MENU

To EuroCup ανακοίνωσε την εικόνα για την διοργάνωση της νέας σεζόν. Στους ομίλους θα βρίσκονται σίγουρα ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός, με τις «πράσινες» να δίνουν τα ματς τους στο ΟΑΚΑ και τις «ερυθρόλευκες» κατά πάσα πιθανότητα στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ.

Από εκεί και πέρα, θέση στην Regular Season θα διεκδικήσουν μέσω των προκριματικών ο ΠΑΟΚ, η Ελευθερία Μοσχάτου και η Νίκη Λευκάδας.

Συνολικά 57 ομάδες έχουν εγγραφεί για την ερχόμενη σεζόν στο Eurocup, ενώ άλλες τέσσερις θα προκύψουν από τα προκριματικά της Euroleague, δημιουργώντας ένα σύνολο 61 ομάδων.

Με βάση τους κανονισμούς η κανονική περίοδος της διοργάνωση θα παιχτεί με 48 ομάδες, χωρισμένες σε 12 γκρουπ των 4 ομάδων. Γι' αυτό θα υπάρξουν 13 ζευγάρια στα προκριματικά, προκειμένου να μειωθεί ο αριθμός των ομάδων.

Οι σύλλογοι θα χωριστούν σε δύο περιφέρειες και τα κριτήρια αφορούν τη γεωγραφική εγγύτητα, αλλά εξαρτάται επίσης και από τον αριθμό των συλλόγων που είναι εγγεγραμμένοι ανά χώρα.

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός βρίσκονται στην πρώτη περιφέρεια, αφού βρίσκονται απευθείας στη regular season, ενώ στην ίδια περιφέρεια θα βρεθούν και οι ΠΑΟΚ, Ελευθερία Μοσχάτου και Νίκη Λευκάδας, εφόσον περάσουν από τα προκριματικά.

Στην προκριματική φάση οι έξι σύλλογοι με τον υψηλότερο αριθμό πόντων που έχουν συγκεντρωθεί στην τριετή κατάταξη, θα παίξουν το δεύτερο παιχνίδι στην έδρα τους με όποια από τις υπόλοιπες έξι ομάδες κληρωθούν.

Ο νικητής της διοργάνωσης θα πάρει το εισιτήριο για την Euroleague της περιόδου 2022/23, Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στο Φρέισινγκ της Γερμανίας την Πέμπτη 19 Αυγούστου 2021.

Πρώτη Περιφέρεια:

Νίκα Σικτιβκάρ (Ρωσία)

Ναντέζντα Όρενμπουργκ (Ρωσία)

Ενισέι Κράσνογιαρσκ (Ρωσία)

Νεσίμπε Αϊντίν (Τουρκία)

Όρμανσπορ (Τουρκία)

Μερσίν Γεσισεχίρ (Τουρκία)

Ούνι Γκιόρ (Ουγγαρία)

Μίσκολτς (Ουγγαρία)

Πολκοβίτσε (Πολωνία)

Γκόρζοβ (Πολωνία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Νέβε Ράμλα (Ισραήλ)

Όριζοντ Μινσκ (Λευκορωσία)

Προμετέι (Ουκρανία)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

 

Δεύτερη Περιφέρεια:

Βιλερμπάν (Γαλλία)

Βιλνέβ (Γαλλία)

Βεντέ (Γαλλία)

Γκέρνικα (Ισπανία)

Εστουντιάντες (Ισπανία)

Λαγκούνα (Ισπανία)

Ζάμπινι Μπρνο (Τσεχία)

ΚΠ Μπρνο (Τσεχία)

Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία)

Ναμούρ (Βέλγιο)

Μπράιν (Βέλγιο)

Μέχελεν (Βέλγιο)

Φρίμπουργκ (Ελβετία)

Κέλτερν (Γερμανία)

Ρουζομπέροκ (Σλοβακία)

 

Οι πιθανοί αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στα προκριματικά:

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)

Χατάι (Τουρκία)

Ελαζίγκ (Τουρκία)

Λουντοβίκα (Ουγγαρία)

Πεκς (Ουγγαρία)

Μπίντγκοζ (Πολωνία)

Λούμπλιν (Πολωνία)

Ουμέα (Σουηδία)

Ελιτζούρ Χολόν (Ισραήλ)

SDNA Google news
ΜΑΘΕΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΣ - ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ SDNA logo ΣΤΟ GOOGLE NEWS
EuroCup Γυναικών: Στους ομίλους Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός - Προκριματικά για ΠΑΟΚ, Ελευθερία Μοσχάτου και Νίκη Λευκάδας
EVENTS