87 68
Κολοσσός Ρόδου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ

Παιχνίδι με ιστορική σημασία ήταν αυτό απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, για το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε με... φόρα από εκεί που σταμάτησε στην κανονική διάρκεια, δείχνοντας πως έχει υψηλές βλέψεις και στην post season.

Απέναντι στον Κολοσσό η ομάδα της Λαυρεωτικής πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στα πλέι οφ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά και πλέον πηγαίνει στην Ρόδο την ερχόμενη Πέμπτη (13/05, 15:30) με σκοπό να τελειώσει τη σειρά και να πανηγυρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ο Βασίλης Μουράτος με 23 πόντους και 4 ασίστ έκανε τη διαφορά για το Λαύριο σε ακόμα ένα παιχνίδι στη σεζόν, με τους Ντιάλο (20π, 9ρ) να ακολουθεί. Σημαντική και η παρουσία του Ντέβιν Ντέιβις με 13 πόντους, για τους νικητές. Από πλευράς Κολοσσού Ρόδου, οι 19 πόντοι του Άρτις και οι 17 του Ντράγκοβιτς δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα, με τους Ροδίτες να παρατάσσονται με 10άδα στο κλειστό του Λαυρίου.

Οι Ροδίτες ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και έβαλαν ζόρια στους παίκτες του Σερέλη. Μουράτος και Ανοσίκε όμως έδωσαν λύσεις και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +3 για το 22-19. Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στη συνέχεια. Η άμυνα του Λαυρίου ήταν αποτελεσματική και με τους Ντιαλό και Ντέιβις να μπαίνουν στην εξίσωση, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα για το 40-30.

Ο ρυθμός έμεινε ίδιος στο δεύτερο μέρος. Το Λαύριο διατήρησε στα δικά του μέτρα το παιχνίδι με τον Μουράτο να κάνει τη ζωή των συμπαικτών το πιο εύκολη και τον Κολοσσό να μην μπορεί να πλησιάσει, παρά την παρουσία του Άρτις. Το 65-51 στο φινάλε της τρίτης περιόδου αποτύπωσε την ανωτερότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και στο τέλος πανηγύρισαν μια εύκολη νίκη με 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-30, 65-51, 87-68.