «ξέφυγαν» στο σκορ (43-25). «Όπλο» της ελληνικής ομάδας ήταν και πάλι η άμυνα αφού κατάφερε να πετύχει 13 πόντους από λάθη των αντιπάλων με την πίεση που άσκησε, αλλά και 10 πόντους στον αιφνιδιασμό στο πρώτο ημίχρονο. Η Ακαντέμικ έβγαλε κάποιου είδους αντίδραση  κατάφερε να μειώσει, όμως και πάλι ο Ηρακλής δεν έχανε την συγκέντρωση του και διατηρούσε μια απόσταση ασφαλείας (51-36).

Η Ακαντέμικ παρουσίασε πολύ βελτιωμένη εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση να επιστρέψει στο παιχνίδι, ενώ ταυτόχρονα τα ποσοστά ευστοχίας της ήταν σαφώς καλύτερα. Ο Ηρακλής για αρκετά λεπτά έμοιαζε να έχει μπλοκάρει τόσο επιθετικά που δεν έκανε τις καλύτερες επιλογές, όσο και αμυντικά που δεν έβγαζε την ένταση του πρώτου 20λεπτου με αποτέλεσμα οι Βούλγαροι να μειώσουν στους 9, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου (60-69). Ο Ηρακλής φάνηκε στο τέλος να... ενεργοποιείται και αύξησε και πάλι λίγο τη διαφορά (74-60).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής σοβαρεύτηκε και πάλι αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Οι καλές άμυνες και η ενέργεια επέστρεψε, ενώ και επιθετικά απέκτησε και πάλι καθαρό μυαλό. Η βουλγαρική ομάδα έμοιαζε από ένα σημείο και μετά να έχει παραδώσει τα... όπλα με τον «Γηραιό» να παίρνει εύκολα τελικά τη νίκη με 95-75.
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου την Παρασκευή (1/10) θα αντιμετωπίσει την Πολωνική Σόποτ σε ένα παιχνίδι με χαρακτήρα «τελικού», αφού με νίκη οι «κυανόλευκοι» εξασφαλίζουν μια θέση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 51-36, 74-60, 95-75

Ηρακλής - Ακαντέμικ Πλοβντιβ: 95-75